niedziela, 9 sierpnia 2009

MODERAT LIKVIDATION - Nitad


MODERAT LIKVIDATION powstali w 1980 roku na przedmieściach Malmö w Szwecji. W 1981 roku założyciele kapeli Per i Fjalle zaczęli spędzać więcej czasu z innymi punkami. Spotykali się w piwnicy za dworcem w Malmö, gdzie miały próby takie kapele jak R.P. SAVOY, BLACK UNIFORMS, STERILA STENCILER, CELL 13. Wkrótce Sami (basista zespołu HJÄRNSUBSTANS) i Stefan (perkusista zespołu HJÄRNSUBSTANS) dołączyli do MODERAT LIKVIDATION.

Na początku 1982 roku z zespołu odchodzi Sami, a jego miejsce zajmuje Cliff, który odszedł z zespołu BLACK UNIFORMS, gdzie grał na perkusji. Zespół odbywa dwie próby i gra swój pierwszy koncert w Centrum Młodzieżowym w Malmö z zespołami DISASTER i HJÄRNSUBSTANS. Dzień po koncercie prasa się rozpisuje o tabunach punków latających z gaśnicami strażackimi...

W tym samym roku MODERAT LIKVIDATION wchodzą do studia Startrack Studios w Malmö i nagrywają kawałki: "Nitad", "White rastas", "Hiroshima", "Marionett i kedjor", "Proggrebell", "Brända celler", "Tio timmar" i "Enola gay". Utwory te ukazują się na różnych składankach kasetowych, a po latach na CD. Jest też kaseta pt. "Before eighty four", ale w sumie to nie wiadomo nawet, kto to wydał...

W 1983 z gry w zespole rezygnuje Fjalle i zastępuje go Tobbe. MODERAT LIKVIDATION grają coraz więcej koncertów i ponownie wpadają do studia Startrack Studios i nagrywają kawałki na swoją pierwszą EP-kę, znaną później jako "Nitad". Zespół sam wydaje tego singla.

Raptem cztery dni później zespół ponownie nagrywa! Nagrywają w Victoria Theater w Malmö, a za wszystko płaci Swedish National Radio. MODERAT LIKVIDATION nagrywają sześć utworów, które później wychodzą na kasecie demo "Anti fag music".

Kapela zaczyna coraz intensywniej koncertować - zagrali m.in. dwa koncerty z ANTI-CIMEX w Göteborgu. Zagrali również koncert w Helsingborgu, gdzie pokazała się grupa nazi-skinów, którzy chcieli pogadać o kawałku "Köttahuve" (Meathead), który był właśnie o nazi-skinach. "Dyskusja" odbyła się po koncercie w ciemnej uliczce. Kiedy Tobbe zaczął wymachiwać magnum 44, naziści nie chcieli już "rozmawiać" tylko spieprzali czym prędzej. Nie wiedzieli, że magnum 44 to atrapa. Teraz wiecie dlaczego Tobbe został przezwany Clintan (szwedzka ksywka Clinta Eastwood'a).

Po kilku koncertach w 1984 roku zespół opuszcza Stefan, a kapela znajduje kolejnego perkusistę i nadal gra koncerty. Mają plany by zmienić nazwę na LIQUIDATION i zacząć śpiewać swoje kawałki po angielsku. Montują dwa utwory po angielsku "Soldier without fear" i "Speed trap", ale nie mają już czasu ich nagrać.

Pod koniec 1984 roku od zespołu odchodzi Cliff. Tobbe i Per kontynuują granie przez jakiś czas, sprzedają ich jedyny singiel, grają kilka koncertów z zupełnie nowymi i często zmieniającymi się muzykami. Późną wiosną 1985 roku zespół zostaje rozwiązany, mimo tego, że miał zabukowane koncerty po Finlandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W 2005 roku powstaje oficjalna strona zespołu MODERAT LIKVIDATION. Ponadto zbierają do kupy stare nagrania, robią mastering w Cutting Room w Sztokholmie i wydają ten materiał w Havoc Records.

Pod koniec 2007 roku zespół postanawia się reaktywować w starym składzie - nowym członkiem jest tylko basista Dejv z zespołu PUKE. MODERAT LIKVIDATION grają swój pierwszy po reaktywacji koncert 26 stycznia 2008 roku w Lund, a w 2009 roku wydaja płytę z nowymi kawałkami "Mammutation".

Wydawnictwa
Anti fag music tape (Ägg, 1983)
Nitad 7"EP (Kuknacke, 1983)
Mammutation LP/CD (D-takt & Råpunk Records, 2009)

Wznowienia
Nitad 7"EP (Distortion, 1992)
Kuknacke LP/CD (Distortion, 1994)
Never mind the bootlegs CD (Havoc Records 2006)
Nitad 7"EP (Havoc Records 2006)
Marionett i Kedjor 7"EP (Havoc Records 2006)
Kottahuve 7"EP (Havoc Records 2006)

Kompilacje
We strong together Compilation CD (Kampret Rec, Indonesia 2009)
Svenska Punkklassiker vol 2, Compilation CD (MNW 2007)
Varning för punk vol.3 compilation CD (Ägg-Tapes & Records)
Raped ass 1, compilation tape (Ägg-Tapes & Records, 1983)
Raped ass 2, compilation tape (Ägg-Tapes & Records, 1984)
Svenska spelmanslag 1, compilation tape (Ägg-Tapes & Records, 1985)
Klapp & Klang, compilation tape (Musikföreningen 33/45, 1983)

Bootlegi
I trash, therefore I am compilation tape/LP/CD (Enteruption, Schizofrenic, Human Stench)Before eightyfour, tape (PUKE Tapes 1984)
Punk Rules, compilation tape (Zenzure Tapes)
Live - MODERAT LIKVIDATION & SÖTLIMPA, Tape (Anti Cimex Prod.)
Kuknacke, LP Picture disc
Older than old school, compilation CD

4 komentarze:

 1. bardzo lubie MODERAT LIKVIDATION jednak zawsze zastanawiał mnie tytuł ich demo "anti fag music". Wiesz może co to oznacza (co zespół miał na myśli?) mam nadzieje ,że nie mają nic wspólnego z homofobią. pozdro (A)//(E)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fag to po angielsku fajka - może o to chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 3. just seen them on their U.S. tour... was not disapointed! great fucking band, one of my favorite swedish hardcore bands!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tobbe (thomas sjoberg) znam osobiście super czlowiek dalej pozostal wierny swoim przkonaniom nie doloaczyl do nowego MODERAT LIKVIDATION powiedzial to juz nie to samo tylko brudna komercja, historie zespolu znam z pierwszej reki troche rózni sie od oficjalnych,poza tym nie tylko Tobbe nie zgodzil sie na powrót do zespołu

  OdpowiedzUsuń