niedziela, 14 czerwca 2009

PANX ROMANA - Urban guerillas


Jeden z ważniejszych greckich zepołów grających klasyczny punk rock. PUNX ROMANA powstali w 1982 roku, a założycielami byli ex-członkowie kapel pierwszej fali punka w Grecji: STRESS, TVC, VIDEO GAMES, SIMMORIA, OLETHROS. Ich nazwa to gra słowna od frazy "Pax Romana" (Roman Peace). W pierwszym składzie znaleźli się: Fragiskos Ninos - Frank - wokal , Giannis Vasiliadis - Woody - gitara, Dimitris Dimitrakas - perkusja i Hristos Athanasiou - bas. Przez zespół przewinęli się również inni muzycy: Nickos Polychronopoulos - perkusja (ex-STRESS), Dimitris Romanos - bas, Giorgos Jijivakos - gitara, Lefteris Kagelidis - bas. Ponadto Dimitris Dimitrakas prowadził audycję radiową "Rock'n'Roll Boithies" w której puszczał kasety demo mało znanych zespołów greckich.

PANX ROMANA zadebiutowali utworem "Ellines" (Greeks) w 1984 roku na składance "Diataraxi Koinis Isihias" (Disturbance of common peace) wraz z takimi kapelami jak ADIEXODO, EX-HUMANS, STRESS, GROVER i GENIA TOU CHAOUS. Kawałek PANX ROMANA był niestety oncenzurowany.
Zespól staje się coraz popularniejszy, gra sporo koncertów solidarnościowych i po greckich skłotach. Mimo, że muzyka PANX ROMANA to odpowiedź na dokonania SEX PISTOLS i THE RAMONES, to zespół miał mocne społeczno-polityczne teksty oraz bezkompromisową anty-wojenna postawę.

W 1987 roku Wipe Out Records wydaje pierwszy album pt. "Paidia sta opla" (Children to arms) na którym teksty skupiają się na anty-militaryzmie i poświęcone są tym, którzy ulegli "wypadkom" lub popełnili samobójstwa w armii.
Kolejny album PANX ROMANA wychodzi w 1989 roku - "Antartes poleon" (Urban Guerillas) - również w Wipe Out Records. Brzmienie na tej płycie jest bardziej w klimacie THE RAMONES i nawet grają ich cover "Somebody Put Something In My Drink", tutaj zatytułowany "Atastoli sto perithorio" (Supression of the marginalized). Ponadto pojawia się utwór instrumentalny poświęcony masakrze na placu Tienanmen. Płyta zawiera również fanzine wydany przez zespół o nazwie "Kitrinos typos" (Tabloid press).

PANX ROMANA wrzucają w 1992 roku kawałek "The farm" na składankę "Double shot" - to wynik współpracy Wipe Out Records i belgijskiej wytwórni Boom Records. Kompilacja zawiera jedną stronę z nagraniami zespołów belgijskich, a drugą greckich. Ten utwór można również znaleźć na kolejnej płycie zespołu "Spase ti grammi" (Break through the line), ale już w greckiej wersji i ze zmienionym tekstem.
Pod koniec 1996 roku zespół wydaje "Diagogi kosmia" (Immaculate demeanor) mini-CD/2x7"EP z czterema utworami, z czego jeden to cover DEAD KENNEDYS "California über alles", a drugi cover to "The wall" PINK FLOYD.
W 1999 PANX ROMANA wydają ostatnia płytę "Kratos kleiston" (Shut-down state) i tłumacząc się utratą dawnego spontanu zawieszają działalność. Podejmują się ponownego grania koncertów dopiero w 2005 roku.
PANX ROMANA to fajny, melodyjny i wpadający w ucho klasyczny punk rock i jeden z najbardziej kultowych zespołów dla greckich punków. Warto sobie przyswoić.

Dyskografia
Παιδιά Στα Όπλα (Paidia sta opla) LP/CD Wipe Out 1987
Αντάρτεσ Πόλεων (Antartes poleon) LP Wipe Out 1989
Σπάσε Τη Γραμμή (Spase ti grammi) LP/CD Wipe Out 1993
Nazis raus - Official live bootleg CD 1994
Διαγωγή Κοσμία (Diagogi kosmia) 2x7"/MCD Wipe Out 1996
Κράτος Κλειστόν (Kratos kleiston) LP/CD Wipe Out 1999

Kompilacje
Diataraxi Koinis Isihias LP Enigma Records 1984
12 Raw Greek Groups 1988 Wipe Out
Fragmenta 1990 Wipe Out
Double Shot 1991 Wipe Out
Faces vol. 1 1992 Wipe Out
To Magiko Botani 1994 Wipe Out

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz