czwartek, 24 lutego 2011

CIRCLE JERKS - Tell me why?

CIRCLE JERKS - legenda amerykańskiego hardcore'a, która powstała w 1978 roku w Hermosa Beach w Kalifornii. Zespół założyli Keith Morris - były wokalista BLACK FLAG i gitarzysta Greg Hetson. Wkrótce dołączyli do nich Roger Rogerson - basista i Lucky Lehrer - perkusista. W 1979 roku nagrali kasetę demo "Group sex", a następnie w grudniu 1979 roku nagrali materiał na debiutancki album "Group sex", który wyszedł w Frontier Records - 14 utworów w 21 minut, niektóre z nich Morris napisał jeszcze dla BLACK FLAG. W tym samym roku CIRCLE JERKS pojawili się obok kilku innych kalifornijskich zespołów w filmie dokumentalnym Penelope Spheeris "The Decline of Western Civilization" (Upadek Zachodniej cywilizacji). Koncertowe wersje pięciu utworów z "Group sex" ukazały się na soundtracku do filmu.
Pod koniec 1980 roku zespół podpisuje kontrakt z IRS Records, filii Faulty Products i nagrywa swój drugi album "Wild in the streets" - tytułowy kawałek jest coverem Garland Jeffreys. Przez ten czas Faulty Products naciska zespół, aby nagrali swój kolejny album. Kapela odzyskuje swoje prawa do "Wild on the streets", ale okazuje się, że zaginęła oryginalna taśma i CIRCLE JERKS byli zmuszeni do wykorzystania inna taśmę, gdy wznawiali na CD tę płytę wraz z "Group sex" w 1988 roku.Morris i spółka podpisują kolejny kontrakt z Jerrym Goldstein'em i wydają w 1983 trzecią płytę "Golden Shower of Hits", która wychodzi w wytwórni LAX. Kawałek "Coup d'État" z tej płyty został wykorzystany jako soundtrack do filmu Alexa Cox'a "Repo Man". Pojawia się też sam zespół grając akustyczną wersję utworu "When the shit hits the fan" w nowym składzie - do kapeli dochodzą perkusista Chuck Biscuits (ex-BLACK FLAG, D.O.A.) i basista Earl Liberty (ex-SACCHARINE TRUST). Wkrótce obaj nowi członkowie zostają zastąpieni przez jeszcze nowszych muzyków - Zander'a Schlossa i Keith'a Clark'a. Zespół po raz czwarty zmienia wytwórnię, tym razem na Relativity Records i wkrótce wypuszcza czwartą płytę "Wonderful" w 1985 roku. Niedługo potem, już z ustabilizowanym składem nagrywają następny krążek "VI", który wychodzi w 1987 roku. Piosenka z tego albumu pt. "Love kills" zostaje wykorzystana jako soundtrack w kolejnym filmie Alexa Cox'a "Sid and Nancy". Wkrótce potem z zespołu odchodzi Zander Schloss, a jego miejsce zajmuje Chris Poland. Zespół zawiesza działalność w 1989 roku, gdy Hetson odchodzi z CIRCLE JERKS, który skupia się na swoim drugim zespole BAD RELIGION. Ostatnim albumem dla Relativity Records jest koncertowa płyta z ostatniej trasy zespołu zatytułowana "Gig", która wychodzi w 1992 roku.Hetson gra w BAD RELIGION, Schloss gra na basie i gitarze w kilku mniej znanych kapelach, Clark odpuszcza sobie muzykowanie, a Morris walczy o zdrowie, które utracił przez długie uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
W 1994 roku kapela schodzi się ponownie do kupy i od razu podpisuje kontrakt z Mercury Records. W 1995 roku CIRCLE JERKS wydają nowy album "Oddities, Abnormalities and Curiosities". Kapela wyrusza na trzy tygodniową trasę i ponownie się rozpada - zespół i muzykę na dobre opuszcza Clark. CIRCLE JERKS wznawiają działalność ponownie i dają sobie radę do dzisiaj. Niestety nie nagrali żadnej nowej płyty od 1995 roku. Hetson wciąż gra w BAD RELIGION, Schloss jest basistą w reaktywowanej grupie THE WEIRDOS, Morris szefował do 2007 roku wytwórni V2 Records, a Lucky Lehrer jest sprzedawcą okularów przeciwsłonecznych. Roger Rogerson zmarł z przedawkowania narkotyków.

Dyskografia
GROUP SEX LP (Frontier Records, 1980)
WILD IN THE STREETS LP (Faulty Records, 1982)
GOLDEN SHOWER OF HITS LP (Lax Records, 1983)
GOLDEN SHOWER OF HITS 7" (Lax Records, 1983)
WONDERFUL LP (Relativity Records, 1985)
IV LP (Relativity Records, 1987)
WILD IN THE STREETS 7" (Posh Boy Records, 1990)
GIG LP (Relativity Records, 1992)
TEENAGE ELECTRIC 7" (Mercury Records, 1995)
I WANNA DESTROY YOU 7" (Mercury Records, 1995)
ODDITIES ABNORMALITIES AND CURIOUSITIES LP/CD (Mercury Records, 1995)

Wznowienia
GROUP SEX/WILD IN THE STREETS CD (Frontier Records, 1988)

Kompilacje
RODNEY ON THE ROQ vol. 1 LP (Posh Boy Records, 1980)
LET THEM EAT JELLYBEANS LP (Alternative Tentacles Records, 1981)
DECLINE OF WESTERN CIVILIZATION soundtrack LP (Slash Records, 1981)
RAT MUSIC FOR RAT PEOPLE LP (Go! Records, 1982)
POSH HITS vol. 1 LP (Posh Boy Records, 1983)
BANG ZOOM no. 5 tape (Bang Zoom, 1983)
FLIPSIDE VINYL FANZINE vol. 3 LP (Flipside Records, 1987)
MIDDLE CLASS UPRISING LP (Weird System Records, 1988)

3 komentarze:

 1. Najważniejszego na koniec zabrakło - Keith Morris ma się świetnie - nowy (już nie taki nowy) projekt OFF! jest czystym american hc z dawnych lat. Petarda jednominutowych kawałków. Są już bardzo znani i bywają, nagrywają etc.
  P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Earnlancer.com is a global outsourcing solution and freelance jobs website. Here you can find freelance coders, writers, programmers, designers, marketers and more.The worlds largest outsourcing marketplace ,it is freelance jobs website. We have thousands of freelance jobs online for freelance programmers, web designers, graphic designers.

  http://www.earnlancer.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Album "group sex" to killer! a reszta albumów nie warta ściągania.Ogólnie Circle Jerks to super zespół.

  OdpowiedzUsuń