piątek, 13 sierpnia 2010

KUKL - The eyeKUKL (K.U.K.L.) był obok PURRKUR PILLNIKK najbardziej znanym zespołem z Islandii, chociażby z dwóch powodów - na wokalu była Björk, no i wydawali w Crass Records. Nazwa KUKL oznacza w staroislandzkim coś pomiędzy wiedźmą a czarną magią.

Zespół powstał w połowie 1983 roku z inicjatywy Ásmundura Jónssona z wydawnictwa Gramm Records. Do zespołu zaprosił wokalistkę Björk Gu?mundsdóttir z zespołu TAPPI TÍKARRASS, Einara Örn Benediktssona, trębacza i wokalistę PURRKUR PILLNIKK, klawiszowca Einaar Arnaldur Melaxa z zespołu MEDÚSA, Birgira Mogensena, basistę SPILAFÍFL oraz perkusistę Siggtryggura Baldurssona i gitarzystę Gu?laugura Kristinn Óttarssona (a.k.a. Godkrist), obu z zespołu PEYR.

Zespół wydał pierwszego singla "Söngull" w wytwórni Ásmundura Jónssona - Gramm Records, a następnie LP "The eye" w 1984 roku i "Holidays in Europe" w 1986 roku w Crass Records. KUKL koncertował wspólnie z CRASS, FLUX OF PINK INDIANS i CHUMBAWAMBA.

Po rozpadzie KUKL większość muzyków zespołu założyła THE SUGARCUBES. KUKL grał dziwną, experymentalną, mroczną i falową muzyką z naprawdę świetnym wokalem Björk. Nie jest to ani czystej wody punk, ani anarcho-punk, ale myślę, że warto posłuchać tych zimnych, mrocznych i zakręconych dźwięków z ciekawym głosem Björk.
Wydawnictwa
SÖNGULL 7" (Gramm Records, 1983)
THE EYE LP (Crass Records, 1984)
KUKL Ŕ PARIS tape (VISA, 1985)
HOLIDAYS IN EUROPE LP (Crass Records, 1986)

Kompilacje
VISA PRÉSENTE LP (VISA/Bondage Records, 1984)
GEYSER LP/tape (Enigma Records, 1987)
NEW ICELANDIC MUSIC tape (Gramm Records/Smekkleysa/Erđanúmúsík, 1993)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz