środa, 5 maja 2010

LOS VIOLADORES - Un producto de su sociedad

LOS VIOLADORES byli pionierami punk rocka w Argentynie. W okresie dyktatury wojskowej (1976-1983) gitarzysta Hari B. założył w Buenos Aires w 1978 roku zespół o nazwie LOS TESTICULOS. W 1980 roku wraz z perkusistą o ksywce Gramatica zmienili nazwę na LOS VIOLADORES, rok później dołączył do nich wokalista Pil Trafa i basista Stuka. Po jednym z pierwszych koncertów LOS VIOLADORES ponad 200 osób zostało aresztowanych, a sami członkowie zostali oskarżeni o wzbudzanie politycznych niepokojów.

LOS VIOLADORES odcinali się od oficjalnej argentyńskiej sceny rockowej, byli jednym z nielicznych zespołów, które odmówiły udziału w dużym koncercie rockowym sponsorowanym przez wojskową dyktaturę, który był kampanią propagandową na rzecz wojny o Falklandy/Malwiny.
W 1982 roku zespół nagrał swój pierwszy album "Los Violadores", który pojawił się dopiero w 1983 roku, gdy upadła wojskow dyktatura i odbyły się pierwsze demokratyczne wybory. W przeciwieństwie do sąsiedniej Brazylii, gdzie kapele punk oscylowały wokół ciężkich brzmień skandynawskich, LOS VIOLADORES zaprezentowali na swojej płycie melodyjny punk rock w klimacie GENERATION X czy CHELSEA.

Po powrocie do Argentyny demokracji Hari B. dla którego sensem istnienia zespołu była walka z dyktaturą zawiesił działalność zespołu. Przez krótki czas grał z pionierami muzyki Oi COMANDO SUICIDA. W 1984 roku LOS VIOLADORES dostali propozycję udziału w międzynarodowej kompilacji "P.E.A.C.E." na której znalazło się ponad 40 zespołów z całego świata. Utworem na tym składaku LOS VIOLADORES zaznaczyli swoją obecność na punkowej mapie świata.

Niedługo potem zespół zmienił podejście do punka i zaczął być coraz bardziej komercyjny. Ich kolejna płyta "Y Ahora Que Pasa, Eh?" z 1985, była wciąż punkowa lecz wygładzona o popowo-rockowe akcenty. LOS VIOLADORES istnieli do końca lat 90-tych, wciąż się reaktywując i wydając kolejne krążki, coraz bardziej rockowe i komercyjne.

Wydawnictwa
LOS VIOLADORES LP (Umbral, 1983)
Y AHORA QUE PASA, EH? LP (Iempsa, 1985)
UNOS, DOS, ULTRAVIOLADORES LP 1986
FUERA DE SEKTOR LP (Umbral, 1986)
MERCADO INDIO LP 1987
Y QUE DIOS NOS PERDONE LP 1989
OBRAS CUMBRES LPY VA... SANGRANDO CD
EPEN VIVO Y RUIDOSO LP 1990
OTRO FESTIVAL DE LA EXAGERACION LP 1991
GRANDES EXITOS LP 1992
OTRA PATADA EN LOS HUEVOS CD 1996
LE MEJOR DE LOS VIOLADORES CDHISTORICO CD 1996
LO MEJOR DE LOS VIOLADORES CD 2000
EN VIVO Y RUIDOSO II CD 2002
BAJO UN SOL FELIZ 2006 CD

2 komentarze:

 1. Nic kurwa o obecności w załodze i w zespole naszego rodaka Roberto El Polaco Zelazka. Polecam pod tym kątem Pasażera z moim o nich wywiadem. Wiem, reklama, ale kurwa jak mozna zapominać o swojskim akcencie na takim blogu... a Robert jest na zamieszczanych zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ni idea de que pais son ustedes. Pero muchas gracias por los cd's
  Saludos desde Uruguay

  Si podes escucha "Buenos Muchachos"(Uruguay) es es una buena banda de Rock and Roll, sobre todo el cd de 1999 llamado Aire Rico es muy bueno.

  Y Punk de Uruguay te recomendaria "Trotsky Vengaran" esta es la banda junto a "La Chancha" en Uruguay para mi gusto son las mejores de aqui

  manyadelalma@gmail.com es mi mail
  saludos

  OdpowiedzUsuń