niedziela, 15 lutego 2009

J.M.K.E - Tere Perestroika

Zespół J.M.K.E. powstał w styczniu 1986 roku w Tallinie, stolicy Estonii, okupowanej wtedy przez Związek Radziecki. Przez pierwsze trzy lata zespół koncertował po Estonii, Łotwie, Litwie i Rosji. Niestety, nie mieli szans na wyjazd poza granice Związku Radzieckiego.
Ich muzyka to połączenie melodyjnego punk rocka z nieco łagodnym hardcore, bardzo często porównywani byli do DEAD KENNEDYS. Teksty na przemian gniewne i wesołe, melancholijne i cyniczne, ironiczne. J.M.K.E. stali się najpopularniejszym zespołem w Estonii i są nim do dzisiaj.
W 1988 roku po raz pierwszy następuje zmiana składu w zespole - basista Tarvo przechodzi do zespołu Röövel Ööbik, a jego miejsce zajmuje Lembit.
Nowo założona niezależna wytwórnia fińska Stupido Twins wydaje w 1989 roku singiel J.M.K.E. "Tere perestroika". Sytuacja w Estonii zaczyna się zmieniać, zbliża się powoli upadek Związku Radzieckiego - J.M.K.E. w kwietniu 1989 po raz pierwszy grają koncert w Finlandii. Jesienią tego samego roku nagrywają dla Stupido Twins materiał na swój pierwszy album "Külmale Maale" (To the Cold Country). Była to pierwsza estońska płyta rockowa! Zresztą krążek ten dostał naprawdę świetną recenzję w "Maximum Rock'n'Roll".
Pod koniec 1989 roku perkusista Venno stwierdza, że J.M.K.E. stają się dla niego zbyt komercyjni i przenosi się do zespołu P.V.A. - zastępuje go Ardo.
Zespół koncertuje po Estonii, Skandynawii i Niemczech, wydaja kilka 7"EP i w 1993 roku wydają swój drugi album "Gringode kultuur". W tym czasie Estonia odzyskuje niepodległość i J.M.K.E. rezygnują ze śpiewania anty-sowieckich kawałków i skupiają się na masowej pop-kulturze i dzikim kapitalizmie.
Zespół gra do dzisiaj, wydali sporo płytek, a amerykańskie wydawnictwo Farmhouse Records chce wznowić ich pierwszą płytę oraz wydać kolejne.
Jako ciekawostkę można dodać, że J.M.K.E. wsadzili swój kawałek na kompilację "Nie ma zagrożenia - jest DEZERTER" - zagrali "Spytaj milicjanta" po estońsku!
Od 1986 roku przez J.M.K.E. przewinęli się: Villu Tamme - wokal/gitara, Mati - wokal, Tarvo - gitara basowa, Lembit Krull - gitara basowa/drugi wokal, Venno Vanamolder - perkusja, Ardo Poder - perkusja, Sten Sheripov - gitara basowa, Andreas - perkusja.

Wydawnictwa
Tere Perestroika 7"EP (Stupido Twins 1989)
Kulmalle Maale 12" (Stupido Twins 1989)
Kulmale Maale TAPE (Kuldnokk 1989)
Kulmale Maale CD (Stupido Twin 1993)
Kulmale Maale TAPE (Georg Scherer Systems 1999)
Pieni Mies, Iso Tuoppi 7"EP (Stupido Twins 1990)
Savist Saar 12"EP (Stupido Twins 1991)
Maailmalopp Koju Katte 7"EP (Stupido Twins 1993)
Gringode Kultuur 12" / CD (Stupido Twin LP/CD 1993)
Gringode Kultuur TAPE (Aarne Valmis 1993)
Gringode Kultuur CD (Cuacha 1994)
Sputniks In Pectopah CD (Stupido Twins 1995)
Sputniks In Pectopah CD (Cuacha 1995)
Sputniks In Pectopah TAPE (Villu Tamme 1996)
Rumal Nali 86-89 TAPE (Fucking Cunt 1996)
Janeste Invasioon CD (Stupido Twins CD 1996)
Janeste Invasioon TAPE (Georg Scherer Systems 1996)
Totally Estoned The Best Of J.M.K.E CD (Tug 1997)
Ohtumaa Viimased Tunnid CD (Stupido Twins 2000)
Ainuult Planeet CD

1 komentarz:

  1. ha, lider jmke czyli Villu Tamme nie przewinął się przez kapele, jest jej jedynym stałym członkiem. z płyt to podobają mi się pierwsze dwie, reszta niestety już nie ma tego czegoś, ale co tam. jako ciekawosta Sputniks In Pectopah to przeróbki rosyjskich piesni ludowych

    OdpowiedzUsuń