niedziela, 22 lutego 2009

SEPTIC DEATH - Somewhere in time

SEPTIC DEATH to jeden z oryginalniejszych i ciekawszych zespołów ze Stanów Zjednoczonych. Powstali w 1981 roku w Boise, Idaho. Grali w składzie Brian Pushead Schroeder - wokal, Paul Birnbaum - perkusja, Mike Matlock - gitara basowa, John Tylor - gitara.

Szybki energiczny hardcore z mrocznymi zwolnieniami i bardzo depresyjne, osobiste teksty dotykajace stanu umysłu człowieka, strachu, paranoi... Często określano ich muzykę jako horror hardcore.

"Religie powstały by stworzyć Boga i Bóg został stworzony, więc nie powinniście bać się śmierci - bowiem rzeczywistym umieraniem jest SEPTIC DEATH" - fragment recenzji z "Maximum Rock'n'Roll".
Do fascynacji SEPTIC DEATH przyznają się tacy wykonawcy jak INTEGRITY, CITIZENS ARREST czy INFEST.
Zespół zagrał niewiele koncertów i głównie we własnej miejscowości Boise w Idaho. Mimo tego wydali sporo płyt i po dzisiejszy dzień, co jakiś czas pojawia się jakiś bootleg SEPTIC DEATH. Zawiesili działalność w 1986 roku.

Bardzo ciekawą postacią jest wokalista SEPTIC DEATH znany jako Pushead. Artysta i rysownik, którego charakterystyczny styl z daleka rzuca się w oczy. Rysował głównie okładki płyt dla zespołów hardcore-punk ale również dla tak znanych grup jak METALLICA czy PRONG. Rysował okładki dla MISFITS, HIRAX, NECROS. Czaszka z okładki THE EXPLOITED "Let's start a war" to również dzieło Pusheada. Warto przejrzeć jego stronę autorską na której jest chyba wszystko co narysował i zostało wydrukowane. Ponadto rysował projekty na deskorolki, tworzył figurki i gadżety. Jeden z moich ulubionych punkowych rysowników.

Pushead również prowadził własne wydawnictwo płytowe Pusmort. Wydawał w nim głównie płyty SEPTIC DEATH, ale również świetne kompilacje, jak chociażby "Cleans the bacteria". Wypuścił m.in. takie kapelki jak ONSLAUGHT, EXECUTE/INFERNO, CHRIST ON PARADE, POISON IDEA czy japoński GUSTANK.

Wydawnictwa
Need So Much Attention 7"EP 1984
PusmortTime Is the Boss - Live 10" 1985 Deluxe
Now That I Have the Attention, What Do I Do with It? LP 1987
PusmortBurial Mai So 7"EP 1987 Pusmort
Kichigai 7"EP 1988 Pusmort
Somewhere in Time - Live 1988 Lost & Found
A Nightmare Takes a Nap: Volume 1 CD 1990 Pusmort
Attention CD 1991 Pusmort
Theme From Ozo Bozo CD 1992 Toys Factory
Crocodile tears 7"EP 1992 Pusmort
Daymare 7"EP 1992 Pusmort
Gore Story LP 1992 Lost & Found (dema i koncerty)
A Nightmare Takes a Nap: Volume 2 CD 1993 Pusmort
Split with Rocket from the Crypt 7"EP 1993
A Nightmare Takes a Nap: Volume 3 1998 Pusmort
Crossed Out Twice CD 1999 Bacteria Sour (Dyskografia)
Uncontrollable Proof 7"EP 1999

Kompilacje
Barricaded suspects LP 1983 Toxic Shock
Empty skulls Tape 1984
P.E.A.C.E. 2xLP 1984 R Radical
Cleans the bacteria LP 1985 Pusmort
Putrid evil 7" flexi 1985
Thrasher skaterock vol. 3 Tape 1985 High Speed Productions
Pusmort sampler 7"EP + flexi 1987 Pusmort
Thrasher skaterock vol. 6 Tape 1988 High Speed Productions
North Atlantic noise attack 2xLP 1989 Earache

4 komentarze:

 1. http://www.septicdeath.com/home.html

  Wokół Septic Death narosło więcej mitów niż w przypadku smoka wawelskiego. Faktem jest, że w 1986 r. SD zagrali po raz ostani na żywo, choć kapela istniała i nagrywała aż do 1992 r.
  Pushead to bardzo oryginalna postać, miałem przyjemność poznać Go ciut bliżej, i dlatego zdradzę pewną tajemnicę, choć pewnie nikt w to nie uwierzy : jedną z wielu muzycznych inspiracji dla SD była nasza rodzima Siekiera, której nagrania dotarły jakimś cudem w 1984 r. do słynnego fanzinu "Maximum Rocn'n'Roll", którego współtwórcą i stałym recenzentem był właśnie Pushead.
  W przygotowaniu jest CD "Chumoku" - kompletna dyskografia Septic Death, która w założeniu ma byc pierwszym ogólnie dostępnym wydawnictwem grupy - wszystkie wcześniejsze wydawnictwa SD były ręcznie numerowanymi "białymi krukami" wydawanymi w nakładach nie przekraczających tysiąca egz. Oryginalne płyty SD osiągają na aukcjach zawrotne ceny i są to chyba najdroższe płyty w historii szeroko rozumianego punk rocka, choć oczywiście krąży na rynku cała masa podróbek, piratów i nieautoryzowanych "reedeycji".

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 2. "Now That I Have" LP miało reedycję w Europie, w nakładzie chyba dosyć sporym bo często pojawia się tu i tam, było chyba też na CD bo pamiętam nawet pirackie kasety z MG chyba z tym materiałem. Mi udało się kiedyś kupić ten LP na Allegro za 22zł choć miesiąc wcześniej poszła za chyba 130. Ma się to szczęście. Mam jeszcze 10", ale brzmienie na tej płycie jest typu "Grundig - Jarocin 84".

  OdpowiedzUsuń
 3. "Now That I Have" było europejską wersją debiutanckiego "Need So Much" wzbogaconą o kilka dodatkowych numerów i z dogranymi na nowo partiami gitar i wokali w kilku numerach. Wydał to Southern w 1985 r, ale i w tym wypadku nakład nie był imponujący (było tylko jedno tłoczenie). Szczególnie Niemcy przodują w rozmaitych "dodrukach" i "reedycjach", a wszystko to bez wiedzy i akceptacji Pusheada, więc jeśli rzeczywiście masz southernowski oryginał z 1985 r. za 22PLN to jesteś wielkim szczęściarzem.
  Southern wydał też CD "Attention" (czyli "Now That I Have" + kawałki z singli "Burial" i "Kichigai"), ale też było tylko jedno wydanie, prawie 20 lat temu, więc dziś ten CD jest równie trudny do zdobycia jak cała reszta Ja nabyłem swój egzemplarz oficjalnie w 1992 lub 1993, ale na współczesnych polskich aukcjach tego CD nie spotkałem. Natomiast widziałen niedawno na e-bayu CD "Theme From Ozobozo" wystawiony za 130$, ale nie śledziłem za ile ostatecznie poszedł.

  Natomiast koncertowa 10' "Time is Boss" to po prostu bootleg, więc i brzmi jak bootleg (made in Germany).

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 4. I ja dorzucę swoje 5 groszy... Posiadam LP "Now that I have..." i jest to UK pressing z 1985 roku, ale nie ma tutaj żadnej informacji, że wydał to Southern. Wszystko jest firmowane Pusmort 0012. Poza tym tę płytę ma kilku moich znajomych, więc była szerzej dostępna... Ja wydałem troszkę więcej niż 22 złote:)
  Posiadam również składak "Cleans the bacteria" wydany przez Pusheada - znajdują się tutaj dwa kawałki SEPTIC DEATH. Tą płytę "drapnąłem" fuksem!
  Mam również "Pusmort" comp. 7"EP z 1987 roku - made in France (SEPTIC DEATH, FRETRICIDE, CORUPTION OF PEACE, FINAL CONFLICT, NEGATIVE GAIN, GHOUL) i do tego singla dołączone jest flexi (made in England) z tym samym numerem wydawniczym z OUTO, GHOUL SQUAD, S.O.B.
  A wracając do "fascynacji" Pusheada naszą SIEKIERĄ widziałem w starych numerch Maximum RNR jego recenzję naszej "Fali" - entuzjastyczną zresztą oraz w jego TOP TEN często przewijała się ta "Fala", więc może stąd ta jego znajomość SIEKIERY?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń