sobota, 28 lutego 2009

G-ANX - Clouds of cancer

G-ANX jeden z najoryginalniejszych i niepowtarzalnych zespołów szwedzkich. Połączyli w swojej muzyce grind-core, thrash, hardcore i... PINK FLOYD oraz reggae. Taki mix powinien brzmieć co najmniej niestrawnie, ale nie w przypadku G-ANX. Szybki czad, połamane przystanki, zwolnienia, zawrotna prędkość, klimatyczne, nastrojowe gitarki, a w tle mroczne klawisze... Nikt tak nie grał ani przedtem ani potem.
Nie da się tego opisać słowami, więc najlepiej przesłuchać ich dyskografię "Flashbacks".

Zespół powstał w 1982 roku w Huskvarnie pod nazwą GRAVIDA ANKER (Pregnant Ducks) i grał typowy średnio szybki anarcho-punk. Kiedy do zespołu dołączyli noise-corowcy z zespołu PENISKNYCKARNA - Steve, Putte i Hoccy - zespół zmienił nazwę na G-ANX podczas trasy po Jugosławii w 1985 roku.

Zespół był pod wpływem zespołów hardcore ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA i przede wszystkim NAPALM DEATH i rodzącej się sceny grind-core. Poza tym zasłuchiwali się psychodelicznym rockiem, PINK FLOYD oraz roots reggae paląc przy tym sporo trawy.

Zagrali w sumie nie tak wiele koncertów, bo około 20, ale grali m.in. z Filthy Christians, Svart Snö, No Security, Wounded Knee, Martial Mosh, Disaccord.

Pierwszy singiel wydali w 1988 jako split z innym szwedzkim zespołem FILTHY CHRISTIANS, następnie ukazał się "Far out" w 1989 i "Masterpiece" rok później.
Ostatni singiel "Out of reach" miał być w sumie pierwszym pełnometrażowym albumem G-ANX, ale praca nad materiałem w studiu przeciągała się i jakiś idiota wymazał wszystkie ścieżki... To co zostało z nagrań ukazało się właśnie na tym singlu.

Zespół nie miał już siły, by skompletować te wszystkie utwory i nagrać je jeszcze raz. Zespół zakończył działalność w 1991 roku. Udział wzięli: Hedda - gitara basowa, Patrik - wokal, Steve - gitara, Hoccy - perkusja.
Hoccy i Steve założyli w 1992 roku zespół COUNTERBLAST. Hedda gra w KUIKKOS & IDOITERNA, a Putte wyjechał na stałe do Meksyku.
Czym się fascynowali członkowie G-ANX można stwierdzić słuchając coverów jakie grali: "Tortured And Abused" - Antisect, "Driller Killer" - Disorder, "Symptom of the Universe" - Black Sabbath, "The Nile Song" - Pink Floyd, "Go To Hell" - Alice Cooper, "We Will Not" - Bad Brains, "Ingen Rolls Royce" - Onkel Kånkel i "Doomsday" - Discharge.
Płyta "Flashbacks" wydana przez Sound Pollution w 1998 roku zawiera wszystkie cztery single zespołu, nagrania z kompilacji oraz dwa niepublikowane kawałki. Chodzą już od jakiegoś czasu plotki, że ma to wyjść na winylu wzbogacone o kawałki z demo i prób. Ano zobaczymy...

Dyskografia
G-ANX/FILTHY CHRISTIANS split 7"EP 1988
"Far out" 7"EP 1989 Finn Records
"Masterpiece" 7"EP 1990 Elderberry
"Out of reach" 7"EP 1992 Elderberry/Sound Pollution
"Flashbacks" CD 1998 Sound Pollution
"Really fast vol. 4" Comp. LP 1988
"Hardcore for the masses" Comp. LP 1988
"Bllleeeeaaauuurrrrgghhh!" 7"EP 1991 Sally Slap A Ham Records
"Bllleeeeaaauuurrrrgghhh!" CD 2003 Sally Goatsucker Records

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz