poniedziałek, 26 stycznia 2009

MOSKWA - Samobójstwa ciągle wkoło

MOSKWA - jeden z najlepszych zespołów punk w Polsce. Powstali w 1983 roku w Łodzi. W 1984 roku nagrywają demo i wysyłają je na festiwal w Jarocinie. MOSKWA zostaje laureatem FMR Jarocin 1984. Zaczynają grać mnóstwo koncertów po całym kraju, a za zespołem podąża liczna punkowa załoga. W połowie tego samego roku nagrywają cztery utwory w Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi. Utwory te ukazują się po 14 latach na kompilacji "Porzucona generacja". Zespół ma kłopoty z cenzurą - władza próbuje zmusić MOSKWĘ do zmiany nazwy. Zespół się nie zgadza i na plakatach jak i w prasie widnieje pod szyldem M-KWA...
Kapela gra mnóstwo koncertów - "Rock Arena'85" w Poznaniu, "Rock FAMA'85" w Świnoujściu, "FMR Jarocin'85", na "III Grand Festiwal Róbrege". W sierpniu do kin trafia film dokumentalny "Fala" w którym wykorzystano fragmenty koncertu MOSKWY. Kolejny film z udziałem zespołu to brytyjski "My blood your blood" wyprodukowany przez stację BBC.

W 1986 roku MOSKWA nagrywa legendarne demo "Nigdy!" - najmocniejszy i najostrzejszy materiał, jaki kiedykolwiek nagrali.

Pod koniec tego roku formuje się nowy, warszawski skład MOSKWY - Malejonek na basie (IZRAEL, ARMIA), a na bębnach Gogo Schultz (TZN XENNA). Zespół nagrywa materiał na swój debiutancki album. Niestety płyta wychodzi dopiero po dwóch latach. Ta płyta ukazuje nowe oblicze MOSKWY - mniej klimatów DISCHARGE/G.B.H., więcej rozbudowanych numerów i melodii.

Zespół bierze udział w filmie "Opowieść Harleya" w 1988. Guma coraz częściej zmienia muzyków i zaczyna kombinować z bluesem, reggae a nawet country. Zespół się wypala, jest kolejnym rockowym zespołem na polskiej scenie muzycznej...
Ale jak ktoś powiedział - legendy nie umierają. Czasami tylko blakną...
Do odsłuchania kilka koncertów MOSKWY z ich najlepszych czasów, legendarne demo "Nigdy!" oraz zremasterowany debiutancki album z dodanymi kilkoma koncertowymi utworami oraz sesją z radia Łódź z 1984.

11 komentarzy:

 1. MOSKWA to było i nadal jest coś ponad.

  OdpowiedzUsuń
 2. moskwa-koncert 1984, to jest ich demo84 wlasnie te co wyslali do Jarocina, potwornie zreszta zgrane na''oficjalnym ''cd, przesterowane i okrojone. A ze moskwa to jedna z najlepszych kapel hc/p to nie ma watpliwosci

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki po raz kolejny za "wyprostowanie". Takie informacje są jak najbardziej wskazane! A nagrania z lat 80-tych MOSKWY powalają do dzisiaj! Nie ma o czym dyskutować!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że mój dobry znajomy i tu się uaktywnił, choć przeoczył dość istotny szczegół : plik "Moskwa - Live Jarocin 1985" to istotnie jest Jarocin, tyle że rok wcześniej. Konkretnie jest to koncert laureautów festiwalu, 7 siernia 1984 r. Ten występ Moskwy w wersji z konsolety i po remasteringu został opublikowany kilka lat temu na wydanym przez Dywizję Kot dwupłytowym CD "Moskwa"
  Pozdrawiam obu dyskutantów.

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadza sie Peter, ale po prostu nie sluchalem tego foldera.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak Peter, tyle, że - jeśli mamy być ściśli do końca - koncert laureatów odbył się 4 sierpnia 1984 roku w sobotę. Festiwal trwał CZTERY dni między 1 - 4 sierpnia. 1 sierpnia w czwartek Moskwa zagrała w "Dniu punkowym" w konkursie obok m.in. Prowokacji, Sedesu, Siekiery, Rekruta, Abaddonu.... Dzień zamykał na Dużej Scenie Dezerter - "gwiazda" festu...
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobre stare czasy.

  OdpowiedzUsuń
 8. moje fotki Moskwy ;-)
  http://www.flickr.com/photos/robertlaska/page4/

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję, że się nie gniewasz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli już publikujesz bez to przynajmniej właściwie podpisz zdjęcia

   Usuń
 10. Bajka MOSKWA Potęga Bóg Honor Ojczyzna

  OdpowiedzUsuń