piątek, 13 lutego 2009

EXTREME NOISE TERROR

EXTREME NOISE TERROR to jeden z zespołów, który miał na mnie ogromny wpływ. Można powiedzieć, że między innymi dzięki E.N.T. przestałem jeść mięso... Usłyszałem ich pierwszy raz w drugiej połowie lat 80-tych w Rozgłośni Harcerskiej. Najszybszy zespół punk, jaki kiedykolwiek istniał. To mnie ruszyło! Nieco później dorwałem ich demo "System shit", a następnie ich split z CHAOS U.K. Od tego momentu śledziłem ich poczynania na bieżąco...
Powstali w styczniu 1985 roku w Ipswich w Wielkiej Brytanii. Po pierwszym koncercie podpisali umowę z Manic Ears Records i wydali split LP z CHAOS UK "Radioactive" w 1986. Do dzisiaj to moja ulubiona płyta E.N.T. Zawrotna prędkość kawałków i brutalny atak na dwa wokale. Słychać w tych utworach dużą fascynację zespołami z Japonii i Skandynawii.Krótko po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł perkusista Pig Killer, który został zastąpiony przez Micka Harrisa, perkusistę NAPALM DEATH.W 1987 John Peel, didżej Radio 1 zaprasza kapele na sesję do radia i wydaje winyl "The Peel sessions" w grudniu 1987 roku. W 1988 ponownie zmieniaja perkusistę na Sticka z zespołu DOOM i nagrywają kolejny album "A holocaust in your head" i grają trasę po całej Europie i Japonii.W 1991 roku EXTREME NOISE TERROR nagrywają 12" "Phonophobia" dla Vinyl Japan oraz nagrywają kolejną sesję w Radio 1. Ponadto dostają propozycję od zespołu KLF, by nagrać razem singiel i w 1992 roku wystepują wspólnie na Brit Awards 1992! Koncertują i grają trasy w latach 1993-94.Zespół podpisuje umowę z Earache Records i nagrywa w 1995 płytę "Re-tribution" - stary materiał z nowym brzmieniem. Wyruszają na trasę po USA.
Zmienia się skład zespołu po raz kolejny, a fani zespołu zaczynają oskarżać E.N.T. o zdradę sceny DIY i wcześniejszych ideałów.W nowym składzie znajdują się Was - perkusja (ex-CRADLE OF FILTH) i Barney na wokalu (NAPALM DEATH). Nagrywają "Damage 381", która nie podoba sie punkom. Za dużo w tym metalu i hipokryzji.Skład zmienia się po raz kolejny i powstaje czystej wody metalowa płyta "Being and nothing". Scena hardcore-punk od dawna już nie wspiera zespołu...
W 2008 roku E.N.T. wydają nową płytę i wracają do swoich muzycznych korzeni. Nie miałem okazji ich jeszcze widzieć, ale znajomi, którzy byli ostatnio na koncercie E.N.T. mówili, że dają radę. Grają w małych klubach i z crustowa obsadą - miejmy nadzieję, że coś z tego wyjdzie fajnego.Trzeba wspomnieć jeszcze, że wokalista E.N.T., Phil wraz ze Snapą z DEVIATED INSTINCT i chłopakami z RAW NOISE założyli na początku lat 90-tych zespół OPTIMUM WOUND PROFILE i wydali dwie płyty. Miałem okazję widzieć ten zespół w 1993 w Niemczech i byli naprawdę dobrzy - ostra grzanka połączona z industrialem, syntezatorami i samplami. Drugi wokalista Dan darł mordę w crustowym RAW NOISE, którzy wydali split LP z CHAOS UK i 10".
Wyszło sporo bootlegów i reedycji płyt E.N.T. na całym świecie, aż trudno się połapać. Dobry bootleg wyszedł na 7"EP "Punker than punk" z numerami ze składaków, gdzie zespół gra covery DISCHARGE, SHAM 69, COCKNEY REJECTS i THE KILLJOYS. Utwory E.N.T. można również znaleźć na wielu kompilacjach m.in. na legendarnych krążkach "Hardcore holocaust" czy "Discharged".

Wydawnictwa
System shit Demo 1986
Radioactive split LP z CHAOS UK 1986 (znana też p.t. Earslaughter) Manic Ears Records
The Peel Sessions LP 1987 BBC/Strange Fruit Records
A Holocaust In Your Head LP 1988 Head Eruption Records
Are You That Desperate - Live 7"EP 1989 Crust Records USA
In It For Life split LP z FILTHKICK 1989 Sink Below Records
The Peel Sessions 87-90 LP 1990 Strange Fruit Records
The Split Noiz Live 7"EP split z PATARENI 1990 FalSanja Kol'ko'S Records/Debilana Sound
Live & Loud LP 1990 (koncerty z lat 1988-90 w Londynie i Niemczech)
Phonophobia 12" 1991 Discipline Records
Retro-bution LP 1992 Earache Records
Damage 381 CD 1997 Earache Records
Being And Nothing CD 2001 Candlelight Records
Extreme Noise Terror/Driller Killer split Osmose Records

2 komentarze:

  1. Stare dobre czasy...Moglbys zamiescic cos o Bialostockiej scenie punk i Grind Core. Stigmatizer, Psycho Surgeon, Front Terror (Dead Infection).

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciężko dotrzeć do nagrań niektórych tych kapel - STIGMATIZER rządził!

    OdpowiedzUsuń