wtorek, 17 lutego 2009

DEZERTER - Nie ma zagrożenia!

Dezerter to najdłużej grający i najbardziej znany polski zespół. Można powiedzieć, że zasłuchują się nim pokolenia punków. DEZERTER, raz lepszy raz gorszy, wciąż nagrywa płyty i gra koncerty. Tak trzymać!
Zespół powstał w maju 1981 w Warszawie. Pierwszy skład zespołu to: Robert Robal Matera - gitara, voc., muzyka; Krzysiek Grabowski - perkusja, teksty i Darek Stepa Stepnowski - bas. Po pewnym czasie dołączył Darek Skandal Hajn - wokal. Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi). Swój debiut koncertowy mieli na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r.
W stanie wojennym SS-20 przemianował się na DEZERTER. W 1982 roku zespół pod nową nazwą udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN XENNA i DEUTER (słynna Rock Galicja). Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: "Ku przyszłości" z czterema utworami i dostał dobrą recenzję w amerykańskim "Maximum Rock'n'Roll". Trudności z wydawaniem płyt skłoniły muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Jego nakładem ukazały się dwie kasety: "Jeszcze żywy człowiek" (koncertówka z Jarocina 1984) i "Izolacja" (koncert Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich).

W 1984 roku odszedł z zespołu Stepa, zastąpiony wkrótce przez Pawła Piotrowskiego. W następnym roku ze śpiewania zrezygnował Skandal (zmarł w 1995). Zespół pomimo trudności postanowił dalej działać. Funkcję wokalisty ponownie przejął Robal.

W 1985 roku ukazała się składankowa płyta "Fala", na której obok m.in. utworów SIEKIERY, KRYZYSU czy IZRAELA znalazły się też dwa utwory Dezertera: "Nie ma zagrożenia" i "Plakat". Rok 1987 przyniósł zespołowi występ w Jarocinie i wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty "Underground Out Of Poland".

Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy - Maćka Chmiela - w 1987 roku został wydany pierwszy (ocenzurowany) LP "Kolaboracja". Rok 1989, to kolejna płyta "Kolaboracja II", a 1990 - '"Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji). Po serii koncertów (m.in. Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia, Japonia), w 1992 roku QQryQ Productions wydało na winylu album "Blasfemia".

Następne wydawnictwo to "Jak powstrzymałem III wojnę światową" (1993) z archiwalnymi nagraniami Dezertera (np. z koncert z Jarocina '84). W 1993 po raz kolejny nastąpiła zmiana basisty, na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz Zyziek Zych.


Latem 1994 roku Dezerter (w składzie: Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album "Ile procent duszy?".

W 1994 roku powstał film o grupie: "Dezerter - nie ma zagrożenia" (zrealizowany przez Pawła Konnaka). W tym samym czasie Dezerter brał udział w realizacji programu Alternativi (współproducentem programu była Fundacja Brulion). Kolejna płyta zespołu: "Deuter" (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter z wokalem Pawła Kelnera Rozwadowskiego, lidera tej formacji. Na basie zagrał Tony von Kinsky (zrezygnował z grania w zespole w 1999 roku, obecnie został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego).

Kolejne albumy to: "Mam kły mam pazury" (1996, nawiązujący tytułem do pisma Frontu Wyzwolenia Zwierząt), "Ziemia jest płaska" (1997) oraz "Decydujące starcie" (2001), który po raz kolejny został nagrany w dwuosobowym składzie: Matera-Grabowski, gościnnie na wiolonczeli zagrał Bolek Błaszczyk.

Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem LA FRACTION. Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ z zespołami CONFLICT i SUBHUMANS w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Warto też wspomnieć o koncercie w Krakowie z DEAD KENNEDYS i CHUMBAWAMBA. Na większości koncertów w 2002 r. gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. W tym roku ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu.
Rok 2003 to m.in. trasa koncertowa z MOSKWĄ, a także udział w festiwalu PRL w Warszawie i Katowicach. DEZERTER zagrał tam obok m.in. KSU, ARMII i KULTU. Po jesiennych koncertach zespół postanowił ograniczyć działania koncertowe i zająć się przygotowaniami do nagrania płyty. Próby i spotkania odbywały się w sali prób na Szmulkach w Warszawie. DEZERTER wszedł do studia pod koniec maja 2004 - a tuż przed wakacjami ukazała się płyta: "Nielegalny zabójca czasu". Jest to pierwsza płyta nagrana z nowym basistą Jackiem Chrzanowskim, grający również w zespole HEY. Znajdziemy na niej 14 utworów, dołączono też teledysk. Produkcją i organizacją nagrań zajął się sam zespół. Album był promowany jesienną trasą koncertową, na której gościem specjalnym był zespół AKURAT.
Drugą część trasy zespół zagrał wiosną 2005. W kwietniu 2005 ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zamieszczono na nim również wywiad z zespołem ilustrowany archiwalnymi materiałami. W grudniu 2005 DEZERTER wystąpił jako gwiazda na finale przeglądu "Młode Wilki Rebelia 2005", organizowanym przez warszawski klub Stodoła. Jednym z jurorów przeglądu był Robert Matera.
Wiosną 2006 zespół zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech (Berlin, Brema, Hamburg). 24 kwietnia miał swoją premierę dwupłytowy album "Punk's Not Jazz", na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki DEZERTERA. Wydawnictwo związane jest z 25. urodzinami zespołu, które przypadły w maju 2006.
W lipcu DEZERTER wystąpił na festiwalu Rock For People w Czechach, a jesienią zagrał kolejną trasę po Polsce oraz odwiedził Londyn. Wiosną 2007 znów ruszył na koncerty, mając również w planach występ na kilku letnich festiwalach.
Skład zespołu: Robert Matera - gitara, śpiew Krzysiek Grabowski - perkusja, teksty Jacek Chrzanowski - bas.
Większość płyt DEZERTERA jest wciąż dostępna czy to na CD czy nawet winylach. No może oprócz "Underground of Poland", która na e-bayu osiąga wręcz olbrzymie ceny. Do odsłuchania trochę staroci z lat 80-tych, dla mnie najlepszego okresu grupy DEZERTER. Jakość różna, ale dająca się słuchać bez większego stresu. Znajduje się wśród tych nagrań kilka utworów, których nie znajdziecie na żadnej płycie DEZERTERA.
Mam znajomego Anglika, który posiada w swej płytotece LP DEZERTERA "Underground out of Poland", którą kupił wysyłkowo w Stanach w latach 80-tych. Niestety, nie chce jej sprzedać ani wymienić... Wcale mu się nie dziwię...

