środa, 5 maja 2010

ÚLTIMO RESORTE- Autodestrucción


ÚLTIMO RESORTE powstali w 1979 roku w Barcelonie. W pierwszym składzie zespołu byli Silvia - wokal, Juanito - bas, Tommy - gitara i Miguel - perkusja. Skład zespołu często się później zmieniał - stałymi członkami kapeli byli Silvia i Juanito. W Barcelonie Silvia była nieco legendarną osobą, ponieważ w 1978 roku była w Londynie i robiła zdjęcia Sidowi i Nancy, a nawet pobiła się się z wkurzoną i zazdrosną Nancy.

W 1980 roku zmienił się skład zespołu: Jorge "Gabardino" - gitara i Patrick Boissel - perkusja. Grając koncerty po klubach Barcelony deklarowali się jako fani REZILLOS, THE DOGS, THE RAMONES i ULTRAVOX Johna Foxxa. W międzyczasie ponownie zmienił się skład zespołu - na gitarę wskoczył Choli, a na perkusję Jorge. W sierpniu 1980 roku zagrali w nowym składzie na festiwalu w Briviesca wraz z zespołami PARAISO i ESCAPARATES. Pod koniec roku zagrali kolejny duży koncert na festiwalu madryckich zespołów nowofalowych w Palace of Sport wraz z zespołami TRASTOS, SISSI i GRETA AND ALASKA Y LOS PEGAMOIDES. To był duży sukces dla ÚLTIMO RESORTE, rozpisywała się o nich cała ówczesna prasa muzyczna.

W 1981 roku mieli już ponad 20 utworów i nagrali demo, które wyszło na LP W 1994 - nieco histeryczny, troszkę nowofalowy punk z żeńskim wokalem. W tym samym roku nastała nowa era dla zespołu - Juanita wezwał armia, ale się wywinął, Jorge odszedł do zespołu mod THE SPRAYS, a zastąpił go nowy perkusista Panko, zmienił się też gitarzysta - Juan Antonio oraz na syntezatorach pojawił się Rosa. Ponieważ Panko i Rosa byli fanami DISCHARGE i CRASS, więc brzmienie zespołu się wyostrzyło, muzyka przyspieszyła no i wygląd kapeli się zmienił na bardziej punkowy. Zespół gra coraz więcej koncertów, ale odchodzi od nich Panko, który zakłada swój zespół ATTACK - klimaty DISCHARGE.

W 1982 roku ÚLTIMO RESORTE nagrywają singiel dla Flor y Nata z Barcelony, który staje się jednym z pierwszych wydawnictw drugiej fali hiszpańskiego punka. Płytka zrobiła dobre wrażenie, bo kapela brzmiała jak mix DISCHARGE i VICE SQUAD. Kolejna podmianka na perkusji - zasiada za nią niejaki Miguel. Zespół gra sporo koncertów - na jednym z nich dochodzi do bijatyki pomiędzy zespołem a nazi-punkami.

W latach 1982-1983 scena hiszpańska kwitnie, coraz więcej kapel, koncertów i fanzinów. Członkowie ÚLTIMO RESORTE wydają własny fanzine "Drama del Horro". Grają koncerty z kapelami KANGRENA, SHIT S.A., DOG CLOWN, ODIO, BASURA, VULPESS, CIRROSIS, R.I.P., CICATRIZ EN LA MATRIZ. W 1983 roku kapela wypuszcza w Flor y Nata "Una causa sin fondo" 12" - lepsze i mocniejsze brzmienie. Kapela gra sporo koncertów, ale na początku 1984 roku z zespołu odchodzą Strong i Rosa. Nowy skład ÚLTIMO RESORTE to Silvia, Juanito, Mike i nowy gitarzysta Marc. W 1984 roku wraz z zespołem KANGRENA otwierają 2 koncerty M.D.C. w Zeleste. W tym czasie ÚLTIMO RESORTE grają ponad 50 koncertów, mimo tego zespół zawiesza działalność. W 2000 roku Silvia ponownie pojawia się na scenie z zespołem BERLIN 80, który gra punk '77. Juanito i Mike zakładają zespół GRB.

Reedycje zawierają singiel, 12" oraz nagrania niepublikowane i koncertowe.

Wydawnictwa
ÚLTIMO RESORTE 7" EP (Flor y Nata Records, 1982)
UNA CAUSA SIN FONDO 12" (Flor y Nata Records, 1983)
Reedycje
POST MORTEM LP (Tralla Records, 1996)
QUE DIFÍCIL ES SER PUNK CD (Outline Records, 2001)
LA LARGA SOMBRA DEL PUNK LP (La Vida es un Mus, 2008)

Kompilacje
SPANISH HC tape (BCT, 1985)
BLOODSTAINS ACROSS SPAIN LP (bootleg, 1997)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz