środa, 11 lutego 2009

ESKORBUTO - Schizofrenia w Kraju Basków

ESKORBUTO narodzili się na początku lat 80-tych w slumsach Margen Izquierda (tzw. Lewy Brzeg Bilbao). Stali się miejscową legendą zanim cokolwiek nagrali - nihilistyczna postawa, mocne osobowości muzyków (szczególnie Iosu) i oczywiście chwytliwy melodyjny punk. To wszystko pozwoliło stać się ESKORBUTO jednym z najpopularniejszych zespołów w Euskadi (Kraju Basków) i całej Hiszpanii. Ich pierwszy LP "Eskizofrenia" ("Schizophrenia") był otoczony małym skandalem (cenzura, aresztowania członków kapeli), co tylko wzmocniło legendę zespołu. Na tej płycie znajduje się chyba najszybszy i "najświeższy" materiał jaki nagrali ESKORBUTO. Nie jest to płyta hardcore - bardziej słychać tutaj wpływy muzyki oi, ale wściekłe i agresywne wokale dodają jednak kopa tej płycie.
Kolejne wydawnictwo to split LP z innym hiszpańskim zespołem RIP (prawdopodobnie pierwszy hiszpański split) - podobne brzmienie obu zespołów (chociaż RIP pod delikatnym wpływem DISCHARGE) i podobne społeczno-polityczne teksty.

Rok później wychodzi drugi LP "Anti-todo" ("Anti-Everything") - tytuł nie sugerował postawy zespołu a raczej nastawienie społeczeństwa. To chyba najlepsza płyta ESKORBUTO. Po wydaniu koncertowego LP i singla nagrywają chyba najbardziej "osobistą" płytę "Los demenciales chicos acelerados" ("Speedy Mad Guys"). Utwory z tej płyty układają się w coś na kształt historii w klimacie "rock-opery". Bardzo pesymistyczne teksty, nie ma tu ani politycznego przekazu ani typowej ulicznej postawy - po prostu ESKORBUTO ukazują ciemne i mroczne strony życia. Po przeczytaniu tekstów można zrozumieć dlaczego dwóch członków ESKORBUTO zmarło z przedawkowania heroiny - w tamtych czasach największego wroga punk rocka.

Po tej płycie ESKORBUTO całkowicie się wypalają - nagrywają jeszcze dwie płyty, ale bardzo daleko im do pierwszych nagrań. Perkusista z innymi muzykami nagrywa płyty pod nazwą SKORBUTO, ale prawdziwe ESKORBUTO umarło razem z Jualma i Iosu.

Wydawnictwa
MUCHA POLICÍA, POCA DIVERSIÓN 7" (Spansuls, 1983)
ZONA ESPECIAL NORTE split 12" w/ RIP (Spansuls, 1984)
AKI NO QUEDA NI DIOS LP 1984
ESKIZOFRENIA LP (Twins, 1985)
ANTI-TODO LP (Discos Suicidas, 1986)
YA NO QUEDAN MAS COJONES ESKORBUTO A LA ELECCIONES tape (Discos Suicidas, 1986)
IMPUESTO REVOLUCIONARIO 2xLP (Dro, 1986)
LOS DEMENCIALES CHICOS ACELERADOS 2xLP (Discos Suicidas, 1987)
LAS MAS MACABRAS DE LAS VIDAS LP (Buto Escor, 1988)
EL INFIERNO ES DEMASIADO DULCE LPDEMASIADOS ENEMIGOS LP (Matraka, 1991)KANZIONES MALDITAS II LP 1998

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz