poniedziałek, 18 października 2010

SUBHUMANS - Let's go down to Hollywood (and shoot people)


SUBHUMANS powstali w 1978 roku w Vancouver w Kanadzie i pierwszy koncert zagrali 1 lipca 1978 roku na Anti-Canada Day Celebration, który został zorganizowany przez anarchistów. Ale wcześniej Brian Goble, Gerry Hannah, Ken Montgomery i Joe Keighley obrali sobie punkowe ksywy - Brian - Wimpy Roy, Garry - Garry useless, Ken - Dimwit, a Joe został Joey Shithead. Chłopaki założyli najpierw zespół VICTORIAN PORK, po roku Joey Shithead założył D.O.A., a chłopaki z nowym gitarzystą Mike'iem Graham'em zwanym Normal założyli SUBHUMANS.

Ich koncerty były dzikie i szalone, przerywane przez policję, nadzy fani skaczący po scenie i uprawiający na niej sex... Wimpy pisał mocne teksty polityczne o niezłych tytułach - "Death to sickoids", "Moron majority" czy "Let's Go Down To Hollywood (And Shoot People)". SUBHUMANS koncertowali wraz z BLACK FLAG, HUSKER DU, MINOR THREAT, DEAD KENNEDYS, X i BAD BRAINS. W 1978 roku kapela wydaje swój pierwszy singiel "Death to sickoids". Po nagraniu tego singla z zespołu odchodzi Dimwit, a jego miejsce za perkusją zajmuje Jim Koichi Imagawa, który nagrywa z SUBHUMANS kolejną płytkę - "Subhumans" 12" w 1979 roku wydaną przez Quintessence Records. Pojawiają się następne wydawnictwa zespołu - singiel "Firing squad" 7"EP w 1980 roku i pełnometrażowy album "Incorrect thoughts" LP w 1980 roku. SUBHUMANS bardzo popularni w Kanadzie, grają też często w USA, głównie na Zachodnim Wybrzeżu zdobywając popularność w takich miejscach jak Seattle i San Francisco.

Z zespołu odchodzą Gerry i Jim, a na ich miejsca wskakują - basista Ron Allen i perkusista Randy Bowman. W tym składzie SUBHUMANS nagrywają swój kolejny album "No wishes, no prayers" LP w wytwórni SST Records, który wychodzi w 1983 roku. Pod koniec 1982 roku Brian decyduje się dołączyć do D.O.A., a Mike zakłada zespół SHANGHAI DOG i tym to sposobem zespół SUBHUMANS przestaje istnieć.

W międzyczasie bardzo popularny staje się Gerry, ale nie w związku z muzyką. Gerry zawsze miał mocną postawę polityczną, związaną szczególnie z obroną środowiska - jedna z jego ksyw to Nature Punk. Gerry zaczął działać z polityczną grupą aktywistów o nazwie Direct Action. Ekipa tych urban guerillas wysadziła w powietrze nieprzyjazną środowisku elektrownię wodną na Vancouver Island i podłożyła bomby pod fabrykę Litton pod Toronto, która produkowała części do rakiet "Cruise" zdolnych przenosić głowice nuklearne. Grupę wkrótce schwytano, prasa nazwała ich "Squamish Five", a Gerry zarobił 10 lat! Odsiedział piątkę i nie żałuje tego, co zrobił.

W 1994 roku zmarł Ken Dimwit Montgomery, a Brian wciąż gra z D.O.A. W 1995 roku SUBHUMANS reaktywowali się w nowym składzie - Brian - wokal, Gerry - bas, Jon Williams - gitara, David Macanulty - perkusja i ruszyli w trasę! Na początku 2010 zespól nagrał kolejną nową płytę "Same Thoughts, Different Day", którą wydała wytwórnia Alternative Tentacles.

Wydawnictwa
DEATH TO THE SICKOIDS 7"EP (self-released, 1978)
SUBHUMANS 12" (Quintessence Records, 1979)
FIRING SQUAD 7"EP (Quintessence Records, 1980)
INCORRECT THOUGHTS LP (Friends Records, 1980)
NO WISHES, NO PRAYERS LP (SST Records, 1983)
NEW DARK AGE PARADE LP/CD (Alternative Tentacles Records, 2006)
SAME THOUGHTS, DIFFERENT DAY LP/CD (Alternative Tentacles Records, 2010)

Wznowienia
PISSED OFF... WITH GOOD REASON! CD (Essential Noise/Virgin, 1996)
DEATH WAS TOO KIND LP/CD (Alternative Tentacles Records, 2008)
SUBHUMANS LIMITED EDITION DEMO EP (2005)

Kompilacje
VANCOUVER COMPLICATION LP (Pinned Records, 1979)
VANCOUVER INDEPENDENCE LP (Friends Records, 1980)
LET THEM EAT JELLYBEANS LP (Alternative Tentacles Records, 1981)
KILLED BY DEATH #4 LP (bootleg, 1989)
LAST CALL: VANCOUVER INDEPENDENT MUSIC 1977-1988 (Zulu Records, 1991)
FASTER & LOUDER: HARDCORE PUNK, VOL. 2, (Rhino Entertainment, 1993)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz