czwartek, 30 lipca 2009

DIE KREUZEN - Cows and beer

DIE KREUZEN powstali w 1981 roku w Milwaukee, Wisconsin. Grali w składzie Dan Kubinski - wokal, Brian Egeness - gitara, Keith Brammer - gitara basowa oraz Erik Tunison - perkusja. Nazwę DIE KREUZEN wybrali, by uniknąć punkowych stereotypów - nikt nie wie co znaczą te słowa. Ich pierwsze nagrania pojawiły się na składankach "Charred remains" w 1981 i "The master tape" LP w 1982. Pod koniec 1982 roku wydali swój pierwszy singiel "Cows and beer" 7"EP w Version Sound.
Latem 1983 roku zagrali trasę po południowym i zachodnim wybrzeżu USA. Po powrocie z trasy do DIE KREUZEN zwróciła się wytwórnia Touch and Go Records z propozycją wydania dużej płyty. Płyta z różnych powodów pojawiła się dopiero w lipcu 1984 roku. Płyta sprzedała się w nakładzie 13000 egzemplarzy.
Przez dwa lata kapela koncertowała po Stanach i Kanadzie i przygotowywała się do wydania kolejnego albumu. Muzyka DIE KREUZEN powoli się zmieniała - zwolnili i nieco spuścili z tonu, również zmienił się styl śpiewania Dana Kubinskiego. Wszystko to można usłyszeć na płycie "October file", którą w 1986 roku wydała wytwórnia Touch and Go Records.

W 1988 roku ta sama wytwórnia wydała kolejną płytę "Century days". Zupełnie inne oblicze zespołu niż na początku działalności - więcej tutaj rocka, melodii, nastrojowych gitar i kompletny brak hard core'a...
DIE KREUZEN wydali jeszcze trzy single i "Cement" LP w 1991 roku i 1 kwietnia 1992 roku zespół rozpadł się. Od zespołu odszedł Brian Egeness, a pozostali członkowie założyli zespół CAINFALL. Keith Brammer udzielał się również w CARNIVAL STRIPPERS, a Dan Kubinski i Erik Tunison w zespole FUCKFACE.

Do posłuchania pierwszy singiel i pierwsza płyta DIE KREUZEN - dwa wściekłe, hardcorowe krążki oraz wczesne nagrania z singla, sesji studyjnej z 1981 roku, z demo 1982, koncertu w Madison 1983 i kompilacji: "The master tape", "Charred remains" i "America's dairyland". Pozostałe wydawnictwa zespołu już nie mają takiej mocy - za dużo w nich rocka i grungu. Nie dla mnie...

Dyskografia
Demo Tape (1982)
Cows and beer 7"EP (Version Sound, 1982)
Die Kreuzen LP (Touch & Go, 1984)
October file LP (Touch & Go, 1986)
Century days LP (Touch & Go, 1988)
Gone away 12" (Touch & Go, 1989)
Gone away 7" (Touch & Go, 1989)
Pink Flag/Land of Treason 7" (Touch & Go, 1990)
Big Bad Days/Gone Away 7" (Touch & Go, 1991)
Cement LP (Touch & Go, 1991)

Kompilacje
Charred remains tape (Version Sound, 1981)
The master tape LP (Affirmation, 1982)
America's dairyland tape (Last Rites, 1983)
Code blue tape (Last Rites, 1984)

2 komentarze:

 1. Ha Ha, posiadam pełną wersję tego koncertu z Madison, 50 min prosto z konsoli, a teraz licytujmy sie jak przy poście z Insektami kto co i od kogo...

  A tak swoją drogą, to jednak andrzej g. ma sporo racji - jak już wrzuca się do sieci coś pobrane z innej strony www to jednak przyzwoitość nakazuje podać, skąd się to wzięło, jak np ta "kolekcja" wczesnych nagrań z bloga 'Blogged And Quartered'.
  Prywatne domowe kolekcje to inna sprawa, o tym można pogadać przy browarze w miłych okolicznościach przyrody i co mam nadzieję kiedyś może nastąpić.

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że link do bloga "Blogged and quartered" będzie najlepszym podziękowaniem i informacją:)
  Nie ma co się licytować:) Ale przyznam, że z chęcią bym posłuchał tego koncertu, bo DIE KREUZEN złapali mnie za gardło już baaaardzo dawno temu... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń