czwartek, 4 lutego 2010

NOMEANSNO - Sex madNOMEANSNO to już legendarny i jeden z najoryginalniejszych zespołów w historii sceny punk. Zespół założyli w 1979 roku dwaj bracia - Robert Wright - bas, czasami gitara i wokal oraz John Wright - perkusja, syntezatory i wokal. Pochodzili oni z Victorii w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie, a dzisiaj mieszkają w Vancouver. Przez pierwsze 4 lata działalności byli bardziej zafascynowani jazzem i progresywnym rockiem niz punkiem. Pierwsze nagrania bracia Wright zrealizowali w piwnicy swoich rodziców w 1979 roku. Nagranie te można usłyszeć na dwóch pierwszych singlach NOMEANSNO, które wydali sobie sami. Wczesna muzyka zespołu to mieszanka nowej fali i progresywnego rocka.

W 1983 roku do zespołu dołącza na gitarę i wokal Andy Kerr, który grał z Johnem w zespole INFAMOUS SCIENTISTS. Andy Kerr był zwolennikiem pseudonimów i używał ich kilka, choćby takie jak Buttercup czy None-Of-Your-Fucking-Business. To właśnie on wniósł do zespołu hardcore i został z NOMEANSNO aż do 1992 roku. Głównym tekściarzem zespołu był Rob Wright, ale i Kerr napisał wiele utworów na płyty zespołu.

Po odejściu Kerr'a NOMEANSNO grają jako duet i nagrywają płytę "Why do they call me Mr. Happy?". Czasami tylko zatrudniają gitarzystę Toma Holliston'a i graja trasy i nagrywają kolejne płyty - "Dance of the Headless Bourgeoisie", "One" czy ostatnią "All Roads Lead to Ausfahrt".

Większość swoich płyt zespół wydał w Alternative Tentacles, ale po 2002 roku przenieśli się do Southern Records, by w końcu wziąc sprawy w swoje ręcę i zacząć się wydawać w Wrong Records.

Cóż można napisać o muzyce NOMEANSNO? Pomieszali hardcore z jazzem, progress rockiem i czymś swoim. Obłędny, techniczny i perfekcyjny bas połączony z jazzową perkusją i świetnymi ironiczno-sarkastycznymi tekstami o życiu. Chyba najlepszą płytą NOMEANSNO jest dla mnie "Wrong" i "Sex mad" - esencja tego czego dokonali bracia Wright. Widziałem NOMEANSNO pierwszy raz na początku lat 90-tych w Poznaniu - niezapomniane wrażenia i kopara nie opadała mi przez tydzień...

Innym wcieleniem NOMEANSNO był zespół HANSON BROTHERS w którym śpiewał John Wright. Zespół był tributem dla THE RAMONES i śpiewali o hokeju, piwie i dziewczynach. Taka mała odskocznia od codzienności...

Dyskografia
LOOK HERE COME THE WORMIES 7" (self-released, 1980)
BETRAYAL FEAR ANGER HATRED 7" EP (self-released, 1981)
MAMA LP (self-released, 1982)
YOU KILL ME 12" (Undergrowth Records, 1985)
SEX MAD LP (Psyche Industry Records, 1986)
DAD 7" (Alternative Tentacles Records, 1987)
THE DAY EVERYTHING BECAME NOTHING 12" (Alternative Tentacles Records, 1988)SMALL PARTS ISOLATED AND DESTROYED LP (Alternative Tentacles Records, 1988)
LIVE AT THE PARADISO AMSTERDAM- bootleg - VPRO Radio station recording (1988)WRONG LP/CD (Alternative Tentacles Records, 1989)
PEEL SESSIONS - BBC Studio Recording but effectively Live Performance
THE POWER OF POSITIVE THINKING 12" (Alternative Tentacles Records, 1990)
LIVE IN WARSAW – Cassette (1990)
THE SKY IS FALLING AND I WANT MY MOMMY LP/CD (Alternative Tentacles Records, 1991)
LIVE + CUDDLY (1991)
LIVE AND CUDDLY 2xLP/CD (Alternative Tentacles Records, 1991)
0+2=1 LP/CD (Alternative Tentacles Records, 1991)
OH CANADUH/NEW AGE 7" (Allied Recordings, 1991)
WHY DO THEY CALL ME MR. HAPPY? LP/CD (Alternative Tentacles Records, 1993)
ONE DOWN AND TWO TO GO CD (Wrong Records, 1994)
LEAVE THE SEASIDE – live bootleg 7" (1994)
THE WORLDHOOD OF THE WORLD (AS SUCH) LP/CD (Alternative Tentacles Records, 1995)WOULD BE ALIVE? 12"/CD (Alternative Tentacles Records, 1996)
IN THE FISHTANK CD (De Konkurrent, 1997)
DANCE OF THE HEADLESS BOURGEOISIE 2xLP/CD (Alternative Tentacles Records, 1998)NO ONE LP/CD (Alternative Tentacles Records, 2000)GENERIC SHAME (2001)ALL ROADS LEAD TO AUSFHART (2006)

Wznowienia
THE PEOPLE'S CHOICE CD (Wrong Records, 2004)
Kompilacje
UNDERGROWTH VANCOUVER tape (Undergrowth Records, 1984)
IT CAME FROM THE PIT LP (Psyche Industry Records, 1985)
TERMINAL CITY RICOCHET LP (1990)
CLAM CHOWDER & ICE VS. BIG MACS AND BOMBERS (1992)
VIRUS 100 LP (Alternative Tentacles Records, 1992)
CHAOTIC SOUP split with ULTRA-BIDE (1996)

3 komentarze:

 1. Latem ubiegłego roku widziałem NMN w Katowicach. Fenomenalny gig.

  OdpowiedzUsuń
 2. witam

  świetny blog! cieszę się, że na niego trafiłem. bardzo ciekawy był wpis o sedesie.

  a komentarz umieszczam pod nomeansno, bo to jeden z moich ulubionych zespołów. przy okazji wytknę mały błąd :) - Tom Holliston jest regularnym gitarzystą nmn od płyty the worldhood of the world (as such).
  panowie regularnie koncertują po Europie - w zeszłym roku dali dwa świetne koncerty w polsce, a w tym roku najbliżej będą w Czechach i w Niemczech. Warto się wybrać na wycieczkę, bo niewiele jest kapel, które tak grają na żywo.

  polecam również zapoznanie się z projektem Toma Hollistona (w którym brał udział również John Wright) - Showbusiness Giants, a także z projektem Andy'ego Kerra - Two Pin Din. To już niekoniecznie punkowe, ale baaardzo interesujące.

  pozdrawiam!
  -Endi

  OdpowiedzUsuń
 3. The file of "NOMEANSNO - Mama + Betrayal fear anger hatred CD 1982/1981" link does not exist anymore.

  Other than that, thanks a lot for an excellent post...! :-D

  OdpowiedzUsuń