wtorek, 8 września 2009

THE ACCÜSED - Splattercore


THE ACCÜSED to kolejna oryginalna amerykańska kapela. Swoją muzykę określali jako splattercore, ale było to bardzo dynamiczne i energiczne połączenie klasycznego hardcore i thrash metalu, czyli crossover. Można powiedzieć, że skoro MISFITS byli przedstawicielami horror-punka, tak THE ACCÜSED byli czołówką horror-crossover (a były inne zespoły?). Zafascynowani horrorami i komiksami o tej samej tematyce pisali teksty i historię z tym związane. Główną wymyśloną postacią, która przewija się przez twórczość THE ACCÜSED jest niejaka Martha Splatterhead - nie chcielibyście jej nigdy spotkać...

THE ACCÜSED powstali w 1981 roku w Seattle w składzie John Dahlin na wokalu, Tom Niemeyer - gitara, Chibon "Chewy" Batterman - gitara basowa i perkusista Dana Collins. Pierwszym wydawnictwem zespołu był split LP z THE REJECTORS z 1983 na którym jeszcze grali klasyczny amerykański hardcore. W 1984 roku z zespołu odchodzi John Dahlin, a jego miejsce zajmuje Blaine Cook (ex-FARTZ) i chłopaki zaczynają flirtować z thrashem. Wychodzi ich limitowana 12" "Martha Splatterhead" - od imienia ich nowej maskotki. Zespół zaczyna sporo koncertować i w 1986 wydaje swój pierwszy pełnometrażowy album "The return of Martha Splatterhead" w wytwórni Subcore.

Wkrótce THE ACCÜSED przechodzą do thrashowej wytwórni Combat, a z zespołu odchodzi basista Batterman, a zastępuje go Alex "Maggot Brain" Sibbald, który debiutuje na kolejnej płycie THE ACCÜSED "More fun than an open casket funeral" LP z 1987 roku. Połączenie szybkiego crossover z jadowitym wokalem Blaine'a Cooka i opowieściami o Marcie Splatterhead daje zespołowi status kultowego.
Na następnej płycie THE ACCÜSED "Martha Splatterhead's maddest stories ever told" z 1988 roku pojawia się gościnnie gitarzysta METAL CHURCH Kurdt Vanderhoof. W między czasie zespół przenosi się z Combat Records do wytwórni z Seattle Nastymix, która również współpracowała z muzykami śpiewającymi rap. W 1988 roku z kapeli odchodzi Dana Collins a zastępuje go Steve Nelson i THE ACCÜSED w tym składzie nagrywają mini-album "Hymns for the deranged" w 1989 roku. W tym samym roku do zespołu dołącza Josh Sinder i pojawia się na płycie "Grinning like an undertaker", która wychodzi w 1990 roku w Nastymix.

W 1991 roku THE ACCÜSED nagrywają "Straight razor" 12" i z zespołu odchodzi Sinder, a zastępuje go Devin, który nagrywa z zespołem ostatnią ich płytę "Splatter rock" w 1992 roku. Niemeyer wraz z wokalistą SKIN YARD Benem McMillan'em zakłada grunge-metalową grupę GRUNTRUCK do której później dołączają Sibbald i Sinder. Ci dwaj ostatni zakładają później inną kapelę THE HOT ROD LUNATICS. Blaine Cook przez jakiś czas śpiewa w kapeli BLACK NASTY.
THE ACCÜSED przez cały okres swojej działalności trzymali się swojego orginalnego brzmienia crossover i mimo rozrastającego się w ich otoczeniu zjawiska zwanego grunge nigdy nie zboczyli z kursu. Drapieżne, energiczne i czadowe połączenie thrash metalu z hardcore i do tego teksty rodem z horrorów z odrobiną humoru stworzyły muzykę, którą ciężko pominąć w historii hardcore-punka.

Dyskografia
Braindamage Tape (1982)
THE ACCÜSED/THE REJECTORS split LP (Public Safety/Fatal Erection, 1983)
Martha Splatterhead 12" (Subcore, 1985)
The return of Martha Splatterhead LP (Subcore, 1986)
More fun than an open casket funeral LP (Combat, 1987)
Martha Splatterhead's maddest stories ever told LP (Combat, 1988)
Hymns for the deranged 12" (Empty/Musical Tragedies, 1989)
THE ACCÜSED/MORPHIUS split 7" (1989)
Grinning like an undertaker LP (Nastymix, 1990)
Straight razor 12" (Nastymix, 1991)
Splatter rock LP (Nastymix, 1992)
Oh Martha CD 2005

Kompilacje
Brain of stone Tape (BCT, 1984)
Thrasher skate rock vol 3: Wild riders of boards tape (Thrasher, 1985)
Incredible power of darkness LP (Rise & Fall, 1987)
Northwest hardcore Tape (Media Blitz, 1988)
All for one... One for all CD (GTA, 1995)

1 komentarz:

  1. Graliśmy z nimi ze 2,3 lata temu. Choć grali juz w nowym składzie to wspomnienie piekne. 2-3 tygodnie temu wyszła nowa płyta w Southern Lord. Na razie przesłuchałem parę razy i mam mieszane uczucia. Chyba trochę przeprodukowana. Wokalista Blaine i koledzy maja teraz kapelę Toe Tag - bardzo fajne - coś między starym Accused a Fartz. Chyba lepsze niż teo nowe wcielenie The accused.

    OdpowiedzUsuń