środa, 9 września 2009

DEVIATED INSTINCT - Welcome to the orgy


DEVIATED INSTINCT powstali w 1984 roku w Norwich w UK. W składzie kapeli znaleźli się Rob Mid Middleton - wokal, gitara, Leggo - wokal, Ian - bas i Trev - perkusja. Byli jednym z pierwszych zespołów, które zaczeły grać crust, ale swoją muzykę określali jako stench-core.

Od zespołu odszedł perkusista Trev, a zastąpił go nowy pałker Mark. W 1986 wydają pierwsze demo "Tip of the Iceberg", a zaraz potem kolejną taśmę "Terminal Filth Stenchcore".

Na gitarze basowej pojawia się Snappa, który gra z zespołem do końca z przerwą w latach 1987-1988, gdy zastąpił go Tom.

DEVIATED INSTINCT wydają pierwszy singiel "Welcome to the Orgy" 7"EP w 1986 w wytwórni Peacevile Records w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy. W 1988 roku wydają swój debiutancki album "Rock N' Roll conformity" w Peaceville w składzie Leggo - wokal, Mid - gitara, wokal, Tom - bas, Sean - perkusja.

W kapeli zaczynają się problemy ze składem - zespół opuszcza wokalista Leggo i dołącza do kapeli FILTHKICK. Jego obowiązki przejmuje Mid. Z kapeli odchodzi również basista Tom, a na jego miejsce ponownie wskakuje Snappa.

DEVIATED INSTINCT wydają jako trio (z Adamem na perkusji) drugi album "Gutteral breath" LP w 1989 roku i również w Peacevile. Zmienia się muzyka kapeli - tym razem to wolny i ciężki doom-metal, który nie wiele ma wspólnego z wcześniejszymi dokonaniami crustowych DEVIATED INSTINCT.

W tym samym roku Peacevile Records wypuszcza CD "Definitive Instinct", który zawiera pierwszy singiel i dwie płyty zespołu. W 1990 roku DEVIATED INSTINCT z nowym perkusistą Charliem wydają 12" "Nailed", tym razem w wytwórni Prophecy Records. W 1991 roku nagrania z tego singla pojawiają się na CD splicie z GRAVE i DEVOLUTION.

DEVIATED INSTINCT rozpada się w 1991 roku. Mid i Charlie zakładają nowa kapelę SPINEWRENCH, a Snappa dołącza do OPTIMUM WOUND PROFILE. Nieco później Mid i Snappa grają wspólnie w grupie BAIT.

W 1993 roku wychodzi w Desperate Attempt Records kompilacja "Re-openning old wounds" LP z nagraniami ze składaków i z demo z lat 1986-1987.

DEVIATED INSTINCT przyznawali się do fascynacji takimi kapelami jak CRASS, RUDIMENTARY PENI, ANTISECT, AMEBIX oraz VENOM, SLAYER, CELTIC FROST. To było słychać w ich muzyce - metaliczny crust, średnie, zmieniające się tempo, momentami ostrzejsza grzanka, mroczne brzmienie i wrzaskliwy wokal. Zainspirowali wiele zespołów crust na całym świecie...

DEVIATED INSTINCT reaktywują się w 2007 roku w składzie: Leggo - wokal, Mid - gitara, wokal, Snappa - bas i Cooper - perkusja, którego zastępuje wkrótce Charlie.

Trzeba też wspomnieć, że Rob Mid Middleton jest świetnym artystą, który maluje, zajmuje się kolażami i zrobił wiele świetnych okładek m.in. dla DEVIATED INSTINCT, NAPALM DEATH, PROPHECY OF DOOM i wielu innych.
Mam nadzieję, że kapela wyda coś wkrótce - o ile już nie wydali! Opinie z koncertów są pozytywne - DEVIATED INSTINCT zrezygnowali z grania doom-metalu i starają się wrócić do korzeni. Tak trzymać!

Dyskografia
Tip of the Iceberg Demo Tape 1986
Terminal Filth Stenchcore Demo Tape 1986
Welcome to the orgy 7"EP (Peaceville Records, 1986)
Rock 'n' Roll Conformity LP (Peaceville Records, 1988)
Gutteral Breath LP (Peaceville Records, 1989)
Nailed 12" (Prophecy Records, 1990)
Definitive Instinct CD (Peaceville Records, 1990 - dwa LP i pierwsza 7")Grave/Devolution/Deviated Instinct - Split CD (Prophecy Records, 1991 - utwory z "Nailed")Re-opening Old Wounds LP/CD (Desperate Attempt, 1993)
Welcome to the Orgy CD (Peaceville, 2006 - zremasterowany singiel i dwa LP)

Kompilacje
Words Worth Shouting LP (Radical Change, 1985)
A Vile Peace LP (Peaceville, 1987)
1984 the Third LP (New Wave, 1987)
Consolidation 7"EP (Pathway, 1987)
Attack Is Suicide LP (Double A, 1987)
Hiatus LP (Peaceville, 1988)
Airstrip One LP (Mystic, 1988)
Vile Vibes LP (Peaceville, 1990)
Hardcore Holocaust II - The Peel Sessions LP (Strange Fruit, 1990)
Vile Visions video (Jettisound, 1990)

1 komentarz: