czwartek, 5 lutego 2009

REJESTRACJA - Nie dajmy nadejść burzy

REJESTRACJA powstała w 1980 roku w Toruniu jako REJESTRACJA PRZEDPOBOROWYCH. Pierwszy poważniejszy koncert zagrali w 1981 roku na II Toruńskim Przeglądzie Nowej Fali i krótko po tym zagrali kilka koncertów na Pomorzu. W 1982 do składu dołącza Tomasz Murek Murawski zastępując Zbyszka Cołbeckiego, który założył zespół BIKINI. REJESTRACJA grała wtedy pod mocnym wpływem UK SUBS, DISCHARGE, SHAM 69, DEAD KENNEDYS - zaprezentowali nowy, szybki i ostry materiał. To wtedy powstały takie hity jak "Darmowe wczasy", "Śmierć to wolność" czy "Idzie wariat ulicą".
Zagrali sporo koncertów m.in. w Brodnicy, Gdańsku, Toruniu i Bydgoszczy. Wystąpili również w Jarocinie w 1982, 1984 i 1985 roku oraz na RÓBrege czy Festiwalu Nowej Fali w Toruniu. W 1985 grupa nagrywa dwa utwory na legendarną składankę "Jak punk to punk" obok czołówki polskiego hc-punka - ABADDON, TZN XENNA, DEZERTER, ARMIA.

Zespół powoli dogorywa - zmiany składu, emigracja, beznadzieja, narkotyki... Po odejściu Sakerskiego i Kapłunowa muzycy próbowali sił z nowym wokalistą, by wkrótce zawiesić działalność.

W połowie lat 90. Siatka i Murek próbowali reaktywować zespół, ale bez większego powodzenia... W 2008 r. zespół w zmienionym składzie (z dawnych muzyków pozostali Gelo i Siatka) znów zaczął koncertować, grając m.in. z Dezerterem i TSA.

Jedna z ciekawszych i kultowych grup w Polsce - świetne teksty opisujące szarą rzeczywistość w socjalistycznej Polsce, świetna muzyka - od hardcore po nową falę. Niestety oprócz nagrań na "Jak punk to punk" i "Zaśpiewajmy poległym żołnierzom" - kasecie wydanej W 1998 przez Pop Noise z nagraniami z toruńskich klubów: Morskim (1982), Odnowie (1983) oraz fragmentami koncertu z 1985 - nie ma więcej oficjalnych nagrań. Krąży kilka koncertów, demo "Darmowe wczasy"czy "Kontrola" i kilka innych sesji.
Utwór "Wariat" został wykorzystany w filmie "To tylko rock" (1983). Ponadto zespół wystąpił w krótkim reportażu Jarocin '82. Został też nagrany krótki dokument "Rejestracja" o problemach wokalisty z wymiarem sprawiedliwości.
Grzegorz "Gelo" Sakerski - śpiew, Tomasz "Murek" Murawski - gitara, Sławomir "Sawana" Kapłunow - bas, Tomasz "Siatka" Siata - perkusja.
Kilka starych koncertów, jakieś nagrania ze studia i jako dodatek "Tribute to Rejestracja".

8 komentarzy:

 1. Zaśpiewajmy poległym kapelom.......

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że wybaczysz mi małe sprostowanie odnośnie zamieszczonych powyżej linków.
  Rejestracja w latach 80-tych własnym sumptem nagrała i wydała 2 kasety demo "Kontrola" (1982), "Darmowe Wczasy" (1983) i koncertową "Już nie ma nic" w 1986 r. Oryginalne kasety (jakość nagrań z konsolety) dostępne były wyłącznie na koncertach zespołu, natomiast podane tu linki jak np. "Nigdy więcej" czy "Wariat" to nienajlepszej jakości kompilacje sklecone nie wiadomo przez kogo z fragmentów ww. kaset, innych demo i koncertów. Plik opisany jako "Studio 1987" to w istocie okrojona wersja "Kontroli". Internet stał się jednym wielkim śmietnikiem, a krążące po sieci nagrania polskich kapel z lat 80-tych rzadko okazują się być tym, czym wydają się być wedle opisu.
  Dla mojej generacji Rejestracja była (i jest po dziś) jedną z najważniejszych kapel w tym kraju, dla wielu ważniejszą od Dezertera czy Xenny, więc zainteresowanie nieco młodszej generacji tą grupą bardzo mnie cieszy. Popularyzacja twórczości Rejestracji (i nie tylko) to idea zaprawdę słuszna i zbawienna, warto jednak przy tym zachować maksimum rzetelności i sprawdzonych informacji, zwłaszcza w odniesiemiu do opisów prezentowanych plików.
  I jeszcze jedno małe sprostowanie : Rejestracja grała w Jarocinie w 1982, 1983 i 1985 roku (jako zaproszona "gwiazda" na dużej scenie). W 1984 r w związku z przejsciową utratą basisty zespół praktycznie nie koncertował. To były czasy... aż się łezka w oku kręci na ich wspomnienie.

  Old Punks Never Die ! Pozdrawiam
  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki za sprostowanie! To ważne informacje. Z tym smietnikiem masz rację i czasami ciężko dotrzeć i się połapać. Dla mnie REJESTRACJA to też bardzo ważna grupa. No cóż, dla tych, którzy nie posiadają żadnych nagrań Rejestracji, te "kompilacje" to też jakiś kąsek. Postaram się w najbliższym czasie, jakoś te linki wyprostować, ale najpierw trzeba do nich dotrzeć:) Pogrzebie w maju w starych taśmach i może się uda! Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Aha... Mam również demo "Darmowe wczasy", ale okropnej jakości, nienadaje się do zaoferowania komukolwiek...

  OdpowiedzUsuń
 5. Po dokładnym sprawdzeniu :

  Folder "Nigdy Więcej" zawiera :
  1-15 demo "Kontrola" nagrane we wrześniu 1982 z trzema bonusowymi kawałkami z próby
  16 - utwór z koncertu na 3 fetiwalu Róbrege (Warszawa, namiot "Intersalto", 18 październik 1985)
  17-26 : demo nagrane wiosną 1982 na potrzeby występu na festiwalu w Jarocinie

  Folder "Studio 1987" to ponownie ww. demo z wiosny 1982

  Folder "Kontrola-live" to wspomniana juz kaseta demo "Kontrola", ale bez tytułowego kawałka

  Folder "Wariat" zawiera :
  1 - utwór Idzie wariat ulicą zarejestrowany w 1983 r. na potrzeby filmu "To tylko rock"
  2-12 koncert z toruńskiego klubu "Od Nowa", luty 1984. Rejestracja grała wtedy razem z Abaddonem i o ile pamięć mnie nie myli był to ostatni (a w każdym razie jeden z ostatnich) koncert ze Sławkiem Kapłunowem "Sawaną" (RIP)jako basistą.
  13-17 fragment koncertu z "Od Nowy" z kwietnia 1986. To właśnie ten koncert został wydany w całości jako "Już nie ma nic".

  Niektóre tytuły utworów w ww. folderach są błędne, ale to już drobny szczegół. Wszystko można otoczyć mgłą, mam jednak nadzieję, że nieco ją rozwiałem.

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 6. Uffff! Dzięki wielkie w imieniu własnym i chyba wszystkich fanów REJESTRACJI! No cóż... Czasami ciężko znaleźć dokładne informacje, więc pomoc jak najbardziej mile widziana. Jeszcze raz dzięki! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Po ostatnich pobieraniach miałem kilka dni walki z wirusami, dzięki

  OdpowiedzUsuń
 8. Cholera - sprawdziłem wszystko i już nie powinno być żadnego problemu mam nadzieję... Sorki, jeśli to ode mnie... Wszystkie pliki internetowe dokładnie sprawdzam, więc nie wiem jak to się stało...

  OdpowiedzUsuń