czwartek, 4 czerwca 2009

IMPULSE MANSLAUGHTER - He who laughs last... Laughs alone


Zespół IMPULSE MANSLAUGHTER powstał w Chicago w 1984 roku pod nazwą LIBERTY CABBAGE. Glen i Chris Hanley zmienili szybko nazwę na IMPULSE MANSLAUGHTER i dokoptowali do zespołu swoich kumpli, Karla Patton'a i Randy'ego Sorkin'a. Wkrótce Randy'ego zastąpił Dan i w tym składzie, pod wpływem MOTÖRHEAD, DISCHARGE, MISFITS i BATALLION OF SAINTS zaczęli koncertować w Chicago i po całym środkowym zachodzie USA. W 1986 roku weszli do studia i nagrali świetny singiel "Burn one naked and nuke it", który bardzo dobrze, jak na produkcję DIY sprzedawał się w USA i Europie.
Po nagraniu singla z zespołu odchodzi Dan. Chris na krótki okres zamienia bas na gitarę, a następnie do kapeli dołącza Nick Stevens z zespołu TERMINAL DEATH.
W tym składzie zespół po raz pierwszy wyrusza na dużą trasę. Wszystko idzie dobrze do momentu, kiedy po wyjeździe z San Francisco siada im van, którym podróżowali. Łapią na stopa samochód ze sprzętem nagłaśniającym Huey'a Lewisa And The News. Jeden z członków ekipy Lewisa wysadza zespół w Los Angeles. By dostać się do domu opychają swój sprzęt jedemu z
lokalnych gangów...
Wracają szczęśliwie do domu i zaczynają nagrywać materiał na debiutancki LP "He who laughs last... Laughs alone". Płytę wydaje lokalna chicagowska wytwórnia Underdog Records, a w Europie wydaje ją nowa firma, którą prowadzi korespondencyjny kumpel Chrisa - wydawnictwo nazywa się Nuclear Blast. W międzyczasie IMPULSE MANSLAUGHTER wyruszają na miesięczną trasę po wschodnim wybrzeżu USA.
W zespole następuje kolejne przetasowanie w składzie - dołącza Mike Schaffer, który też wkrótce odchodzi, ale nagrywa jeszcze dwa utwory, z których "Pills"znalazł się na składaku "Complete death vol. 2", oraz wraz z drugim "Piss me off" na europejskiej wersji "He who laughs last... Laughs alone".
Nuclear Blast zapłacił zespołowi za studio i mały nakład płyt, ale tak naprawdę nie wiadomo ile płyt się sprzedało. Prawdopodobnie dużo, ale zespół nie miał żadnego kontraktu z tą wytwórnią i prawdopodobnie zostali nieco wyrolowani z kasą za płyty.
Z zespołu odchodzi Nick, a zastępuje go Vince Vogel z zespołu SCREECHING WEASEL. W ustabilizowanym składzie kapela nagrywa kolejny album "Logical end". Płyta zawiera tylko 10 utworów, z czego dwa to covery: "Stone deaf forever" MOTÖRHEAD i "Gimme shelter" THE ROLLING STONES. W Stanach płytę wydaje chicagowski label Walkthrufyre Records, a w Europie ponownie Nuclear Blast.
Podczas nagrywania płyty, Chris zaczyna mieć wątpliwości co do przyszłości zespołu i postanawia rozwiązać kapelę. Glen i Vinnie wraz z John'e, Tolczykiem i Guy'em Aitchinson'em robią nowy materiał, zupełnie różny od IMPULSE MANSLAUGHTER i zaczynają grać pod nazwą VERMICIOUS KNIDS.
Płyta "Logical end" zbiera świetne recenzje i bardzo dobrze się sprzedaje. Nuclear Blast proponuje IMPULSE MANSLAUGHTER trasę po Europie wraz z niemieckim zespołem ROSTOCK VAMPIRES. Zespół nie może przepuścić takiej szansy i reaktywuje się.
Pierwsze koncerty zabukował sam zespół i trasa rozpoczęła się od Wielkiej Brytanii, gdzie IMPULSE MANSLAUGHTER grali z DOOM i CHAOS UK. Poważne problemy zaczęły się, gdy grali pozostałe koncerty zabukowane przez Nuclear Blast - skasowane koncerty, dezinformacja i problemy z kasą... Pierwszy odchodzi Chris, a potem Glen i Karl. Przyjaciele próbuja pomóc Vinniemu i Johnowi zakończyć trasę, grając z nimi koncerty, ale wszystko na próżno. Ostatnie gigi na trasie wogóle się nie odbywają.
Po trasie następują kolejne zmiany składu i zespół milknie na dwa lata. Następnie chłopcy wchodzą do studia i nagrywają singiel z pięcioma utworami pt. "Sometimes". Znowu zmiana składu i już w czwórkę nagrywają split EP z zespołem PROVOCATION. Po krótkiej trasie po wschodnim wybrzeżu i kilku koncertach w Kanadzie zespół rozpada się. Po rozpadzie IMPULSE MANSLAUGHTER, powstaje pomysł wydania kasety z nagraniami koncertowymi. Materiał zostaje przygotowany, ale nigdy nie wychodzi. Dopiero po 10 latach wydaje to Beer City Records jako "Live at WFMU".

Wydawnictwa
Burn One Naked and Nuke It 7"EP, 1986
He Who Laughs Last...Laughs Alone LP, 1987
Logical End LP, 1988 Sometimes EP, 1991
No War Split z PROVOKATION EP, 1992
Logical End & He Who Laughs Last... Laughs Alone Best of CD, 1998
Live At WFMU Best of CD, 2004
Kompilacje
Quest for the corngirl tape (Ax/ction, 1986)
Senseless death LP (Nuclear Blast, 1989)
Senseless death 7"EP (Nuclear Blast, 1989)

1 komentarz:

  1. Zajebisty zespół!. Pamiętam, jak jeszcze w podstawówce kumpel przyniósł mi kilka kaset wśród których był min.Impulse Manslaughter. Na moje pytanie "co oni graja ? odpowiedział "metal" hahaha Takie to były czasy. Mało kto wtedy wiedział co to jest hc i czesto tego typu kapele były wrzucane do jednego worka razem z kapelami metalowymi. A do tego jeszcze ta okładka "He who laughs last... Laughs alone LP 1987"...wyglądająca jak okładka typowo metalowego bandu hehe..

    OdpowiedzUsuń