środa, 5 sierpnia 2009

ŚMIERĆ KLINICZNA - Jestem ziarnkiem piasku


ŚMIERĆ KLINICZNA to jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych grup punk w Polsce. Ich unikalny styl muzyczny pokazał, że punk nie musi się ograniczać do trzech akordów i darcia ryja o systemie. Świetne teksty i połączenie punk rocka, nowej fali, reggae i jazzu zapewniło ŚMIERCI KLINICZNEJ wieczne miejsce w panteonie polskich wykonawców lat 80-tych.

Zespół powstał w 1981 roku w Gliwicach założony przez gitarzystę Dariusza Duszę, basistę Wojciecha Jaczyczko, perkusistę Marka Czapelskiego i wokalistę Jerzego Mercika. Teksty pisali wspólnie Dariusz Dusza i Wojciech Kurdziel.

W 1982 zespół wystąpił na Festiwalu w Jarocinie oraz wziął udział w filmach "Jarocin '82" oraz "Śmierć Kliniczna" nakręconych przez Pawła Karpińskiego. W 1983 roku do zespołu dołącza drugi wokalista Jacek Szafir. ŚMIERĆ KLINICZNA występuje na festiwalach w Opolu, FAMA w Świnoujściu, Rockowisko w Łodzi i FMR Jarocin. W tym samym roku nagrywają pierwszego singla dla Tonpress. Biorą udział w kolejnym filmie "To tylko rock" i w 1984 roku wydają kolejnego singla równiez dla Tonpress. W 1984 roku grają na festiwalu w Jarocinie i z zespołu odchodzi Dariusz Dusza i zakłada zespół ABSURD, działając równocześnie w rock'n'rollowej formacji SHAKIN' DUDI.

Pozostali muzycy wraz z Ireneuszem Zawadzkim - gitara i Leszkiem Biolikiem - gitara i śpiew, próbowali grać dalej pod nazwą ŚMIERĆ KLINICZNA, wystartowali z zupełnie nowym repertuarem, całkowicie odmiennym od dotychczasowego. W połowie 1985 w klubie "Remont" w Warszawie miał miejsce pierwszy (i zarazem ostatni) koncert nowej ŚMIERCI KLINICZNEJ. Muzyka stanowiła mieszankę ostrego rockowego grania z jazz rockiem i była całkowitym zaskoczeniem dla dotychczasowych fanów zespołu.

W rezultacie Marek Czapelski został w Warszawie, Szafir wyjechał do Grecji, a pozostali muzycy wrócili na Śląsk. Jesienią 1985, po powrocie Szafira, powstał zespół reggae R.A.P.

ŚMIERĆ KLINICZNA występowała w składzie: Darek Dusza - gitara, Wojciech Jaczyczko - bas, Marek Czapelski - perkusja, Jerzy Mercik - wokal i Jacek Szafir - wokal. Oprócz tego grali również Piotr Malak - saksofon, Ziut Gralak - trąbka, Mateo Pospieszalski - saksofon.Obecnie trzon Śmierci Klinicznej, Dariusz Dusza i Mercedes współtworzą reggaeowo-punkową grupę DiM, która w styczniu 2007 nagrała swój pierwszy album.


Jakiś czas temu (w 2001 roku) Jimmy Jazz wydał CD z nagraniami ŚMIERCI KLINICZNEJ z lat 1983-1984.

Wydawnictwa
Nienormalny świat 7"EP (Tonpress 1983)
Jestem ziarnkiem piasku 7"EP (Tonpress 1984)
Śmierć Kliniczna - MC (Zima Zin 1996) - materiał z koncertów w 1983 i 1984 roku.
Śmierć Kliniczna 1982-1984 - CD (Jimmy Jazz 2001)
Kompilacje
Kultowa Dekada 4 - Alternatywnie CD Polskie Radio (2005)

Bootlegi:
Punk, Reggae Party - MC (1989) - Kaseta z koncertami z lat 1983 i 1984

3 komentarze:

 1. bravo

  w 86 roku 'nowa' Smierć zagrała przypadkiem w jarocinie?

  wg Szafira fama to jednak 83, zresztą połowę numerów śpiewa Mercedes

  arturro

  OdpowiedzUsuń
 2. Spasibo iz Rossii, ya ne razumiju pochemu vi tak nas nenavidite

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi Hvedar! People are people, some of them are idiots. Don't worry about that - we are punks and I can't see any reason to hate people from Russia! It's politic - fuck it! Greetings from polish punks!

  OdpowiedzUsuń