środa, 1 sierpnia 2012

RIISTETYT - Skitsofrenia!

RIISTETYT powstali pod nazwą CADGERS i od razy z marszu nagrali split singla z inną fińska legendą KAAOS. W 1982 roku zmieniają nazwę na RIISTETYT i nagrywają singla "Laki ja Järjestys". Nagrali tę płytkę w składzie Lateri - wokal, Piise - bas, Raipe - gitara, Stydy - perkusja. Krótko po nagraniu singla z zespołu odchodzi Piise i na gitarę wskakuje Perry, były gitarzysta CADGERS. W tym czasie zespół wsadza swoje kawałki na dwie legendarne fińskie składanki "Propagand - Russia bombs Finland" i "Propaganda - Hardcore 83". W tym samym roku wchodzą do studia i nagrywają pierwszy album "Valtion vankina" - płyta zawiera nowe wersje nagrań z pierwszego singla i kompilacji oraz 5 nowych kawałków i cover VARUKERS.
Kolejne przetasowanie w składzie i RIISTETYT nagrywają chyba najlepszy swój krążek “Skitsofrenia” MLP - jedna z najbardziej znanych na świecie płyt jaką wypuściła fińska scena.

Niestety, wkrótce po wydaniu płyty od zespołu odchodzą Piise i Stydy, ale do RIISTETYT dołączają perkusista i basista KAAOS - Nappi i Jaksa. W tym składzie nagrywają materiał na singiel "Tumiopäivä", który z nieznanych powodów wychodzi dopiero w 1991 roku.

Perry, gitarzysta RIISTETYT musi iść do armii i zastępuje go Rike, gitarzysta BASTARDS. Wychodzi ich kolejna płyta “Nightmares in the darkness” - nagrania studyjne plus nagrania koncertowe z Puntala Rock w składzie ze "Skitsofrenii".
W 1984 roku wychodzi kolejna płyta "Raiskattu tulevaisuus” - Nappi spina się z Rike i odchodzi z zespołu, by wraz z Jakke z KAAOSU założyć zespół KUOLLEET KUKAT.

RIISTETYT ruszają na trasę po USA, ale po powrocie zespół rozpada się, a członkowie kapeli skupiają się na swoim nowym projekcie PHYÄT NUKET, który wykonuje muzykę w stylu LORDS OF THE NEW CHURCH.
Wokalista Lateri reaktywuje zespół w 1999 roku, by nagrać kilka utworów na składak “Preloaded Millenium” przygotowywany przez Propaganda Records. Zespół oficjalnie reaktywuje się specjalnie na koncert przygotowany z okazji pożegnania Leppakko - kultowe miejsce w Helsinkach, gdzie odbywały się najlepsze koncerty w latach 80-tych, m.in. RIISTETYT i KAAOS.
Zespół zaczyna regularnie koncertować i nagrywać nowy materiał, który brzmi dość crustowo. Zagrali trasy po Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Grają obecnie w składzie Lateri - wokal, Nappi - bas, Vege - gitara i Jukkeli - perkusja.
Płyta "Riistetyt 1983-1984" zawiera nagrania z Tracks "Valtion Vankina" LP (1983), "Skitsofrenia" 12" EP (1983), Tuomiopäivä 7" EP (1984) oraz dwa utwory nagrane w 1984 roku.
Wydawnictwa
KAAOS/CADGERS split 7"EP (P.Tuotanto, 1981)
Laki ja Järjestys 7"EP (P. Tuotanto, 1982)
Valtion vankina LP (Propaganda, 1983)
Skitsofrenia 12" (Propaganda, 1983)
Nightmares in the darkness LP (Rock-O-Rama, 1984)
Raiskattu tulevaisuus LP (Rock-O-Rama, 1984)
Tuomiopäivä 7"EP (Kill City Sound, recorded 1984/released 1991)
Tervetuloa kuolema 7"EP (Fight, 2000)
Kuka valehtelee? LP/CD (Fight, 2002)
Orjat ja Kurjat 10" 2003
Kahleet 7"EP 2005
Wznowienia
As a prisoner of state LP (Rock-O-Rama, 1984 - wznowienie Valtion Vankina LP)
Riistetyt CD (Kraklund - zawiera Valtion Vankina LP, Skitsofrenia 12" i Tuomiopäivä 7")Preloaded Millenium CD (Propaganda - zawiera Raiskattu Tulevaisuus LP i część Nightmares In Darkness LP)
As a prisoner of state LP (Höhnie, 2002)

Kompilacje
Russia bombs Finland LP (Propaganda, 1982)
Hardcore '83 LP (Propaganda, 1983)
Lasta 7"EP (ST, 1983)
Finnish spunk hard beat LP (Rock-O-Rama, 1984)
Propaganda live LP (Rock-O-Rama, 1984)
Lepakon hautajaisetlive CD (HJV, 1999)

1 komentarz:

  1. Jukkeli już nimi nie gra, natomiast kwestia zmian składu i nazwy w latach 80tych jest mocno dyskusyjna. Sam zgłębiałem mocno temat, gdy opisywałem ich historię do Pasażera, ale to i tak pewnie nie do końca jest prawdą, rozmawiałem w Finlandii z mądrzejszymi od siebie i jest tak, ze oni sami nawet tego dobrze nie pamiętają, te wszystkie zmiany trzeba traktować raczej jako takie "mniej więcej" fakty...

    OdpowiedzUsuń