czwartek, 16 lipca 2009

DOOM - Doomed from the start


DOOM to jedna z moich ulubionych kapel i obok EXTREME NOISE TERROR prekursorzy crust-punka w UK. Powstali w Birmingham w 1987 roku. Zaczynali jako zespół o nazwie THE SUBVERTS w składzie Jon Pickering - bas i wokal, Brian Talbot - gitara, Jason Hodges - perkusja. Wkrótce Jasona zastąpił na perkusji Mick Harris i wtedy zespół zmienił nazwę na DOOM.

W tym składzie zagrali jeden czy dwa koncerty, grając w stylu crossover/metal, ale Talbot i Pickering stwierdzili, że to nie jest to, co chcieliby grać. Z zespołu odszedł Mick Harris, a DOOM zaczął grać muzykę thrash pod wpływem DISCHARGE i szwedzkich i japońskich kapel. Pickering przerzucił się na wokal, a na basie zainstalował się Pete Nash. Po odejściu Harrisa do NAPALM DEATH za perkusją zasiadł Tony "Stick" Dickens. DOOM wystartował w tym składzie ze swoim powalającym crust-punkiem w 1987 roku.

W tym samym czasie wystartowała mała wytwórnia Peaceville Records i zaproponowała DOOM wsadzenie kilku kawałków na pierwszą składankę "A ville peace". DOOM weszli do studia 28 sierpnia 1987 roku i nagrali demo z trzema utworami. Dwa z nich weszły na składak. Nieszczęśliwie Nash złamał nadgarstek przed wejściem do studia i bas nagrywał John Whitley (NAPALM DEATH/RIPCORD).

Wytwórnia Peaceville zapytała chłopców z DOOM czy nie chcieliby nagrać płyty dla nich - DOOM się zgodzili! 27 listopada 1987 roku nagrali demo "The war is big business" i sprzedawali kasetę na swoich koncertach. W lutym 1988 roku weszli do studia Rich Bitch i nagrali 21 utworów na swój debiutancki LP "War Crimes (Inhuman Beings)". DOOM zaczęli grać coraz więcej koncertów w UK, a w między czasie nagrali demo "Domesday".

Pod koniec 1988 z zespołu musiał odejść Talbot z powodów osobistych. Został jeszcze w zespole, by nagrać split LP "Bury the debt - Not the dead" ze szwedzkim zespołem NO SECURITY, który wydał oczywiście Peaceville Records. Podczas tej samej sesji został nagrany materiał na klasyczny już singiel "Police bastard".

DOOM został zaproszony również do nagrania dwóch sesji dla audycji Johna Peela (zresztą wielkiego fana DOOM) w Radio One. Talbot opuścił DOOM po długiej trasie zespołu po Europie w 1989 roku.

Kapela kontynuowała działalność z różnymi gitarzystami, w końcu Pickering oprócz wokalu przerzucił się również na gitarę. W tym składzie DOOM grał aż do rozpadu zespołu w 1990 roku. Pickering założył zespół CAIN, a potem POLICE BASTARD, perkusista Stick i basista Nash dołączyli do EXTREME NOISE TERROR, a potem Stick dołączył do DIRT, a Nash do FILTHKICK i CAIN. Dave Talbot był współzałożycielem doom-metalowego zespołu SOLSTICE.

DOOM wznowił działalność w 1992 roku w starym składzie: Talbot, Pickering, Nash i Stick. Zagrali trasę koncertową po Japonii i nagrali tam materiał na dwie płyty, które wyszły w Vinyl Japan: "Doomed from the start" i "The Greatest invention". Zespół prawie się rozpadł, ale Talbot i Stick postanowili kontynuować granie w DOOM z nowymi członkami. Na wokalu pojawił się Tom Croft z zespołu GENITAL DEFORMITIES, a na basie Paul "Mall" Mallen. W tym składzie nagrali split LP z SELFISH i split 7"EP z HIATUS. Zaraz potem zespół opuszcza Mall, a na jego miejsce wchodzi basista Scoot z zespołu LARGACTYL.

W tym składzie nagrywają "Doomed to extinction" split 7"EP z EXTINCTION OF MANKIND, "Fuck Peaceville" podwójny LP oraz "Hail to Sweden" 7"EP, gdzie grają covery zespołów DISCARD, MOB 47, CRUDITY, AGONI, ROJERS i ANTI-CIMEX. W tm samym składzie pojawiają się na video "Videodoom" z trasy europejskiej z 1994 wydanym przez MCR.

W sierpniu 1995 roku DOOM wyrusza na trasę po Skandynawii, niestety Scoot nie może jechać z zespołem i zastepuje go Denis Boardman z zespołu BLOOD SUCKING FREAKS. Po trasie Scoot'a zastępuje na stałe Chris Gascoigne z zespołu SUFFER. Tom Croft również opuszcza zespół po trasie i zastępuje go Wayne Southworth z zespołu BLOOD SUCKING FREAKS. Podczas trasy po Skandynawii DOOM nagrywają singiel "Monarchy zoo" w studiu Sunlight Studio.
Zespół w składzie Stick, Talbot, Boardman, Southworth i Gascoigne wchodzą do studia w czerwcu 1996 roku i nagrywają materiał na płytę "Rush hour of the gods", ktora wychodzi w Flat Earth Records.
DOOM zawiesza działalność. Talbot dołącza do zespołu KHANG, który przekształca się w LAZARUS BLACKSTAR. Stick gra w zespole RUIN, Pickering w POLICE BASTARD, a Haxan i Nash zakładają zespół CORVUS. Boardman przenosi się do Szwecji, gdzie zakłada zespół GLOOMY SUNDAY.
18 marca 2005 roku Wayne Southworth - wokalista DOOM - zostaje znaleziony przez przyjaciół martwy w swoim domu. Przyczyna - epilepsja.
DOOM gra po UK ostatni raz grając koncerty poświęcone pamięci ich przyjaciela.
Dyskografia
War is Big Business Demo Tape (1987 Discarded Tapes)
Domesday Demo 1987
War Crimes (Inhuman Beings) LP (1988 Peaceville Records)
Bury the Debt - Not the Dead split LP w/ No Security (1989 Peaceville Records)
Police Bastard 7" (1989 Profane Existence)
Total Doom CD (1989 Peaceville Records)
Live in Japan 7" (1992 Ecocentric Records)
The Greatest Invention LP/CD (1992 Vinyl Japan)
Doomed from the Start LP/CD (1992 Vinyl Japan)
Lost the Fight 7" (1993 Flat Earth/Nabate)
Pro-Life Control split LP/CD w/ Selfish (1994 Ecocentric Records)
Doomed to Extinction split 7" w/ Extinction of Mankind (1994 Ecocentric Records)
Hail to Sweden 7" (1995 Pandora's Box)
Fuck Peaceville 2xLP/CD (1995 Profane Existence)
Pissed Robbed & Twatted - Live in Slovenia 7" (1996 Nuclear Sun Punk)
Monarchy Zoo 7" (1996 Vinyl Japan)
Monarchy Zoo CD (1996 Vinyl Japan)
Peel Sessions CD (1996 Vinyl Japan)
split 10" w/ Cress (1998 Flat Earth)
Rush Hour of the Gods LP/CD (1996 Flat Earth)
World of Shit LP/CD (2001 Vinyl Japan)
Back & Gone Double Live CD & DVD Live video (2006 MCR)

Kompilacje
A Vile Peace LP (1987 Peaceville Records)
Hardcore Holocaust (The 87-88 Peel Sessions) LP (1988 Strange Fruit Records)
Spleurk! LP (1988 Meantime Records)
Volnitza: The Worst of the 1 in 12 Club Vol. 6/7 2xLP (1989 1 in 12 Records)
Hardcore Holocaust II LP/tape (1990 Strange Fruit Records)
Vile Vibes CD - (1990 Peaceville Records)
Hardcore Resistance Tape - (1991 Heed the Ball!)
Endless Struggle: The Worst of the 1 in 12 Club vol. 12/13 2xLP (1995 1 in 12 Records)
Gay Pride 7" (1995 Rugger Bugger Records)
Aftermath LP/CD (1999 Aftermath Records)

3 komentarze:

 1. Pawel, troche faktow Ci sie pokrecilo ;-)
  Mr Whitely ma na imie Jim, nie John, Stick i Pete grali w ENT rownolegle, jeszcze przed pierwszym rozpadem w 1990, "Doomed From The Start " nie zostala nagrana po reaktywacji, bo zawiera material z pierwszych kaset demo (+3 kawalki live), ani ta plyta, ani "The Greatest Invention" nie zostaly nagrane w Japonii... Do kompilacji w dyskografii mozesz z kolei dopisac jeszcze "Hiatus" LP (Peaceville Records)... Pewnie jeszcze troche takich pierdol moznaby wylapac ;-) W kazdym razie blog i tak zajebisty, pozdro i moze do zobaczenia kiedys tam!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uuuups!:) No to sorki za "przekłamania"! Kurwa! Taki grzech popełnić... Nie mam pod ręką wszystkich płyt DOOM, więc korzystałem z kilku materiałów na internecie. No cóż... Dzięki za sprostowania!!! Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tydzien temu Doom widzialem na Scumfest.Daja rade chlopaki.

  OdpowiedzUsuń