środa, 11 lutego 2009

GISM - Guerrilla Incendiary Sabotage Mutineer

GISM (również G.I.S.M.) powstali w Tokyo w 1981 roku. Byli jednym z pierwszych zespołow hardcore z bardzo mocnymi metalowymi wpływami. Metalowe riffy i solówki w stylu IRON MAIDEN oraz industrialno-awangardowe zagrywki i wściekły głos wokalisty stworzyły naprawdę oryginalny zespół, jakiego nie było wcześniej ani później.


Zespół tworzyli Sakevi Yokoyama - wokal, Randy Uchida - gitara, Kannon - bas i Hiroshima - perkusja. Nazwa zespołu G.I.S.M. to skrót od wielu nazw: God In the Schizoid Mind, Guerrilla Incendiary Sabotage Mutineer, General Imperialism Social Murder i Gnostic Idiosyncrasy Sonic Militant.

W 1984 roku zespół wydaje swój pierwszy album "Detestation". W tym samym czasie Randy Ushida i Hiroshima grają w zespole R.U.G., który w 1984 roku wydał singla "Deathly fighter".

GISM byli również znani z przemocy na koncertach i takich samych przesiąkniętych agresją tekstów. Bardzo częsta Sakevi ubierał na koncerty kominiarkę i obwieszał się tasmami z amunicją. W telewizyjnym studiu zaatakował wokalistę zespołu Jagatara. Sakevi odpalał flary na scenie, rzucał statywem w publiczność oraz pobił kilku fotografów za robienie mu zdjęć.

Oprócz agresywnej postawy, Sakevi również wydawał zina pod nazwa P.O.W. - skrót od Punk On Wave, który potem zmienił się na Performance Of War. Fanzine głównie promował lokalną scene tokijską, ale można było znaleźć opisy sposobów zabijania ludzi czy militarne kolaże Sakeviego. W 2006 roku Sakevi wykonał okładke dla zespołu WORLD BURNS TO DEATH "Totalitarian Sodomy".
Ostatni album GISM "M.A.N. (Military Affairs Neurotic)" wyszedł w 1987 i 14 lat później zespół nagrywa nowa płytę "SoniCRIME TheRapy".
W składzie oprócz Sakeviego znaleźli się Kiichi Takahashi z zespołu SABBRABBELS na basie i Ironfist Tatsushima z CROW i DIE YOU BASTARD! na perkusji.
Gitarzysta Randy Uchida zmarł na raka 10 lutego 2001 roku, krótko po nagraniu albumu. GISM zagrali dwa koncerty w Tokio by uczcić pamięć Randy'ego i rozpadli się.
Sakevi zajmuje się kolażami i robi koszulki we własnej firmie. Ironfist Tatushima nadal gra w CROW i DIE YOU BASTARD! Kiichi jest wokalistą metalowego zespołu SABBRABBELS.Oprócz oficjalnych wydawnictw i reedycji krąży mnóstwo bootlegowych płyt z koncertami nagraniami z albumów i składanek. G.I.S.M. to chyba najczęściej bootlegowany zespół z Japonii.
Dodatkowo do posłuchania legendarny składak z GISM, LIP CREAM, LAUGHIN' NOSE, OUTO i innymi.

Wydawnictwa
Live Demo 1982 (9 Tracks, Tape, 1982)
Detestation 12" (Dogma 1984)
Anarchy violence 7"EP
Millitary Affairs Neurotic (or M.A.N.) LP (Beast Arts 1987)
Detestation CD (Beast Arts 1992)
Gai Individual Social Mean - Subj & Egos Video (Beast Arts 1995)
SoniCRIME Therapy (Beast Arts 2001)
G.I.S.M. Indivisual 2xvideo (Beast Arts 2003)

Składanki
Outsider LP (City Rocker 1982)
Great Punk Hits LP (Rebel Street II) (Japan Record 1983)
Hardcore Unlawful Assembly LP (AA Records 1984)
The Punx Cassette (1984)
P.E.A.C.E. 2LP (R Radical 1984)

1 komentarz:

  1. Ten zespół nie jest zły, choć osobiście uważam że jest dużo lepszych hc punkowych zespołów z Japonii np Lip Cream czy Gai. W GISM słychać zbyt dużo heavy metalowych naleciałości a Ja wręcz nie trawię heavy metalu..Tak czy inaczej całkiem niezły band :)

    OdpowiedzUsuń