niedziela, 14 czerwca 2009

W.C. - Jesteś jak zwykła plastelina...

Legendarny zespół W.C. (Wyidealizowana Ciemność) powstał w połowie 1981 roku w Miastku. Zadebiutowali w sierpniu 1981 roku w Miastku na "Rockowych Spotkaniach Młodych" w składzie: Jaromir "Młody" Krajewski - bas, wokal, Wiesław "Obwieś" Wójtowicz - gitara, Leszek "Dzidziuś" Weiss - gitara, chórki i Maciej "Gulasz" Kupiec - perkusja.
Drugi koncert zagrali w Słupsku na Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej w lutym 1982 roku. W lipcu W.C. gra na "I Muzycznym Campingu Rock Na Pojezierzu '82" w Brodnicy, gdzie zdobywają pierwsza nagrodę. Miesiąc później grają na "Open Rock" w Krakowie - W.C. wraz z zespołami TZN XENNA i TRAWNIK zostaje laureatem tego festiwalu. Również w sierpniu 1982 - WC w konkursie "III Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji" w Jarocinie plasuje się na siódmym miejscu; dochodzi tam również do spotkania z idolem Zbigniewem Hołdysem - bohaterem utworu "Młoda Generacja".
Zespół gra coraz więcej koncertów po Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, na festiwalu "Punk Inwazja '82" i "II Muzycznym Campingu Rock Na Pojezierzu '83". Pojawiają się artykuły o zespole w gazetach "Nowa Wieś", "Walka Młodych" i "ITD".
W połowie roku 1983 zespół zaczyna myśleć o zawieszeniu działalności. Mieszkańcy Miastka wraz z milicją nie dopuszczają do odbycia się koncertu W.C., SEDESU i SARAJEWA. Zespół opuszcza perkusista "Gulasz", a nowym pałkerem zostaje Darek "Gumak" Gomulski.
W 1984 roku zespół W.C. podczas próby w MGOK Miasto nagrywa demo w składzie: Leszek Weiss - gitara, śpiew, Wiesław Wójtowicz - bas, Janusz T. Gawroński - gitara, śpiew, Maciej Kupiec - perkusja, Jaromir Krajewski - śpiew. Kasetę demo nazwano później "Archiwum" i jest to najbardziej znany materiał W.C.
Jeszcze w lipcu 1984 roku grają na festiwalu "FAMA '84" w Świnoujściu. Koncert nazywa się "Walka O Przetrwanie", zatytułowanym od jednego z utworów W.C. w nocnym koncercie uczestniczą również: T.Love Alternative, Śmierć Kliniczna oraz Apogeum.
W 1985 roku zespół rozpada się, a poszczególni członkowie W.C. udzielają się w kapelach TABLETKI OD BÓLU GŁOWY i CRYSTAL BOYS.
Zespół reaktywował się w 1993 roku w składzie : Leszek Weiss - gitara, śpiew, Wiesław Wójtowicz - bas, Jaromir Krajewski - śpiew, Eryk K. Bielik - gitara, Grzegorz Kędzia - perkusja. Pierwszy koncert u boku DEZERTERA grają w Bytowie, a w 1994 w studiu "Złota Skała" kapela nagrywa materiał - "Wyciągając Rękę Po... Dobry Ynteres" , który wkrótce zostaje wydany przez Silver-Ton. Grają ponadto koncert na "FMR Jarocin '94". Zespół powoli zamiera, a Leszek Weiss zaczyna udzielać się w kapeli GDZIE CI KWIATY.
W.C. gra do dzisiaj koncerty w nowym składzie, wydaje płyty, jest aktywną punkową legendą... Oryginalny i niepowtarzalny zespół, nieco prymitywne, agresywne brzmienie, ale w tym cały urok... Ostry punk, dwa numery reggae, trochę numerów nieco nowo-falowych i świetne, niebanalne teksty. To mój ulubiony zespół polskiego punka lat 80-tych. Kiedy usłyszałem pierwszy raz utwór "Młoda generacja", a miałem wtedy ze 12 lat, to wiedziałem już, że będę punkiem!
W latach 80-tych W.C. staje się swoistym symbolem zespołów podziemnego obiegu. Z rąk do rąk przechodziły nagrania z prób i koncertów powielane nieskończoną ilość razy, a na koncerty przyjeżdżali ludzie nawet z dalekich zakątków kraju. Takie to były czasy...
Do posłuchania kilka koncertów takiej sobie jakości, no może oprócz Open Rock. Nagrania demo 1982 i 1983, to pewnie próby zespołu, a demo 1984 (trzy części), to nagrania z legendarnej próby z której potem powstało demo "Archiwum". Jimmy Jazz wydał CD z tym demo oraz winylowy LP z dwoma kawałkami bonusowymi.

Wydawnictwa
Demo 1982
Archiwum Demo 1984
Nasza wojna Tape (Fala 1991)
Agresja Tape (Fala 1991)
Wyciągając rękę po... Dobry ynteres Tape (Silver-Ton 1994)
Archiwum Tape (Złota Skała 1997)
Archiwum CD/LP (Jimmy Jazz 2005)
Jurassic punk CD (Jimmy Jazz 2008)

10 komentarzy:

 1. witam, demo 82 pochodzi z kasety poslanej do jarocina to jest na zgloszenia,wersja niepelna calosc zawiera dziewiec numerow.Po za tym ktos spierdolil nagranie .,czy przegranie.Co do demo 83 to jest proba z 83, pierwszy numer zreszta z jarocina82,nie sprawdzalem jeszcze demo 84 bo trza czekac...

  OdpowiedzUsuń
 2. eeee, bez przesady...Demo 84 plik drugi to rzeczywiscie zbior ich nagran roznych, wedlug mnie niektore pochodza z lat 83/84 czesc z nich jest nagrana za szybko, chodzi o jakies pierwsze pietnascie.Mam tego dobra wersje, ch.g.w czy to proby czy co bo na tym co mam graja niektore numery po dwa razy, niektore przestaja i graja od poczatku..Zaraz sprawdze ostatni plik.Wersje ktora mam ma 34 utwory...

  OdpowiedzUsuń
 3. ok, tzeci plik to "demo 84 archiwum"" tylko nie pelne, to pewnie z kasety fala wasza wojna lub ta druga... pozdr.andrzej

  OdpowiedzUsuń
 4. :) Dzięki, jak zwykle za komentarze naprowadząjące! Im więcej szczegółowych informacji, tym lepiej dla nas wszystkich, czyz nie?:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. http://pankerijada.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim skromnym zdaniem WC są teraz u szczytu formy, tylko co to obchodzi obecne pokolenie punków forumowych, na ich koncert i tak pewnie nie trafią... Markusov

  OdpowiedzUsuń
 7. PEREŁKI ALE POŁOWĘ TRZEBA SŁUCHAĆ NA PLAYERACH DJ`SKICH I OBNIŻAĆ TEMPO BO IDĄ ZA SZYBKO(KOPIE Z KASET HIE HIE) TE WOKALE LECĄ JAK Z JAKIEJŚ BAJKI

  TAK CZY SIAK MIODZIO

  DZIĘKI VINC

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedna uwaga do tekstu - po Maćku na garach grał Jan Gawroński, obecny dyrektor MGOK w Miastku, Gumak to już późniejsza historia.

  OdpowiedzUsuń