poniedziałek, 18 października 2010

SPERMBIRDS - My God rides a skateboard

W 1982 roku w Kaiserslautern w południowych Niemczech z prochów zespołu KAHLSCHLAG powstała kolejna kapela DIE WALTERELF (WALTER 11) grająca melodyjny punk w stylu brytyjskim. Kilka miesięcy później Frank - gitara, Markus - bas i Beppo - perkusja spotkali Lee - amerykańskiego żołnierza stacjonującego w Niemczech Zachodnich. Zafascynowani amerykańskim hardcorem chłopcy zaproponowali żołnierzowi wskoczenie do nich na wokal. Tak powstał zespół SPERMBIRDS. Co dziwniejsze, zespół WALTER 11 wcale się nie rozpadł, a wręcz kontynuował owocną działalność ramię w ramię z SPERMBIRDS.
Po nagraniu demo przez zespół w 1985 roku, rok później SPERMBIRDS wydają split 7"EP z WALTER 11 "Don't forget the fun", który wyszedł w wytwórni X-Mist Records. W 1987 roku wychodzi pierwszy pełny LP "Something to prove" wydany przez We Bite. Płyta została równocześnie wydana przez amerykański label Boner Records i brytyjski Manic Ears, co na pewno przyczyniło się do popularności SPERMBIRDS poza granicami Niemiec. Była to jedna z lepszych płyt, która się ukazała w tamtym czasie w Europie. Melodyjny, żywiołowy hardcore pod sporym wpływem wczesnych amerykańskich kapel, a szczególnie ANGRY SAMOANS.
W 1988 zespół rozpada się - po raz pierwszy, ale nie ostatni. Na pożegnanie wytwórnia We Bite wydaje LP "Nothing is easy" z takimi hitami jak tytułowy "Nothing is easy" czy "Die Sgt Landry". Wkrótce SPERMBIRDS reaktywują się, zaczynają kolejne trasy i wydają LP "Common thread" w 1990 roku. W tym samym czasie Lee zakłada kolejną kapelę 2BAD, a następnie inny zespół - fascynacja ANGRY SAMOANS - STEAKNIFE.

Płyta "Common thread" została nieco chłodno przyjęta przez fanów, co nie znaczy, że jest zła - po prostu SPERMBIRDS przerzucili się nieco na granie w stylu późnego DC hardcore. Tak czy inaczej SPERMBIRDS wpisali się na stałe w historię światowego hardcore'a i w latach 90-tych wydali jeszcze sporo ciekawych płyt, ale wg. mnie jednak te najwcześniejsze mają w sobie więcej energii i czadu.
SPERMBIRDS grali w składzie: Lee Hobson Hollis – wokal, Steve Wiles – gitara, Roger Ingenthron – gitara, Markus Weilemann – bas, Matthias "Beppo" Götte – perkusja , Frank Rahm – gitara.

Wydawnictwa
SOMETHING TO PROVE LP (We Bite Records, 1986)
GET ON THE STAGE 7"EP (We Bite Records, 1987)
NOTHING IS EASY LP (We Bite Records, 1988)
COMMON THREAD LP (X-Mist Records, 1990)
THANKS LP (Dead-Eye Records, 1990)
EATING GLASS CD (X-Mist Records, 1992)
JOE CD (X-Mist Records, 1992)
SHIT FOR SALE LP (Gun Records, 1994)
FAMILY VALUES CD (Gun Records, 1995)
GET OFF THE STAGE 2xCD (Gun Records, 1996)
SET AN EXAMPLE (2004, Common Thread Records)

Splity
DON'T FORGET THE FUN split 7" EP (X-Mist Records, 1986)
X-MIST COLLECTION split LP (X-Mist Records, 1988)

Wznowienia
COFFEE, HAIR AND REAL LIFE CD (Eastwest Records)
SOMETHING TO PROVE/NOTHING IS EASY CD (Flight 13 Records)

Kompilacje
TRUST VINYL COMPILATION 7" EP (X-Mist Records/Remedy Records, 1987)
DON'T ENFORCE YOUR VALUES ON ME! 7" flexi (MCR Company, 1987)
HOW WILL YOU KNOW WHAT THIS RECORD SOUNDS LIKE IF YOU DON'T LISTEN TO IT LP (No Nährwerte Records, 1987)
MANIC EARS: THE HISTYRICAL YEARS '86-'90 LP (Manic Ears Records, 1990)
KAKUMEI 2 LP (MCR Company, 1991)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz