środa, 10 czerwca 2009

CPg - Hosszúhajú gyerekek

CPg to legendarny i jeden z najważniejszych węgierskich zespołów punk z lat 80-tych. Grupę założył Zoltán Benkő w 1979 roku w Szeged (Południowe Węgry), a w 1981 przenieśli sie do Budapesztu. CPg to skrót od Coitus Punk Group, ale interpretowany również jako Central Punk Generator czy Come on Punks Group. Zespół na pewno szokował w tamtych czasach i przetarł ścieżkę dla późniejszych węgierskich grup punk, takich chociażby jak ETA.
CPg mocno krytykował ówczesny ustrój i komunistyczny reżim. W 1983 roku węgierski rząd zakwalifikował teksty zespołu jako anty-komunistyczne i anty-radzieckie i trzech członków CPg skazał na więzienie! Ponadto pojawiły się insynuacje wśród partyjniaków i dziennikarzy, że CPg to zespół faszystowski a ich nazwa to Cigánypusztító Gáz (Gipsy-Destroying Gas), co oczywiście było wierutną bzdurą...
Po odsiadce zespół miał długą przerwę i reaktywował się pod koniec lat 90-tych. Nagrali stare kawałki plus kilka nowych i wydali płytę “Embör Vigyázz!” (Watch out Folks!). Zespół gra koncerty i od czasu do czasu występuje na większych festiwalach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz