poniedziałek, 17 sierpnia 2009

SACRILEGE - Flight of the Nazgul

Brytyjski zespół SACRILEGE to legenda thrash metalu i w sumie ktoś może zapytać, co to ma wspólnego z punkiem? No cóż, trochę ma... SACRILEGE połączyli w swojej muzyce klasyczny heavy metal, thrash, a później doom metal, ale mieli mocne teksty wogóle nie przypominające ówczesnego przekazu kapel metalowych. SACRILEGE uważani są obok AMEBIX, ANTISECT i HELLBASTARD za protoplastów brytjskiego crusta.

Nie zagrali wielu koncertów, ale na początku swojej kariery grali z takimi kapelami jak ANTISECT czy ANTI-SYSTEM i w sumie to bardziej się obracali w towarzystwie hardcorowym niż metalowym. Przykładem choćby dwie kompilacje "We won't be your facking poor" wydanej przez Mortarhate w 1985, gdzie SACRILEGE pojawili się obok takich kapel jak POLITICAL ASYLUM, VIRUS, D.O.A., CONFLICT czy OI POLLOI. Oraz kompilacja 7" wydana w 1985 roku przez małą wytwórnię, która później zmieniła nazwę na Earache Records na której obok SACRILEGE znalazły się zespoły HIRAX z USA, EXECUTE i LIP CREAM z Japoni oraz CONCRETE SOX z UK.

Na początku lat 80-tych gitarzysta Damian Thompson i perkusista Andy Baker założyli zespół thrashowy WAR WOUND, nagrali 2 dema i w 1983 roku obaj dołączyli do zespołu VARUKERS. Damian opuścił VARUKERS w 1984 roku, by założyć SACRILEGE.

Zespół powstał w Birmingham, a w pierwszym składzie znaleźli się wokalistka Linda Tam Simpson (ex-INNOCENT VICTIMS), Daniel Thompson - gitara, Tony May - bas i Liam Pickering - perkusja. W 1984 i 1985 kapela nagrywa dwa dema oraz wsadza swoje kawałki na wyżej wymienione kompilacje.

W 1985 roku z zespołu odchodzi Liam Pickering, a za perkusję wraca z VARUKERS Andy Baker. SACRILEGE nagrywają swój pierwszy album "Behind the realms of madness", który wydaje label z Bristolu Children Of The Revolution Records. Płyta sprzedaje sie w nakładzie około 7000 kopii. Niedługo potem na drugą gitarę wskakuje Mitch Dickinson z zespołu WARHAMMER. Mitch niestety nie zagrał żadnego koncertu z SACRILEGE, a za niedługo odszedł z zespołu, by dołączyć do HERESY, a potem do UNSEEN TERROR.

W styczniu 1987 roku SACRILEGE wskakują do studia Rich Bitch Studio w Birmingham i pod okiem Roba Bruce'a i Mike'a Ivory nagrywają swoją drugą płytę "Within the prophecy", która wychodzi w One Flag Records. W zespole nastepują kolejne zmiany składy: Andy'ego Bakera zastępuje na perkusji Paul Brooks, za basistę Tony'ego Maya wskakuje Paul Morrisey i dochodzi nowy gitarzysta Frank Healey. Po jakimś czasie z kapeli odchodzi Paul Brooks, a na jego miejscu pojawia się Spikey T. Smith. W tym nowym składzie SACRILEGE nagrywają swój trzeci album "Turn back trilobite" w 1989 roku ponownie w wytwórni Under One Flag Records. Na tej płycie zespół odchodzi od swych thrashowych korzeni i podąża w kierunku doom metalu z elementami folk. Na początku 1990 roku zespół SACRILEGE rozpada się.

Członkowie SACRILEGE przewinęli się przez zespoły: WAR WOUND, VARUKERS, CADAVEROUS CLAN, WRONG ATTITUDE, BENEDICTION, CEREBRAL FIX, NAPALM DEATH, ALTERNATIVE ATTACK, DESTROY BABYLON, ENGLISH DOGS, THE MORE I SEE, HERESY, UNSEEN TERROR, WARHAMMER, PROLAPSE, CATHEDRAL, MARSHAL LAW, SCARAB, WHITE TRASH.

W 1996 roku ich dwa pierwsze albumy wydała na CD wytwórnia Blackened Records, a całkiem niedawno wyszedł winylowy LP bootleg z demo z listopada 1984 i demo z lutego 1985 roku.

Do posłuchania dwie klasyczne płyty, składak "Anglican Scrape Attic", dwa pierwsze dema, koncert oraz... Hmmmmm... I tu jestem w kropce. Nie wiem czy nie są to dema z 1986 roku wymienione w dyskografii. Wygląda to jak jakaś sesja przed nagraniem płyty "Within the prophecy" - całkiem możliwe, bo kawałki takie jak na płycie plus numer pod tytułem "Insurrection".

Dyskografia
Demo I (1984)
Demo II (1985)
Behind the Realms of Madness LP (COR Records, 1985)
Demo 1/86 (1986) Demo 8/86 (1986)
Within the Prophecy LP (Under One Flag Records, 1987)
Turn Back Trilobite LP (Under One Flag Records, 1989)

Kompilacje
We Won't Be Your Fucking Poor 2xLP (Mortarhate Records, 1985)
Anglican Scrape Attic split 7"EP (pre-Earache, 1985)

1 komentarz: