piątek, 20 sierpnia 2010

NABAT - Scenderemo nelle stradeLegendarny włoski zespół NABAT powstał w 1979 roku w Bolonii w składzie: Steno - wokal (grał również na basie w zespole RAF PUNK), Stiv - gitara, Giulio - bas i Davide - perkusja. Pierwszy koncert zagrali w anarchistycznym centrum "C. Bernieri". Pojawili się na scenie w tym samym czasie, co inne zespoły punk, oi w Bolonii - R.A.F. PUNK, STALAG 17, BACTERIA, ANNA FALKS, IRHA, EHX i wiele innych. Pierwszy ustabilizowany skład NABAT, to: Steno - wokal, Abbondante - bas, Ui Ui - perkusja i Stiv - gitara. W tym składzie nagrali split kasetę z innym zespołem oi z Bolonii RIP-OFF w 1981 roku. Po nagraniu kasety z zespołu odszedł Abbondante, a zastąpił go Riccardo.

W czerwcu 1982 roku NABAT nagrywają swój pierwszy singiel 7"EP "Scenderemo nelle strade" (We'll go out into the streets) z pięcioma utworami. Ten singiel, to jedna z pierwszych niezależnych płyt punk wydanych we Włoszech. W bardzo krótkim czasie NABAT stają się jednym z najpopularniejszych zespołów oi we Włoszech. W 1983 roku nagrywają i wydają drugi singiel 7"EP "Laida Bologna" (Ugly Bologna). Zespół był także promotorem zjednoczenia punków i skinheadów w Bolonii i Monza. Na imprezie grały kapele punk i oi, a celem było ominięcie barier dzielących oba ruchy. Zorganizowali dwie udane imprezy, lecz na trzeciej i ostatniej nie obeszło się bez rasistowskich prowokacji ze strony publiczności i była to ostatnia impreza zorganizowana przez chłopaków z NABAT.

W międzyczasie założyli też swoją wytwórnię C.A.S. Records w której wydali wszystkie swoje płyty oraz kompilacje ""Skin + punk= TNT" z zespołami NABAT, DIOXINA, ARMM, RAPPRESAGLIA i "Quelli che urlano ancora" - FUN, KLAXON, SS-20, CANI. Te składanki miały na celu wypromować nowy wizerunek skins & punks, inny niż był pokazywany w prasie brytyjskiej i europejskiej. W tym czasie NABAT mieli sporo problemów z rasistowskimi i faszystowskimi prowokacjami ze strony zespołów i publiki.

W 1985 roku nagrywają płytę LP "Un altro giorno di gloria" (Another glorious day). Płyta jest zadedykowana nelson'owi Mandela i Benjamin'owi Moloise, poecie z Soweto, którego zamordował rasistowski rząd R.P.A. W nagraniu tej płyty uczestniczył nowy gitarzysta Red (ex-DIOXINA). Mimo sporego sukcesu i popularności pośród skinów i punków zespół postanawia zawiesić działalność w 1987 roku.

W 1994 roku wychodzi CD "Steno and the Stab - Live alla Morara" - nagrania koncertowe wokalisty NABAT z zespołem STAB, w którym grali dwaj byli członkowie NABAT. Zespół zdecydował się na reaktywację w 1995 roku, a jednym z powodów jest śmierć ich dawnego menadżera Tiziano Ansaldi. Wraz z zespołami KLASSE KRIMINALE, GHETTO 84 organizują trasę "Tiziano Ansaldi Benefit Tour", by zebrać pieniądze dla matki Tiziano. Podczas tej trasy NABAT grają koncerty w Livello 57 w Bolonii i w "Leoncavallo" w mediolanie dla 2500 publiki. W 1996 roku wychodzi nowy album NABAT "Nati Per Niente" (Born For Nothing), który wydaje rzymska wytwórnia Banda Bonnot Records. Płyta zostaje nagrana w nowym składzie: Steno - wokal, Riccardo - gitara, Romano - gitara, Abbondante - bas i Toppi - perkusja. W 1997 roku gitarzysta NABAT, Riccardo Pedrini publikuje książkę "Skinhead - lo stile della strada" o historii ruchu skinheads. NABAT ponownie rozpada się w 1998 roku.
Dyskografia
NABAT/RIP OFF split tape (1981)
Scenderemo nelle strade 7"EP (C.A.S. Records,1981)
Laida Bologna 7"EP (C.A.S. Records,1984)
Un altro giorno di gloria LP (C.A.S. Records,1985)
Nati per niente CD/LP (Banda Bonnot,1996)
STENO AND THE STAB - Live alla Morara CD/LP (Twins Records,1994)

Wznowienia
The early years CD (2000)
Archivio Vol. 1 CD (2007)
Archivio Vol. 2 CD (2009)
Bootlegi
Genarazione '82 12" (Mister Clean,1993)
Campane a Stormo LP (Potere Records,1998)
Early, Rare... and OI! CD (2006)

Kompilacje
Skins e Punks = T.N.T. 7"EP (C.A.S. Records,1983)
Quelli che urlano ancora LP (C.A.S. Records,1985)
Chaos en Europe LP (Chaos Productions,1987)
Spirit of 69 LP (Street Kids Records,1991)
Oi! Against Silvio CD (Havin' A Laugh Records,1994)
Oi! Against the racism LP (Havin' A Laugh Records,1996)
Killed by italian skinhead 7"EP (Gema,1998)

1 komentarz:

  1. If someone is interested, I've got Nabat "Scenderemo nelle strade" 7" and "Un altro giorno di gloria" LP for sale: both are original. I've got for sale also many other Punk/Hardcore/Oi! vinyls, originals and reissues, new and used. All come from my private collection. Write to tradevinyl@gmail.com

    OdpowiedzUsuń