Wydawnictwa
Albumy
Underground out of Poland LP 1987 Maximum Rock'n'Roll
Kolaboracja LP 1987 Klub Płytowy Razem
Kolaboracja II 1989 Poljazz
Wszyscy przeciwko wszystkim LP 1990 Polton
Blasfemia LP 1992 QQRYQ Productions
Jak powstrzymałem III wojnę światową czyli nieznana historia Dezertera CD 1993 Silverton
Ile procent duszy? CD 1994
Deuter CD 1995
Mam kły mam pazury CD 1996
Ziemia jest płaska LP 1998 Nikt Nic Nie Wie
Decydujące starcie CD 2001
Nielegalny zabójca czasu CD 2004 Metal Mind Records
Punk's not jazz 2xCD 2006
Single
Ku przyszłości 7"EP 1983 Tonpress
Dezerter 7"EP 1993 Nikt Nic Nie Wie

Kasety
Jeszcze żywy człowiek Tape 1984
Izolacja Tape 1985

Kompilacje
Brum 4 1998
Fala LP 1985 Polton
Gift and gale Comp LP
Iron colums 2xLP 1999
Jak punk to punk LP 1986 Tonpress
Koncertówka 2 CD 2003 S.P. Records
Lalamido CD 1995 Silverton
Muzyka przeciwko rasizmowi CD 1998
Polish punk classics CD 1992 Tonpress
Poniedziałek CD 1999 Pomaton EMI
Punk Rock Later CD 2003
Top punk's Tape 1993 Silverton
Tribute to Kryzys CD 2003 W Moich Oczach
Victim of safety pin - 1977-1982 LP 2002
World class punk Tape 1984 ROIR
Network of friends II 2xLP

10 komentarzy:

 1. Od zawsze do teraz mój numer 1,no może do płyty MAM KŁY,MAM PAZURY.Był taki okres w mojej wegetacji,że dzień bez przesłuchania płytki KOLABORACJA przynajmniej raz był dniem straconym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo "Underground Out Of Poland" będzie miał reedycje na winylu w Nikt Nic Nie Wie.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to jest to dobra informacja! Chciałem ostatnio kupić na e-bayu longa... Sprzedawał ktos ze Stanów - poszedł za kosmiczną sumę, a licytujących było tylu, że nawet nie szło sie dopchać...
  "Underground..." to najlepsza płyta DEZERTERA dla mnie....

  OdpowiedzUsuń
 4. lublin82 to napewno wystarczy posluchac jak graja;to raczej pozny83 lub 84.

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację - dzięki za zwrócenie uwagi. Utwór "XXI wiek" powstał w 1984 roku, a że brzmią na tym koncercie gorzej niż na późniejszych gigach z lat 1984-1985, więc prawdopodbnie początek 1984. Ale z którego roku dokładnie pochodzi ten koncert - niestety nie mam pojęcia...

  OdpowiedzUsuń
 6. "DEZERTER - Kolaboracja LP 1987"

  dlaczego podpisujesz rip jako "LP" czyli vinyl, wprowadzając ludzi w błąd? to jest wersja CD...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, że wprowadziłem Ciebie i ludzi w błąd! No cóż... Moja niekonsekwencja i brak profesjonalizmu po raz kolejny...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dezerter z Lublina to występ z 17 grudnia 1983 w lubelskim Domu Kultury Kolejarza. Obok Dezertera grał tam wtedy jeszcze Kult, Abaddon, Patologia Ciąży i kilka innych lokalnych kapel, wtedy też miał się odbyć debiutancki występ Siekiery, do którego jednak nie doszło... tu i ówdzie znana historia.

  Natomiast Dezerter z następnego postu opisany jako live-hybrydy 85 to dwa numery z Jarocina 84 + taśma pt. "Izolacja".

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 10. najpierw ochy i achy nad Dezerterem a potem piratujesz wydane i dostępne do kupna płyty...
  to się nazywa szacunek dla twórców-autorów ! :)

  OdpowiedzUsuń