czwartek, 10 września 2009

SPINKI MENTA - Erekcija leitenanta Kireeva

Zespół SPINKI MENTA powstał w Nowosybirsku w 1986 roku w Związku Radzieckim. Obok zespołu GRAZHDANSKAYA OBORONA byli najbardziej znanym radzieckim zespołem z Syberii. Zresztą w skład SPINKI MENTA wchodzili równieŻ członkowie GRAZHDANSKAYA OBORONA. Zespół założyli Dimitri Kuzmin - gitara i wokal, Ronik Vachidov - bas i Andrej Budanov - perkusja. Dimitri Kuzmin założył później kolejny zespół CHERNIY LUKICH, następnie nowofalowy MUZHSKOY TANETS oraz awangardowy projekt wraz z Letovem z GRAZHDANSKAYA OBORONA i jego żoną Yanką pod nazwą KOMMUNIZM.

Obie taśmy zespół nagrał w domowym studiu Letova zwanym GrOb. Taśmę "Kuchi v nochi" nagrywali (zamiast Ronika i Andrieja) Letov i Kuzya Uo z GRAZHDANSKAYA OBORONA wraz z Kuzminem. Druga taśma SPINKI MENTA wyszła w tym samym roku, ale nieco później. Ponadto zespół wydał chyba dwie taśmy więcej, zanim Kuzmin zmienił nazwę zespołu na CHERNIY LUKICH.

Radziecka scena, a nawet dzisiejsza rosyjska jest nam zupełnie nieznana, a to chyba błąd, bo tak czy inaczej jesteśmy sąsiadami i warto byłoby poznać działalność rosyjskich kapel. W mrocznych latach 80-tych Polska w porównaniu do Związku Radzieckiego była bardzo liberalna. Można tylko sobie wyobrazić co przechodzili tamtejsi punks w latach 80-tych... Tam to był dopiero prawdziwy underground i konspiracja. Kto w Polsce (nie wspominając innych państw) zna takie punkowe/nowofalowe/awangardowe zespoły radzieckie jak AKWARIUM, KINO, IGRY, VA-BANK, NAIV, NARODNOJE OPOLCHENIJE,BRIGADNYI PODRJAD, OB'EKT NASMESHEK?SPINKI MENTA brzmią podobnie jak GRAZHDANSKAYA OBORONA - dużo w tym emocji, smutku, bezsilności. Kawałki są melancholijne, brzmią prosto i pełno w nich brudu. Nieskomplikowany punk rock połączony z eksperymentami i rosyjskim folkiem. Kilka kawałków akustycznych kojarzących się z Wysockim, ale w bardziej brudnej punkowej wersji. Oryginalne garażowe brzmienie, nastrojowe kawałki i czuć w tym bunt. Tym bardziej, że zespół pochodził z jednego z najbardziej opresyjnych państw... O ile sie nie mylę SPINKI MENTA istnieją do dzisiaj.

1 komentarz:

  1. EN can you reupload these albums please?
    ES podría subir porfavor estos álbums?

    OdpowiedzUsuń