piątek, 24 lipca 2009

THE EXPLOITED - Death before dishonour

THE EXPLOITED to zespół, którego logo można było zobaczyć, swojego czasu na co drugiej skórze w Jarocinie... Wpisał się na stałe w panteon punkowych "gwiazd". Przyznam się, że nie jest to mój ulubiony zespól, a Wattie nie jest wg. mnie najmądrzejszym gościem, ale trzeba im przyznać, że nagrali kilka dobrych płyt.THE EXPLOITED powstali na przełomie 1978/79 roku w Edinburghu w Szkocji po tym jak niejaki Wattie Buchan wyszedł z wojska. Terry, brat Wattiego założył zespół i bardzo szybko Wattie przejął pałeczkę, gdy brat stracił zainteresowanie. Skład zespołu tworzyli: Wattie na wokalu, Steve Hayboy - gitara, Mark - bas i Jimbo - perkusja. Zespół zaczął koncertować, ale wkrótce kapelę opuścił Jimbo i zastąpił go Dru Stix. W 1980 roku kapela wydaje swój pierwszy singiel "Army life" we własnym wydawnictwie Exploited Record Company.
THE EXPLOITED zaczęli grać koncerty z bardziej znanymi kapelami jak COCKNEY REJECTS i UK SUBS. Z zespołu odchodzą Mark i Steven, a zastępują ich Gary McCormak i "Big John" Duncan. W listopadzie 1980 wydają kolejny singiel "Exploited barmy army" w wytwórni Secret Records, które podejmuje się dystrybucji wcześniejszego singla oraz wydaje im kolejny "Dogs of war" 7" w kwietniu 1981 roku.
THE EXPLOITED zdobywają coraz więcej fanów pośród punków i skinheadów w całej Europie - na to wszystko składa się ich brzmienie, wygląd i postawa "na wszystko mamy wyjebane". W połowie 1980 roku wytwórnia Oi! Records wydaje legendarną składankę "Oi compilation" na której znajdują się dwa kawałki EXPLOITED: "Daily news" i "I still believe in anarchy". Niedługo potem wydają swój pierwszy album koncertowy "On stage" oraz split 7" z ANTI-PASTI .
W maju 1981 roku zespół wydaje swój pierwszy album "Punk's not dead", który stał się już legendarną pozycją wśród punków. Prasa nazwała ten album najważniejszą płytą punk od czasów "Never mind the bollocks". EXPLOITED wyruszają na "Apocalypse tour" wraz z DISCHARGE, ANTI-PASTI, CHRON GEN i ANTI-NOWHERE LEAGUE.
Kolejną falę popularności przyniósł kapeli singiel "Dead cities" - zostali zaproszeni do telewizyjnego programu "Top of the pops". Fani byli zawiedzeni i stwierdzili, że zespół się sprzedał. Występ EXPLOITED spowodował spadek sprzedaży ich płyt! Dzień przed występem w "Top of the pops" sprzedali 20.000 płyt, dzień po występie tylko... 50 sztuk. W międzyczasie Dru Stix został aresztowany za napad z bronią w ręku i skazany na 7 lat więzienia. Stix'a szybko zastąpił Danny.
Nie wiadomo dlaczego, ale mimo tego, ze Danny był w składzie zespołu, na następnym singlu "Attack" i w części numerów na płycie "Troops of tomorrow" na perkusji grał Steve Roberts. Kolejny album zatytułowali od coveru VIBRATORS, który nagrali na tej płycie "Troops of tomorrow". Ta płyta pozwoliła EXPLOITED ruszyć na pierwszą trasę po USA latem 1982 roku. Po powrocie z trasy Secret Records wydaje im kolejnego singla "Computers don't blunder". Z zespołu odchodzi Danny, a zastępuje go młodszy brat Wattie'go, Willie, które od tego czasu zajmuje się pisaniem większości tekstów.
W 1983 roku nagrywają materiał na singiel "Rival leaders" i płytę "Let's start a war", ale wydanie obu winyli opóźnia się, ponieważ EXPLOITED postanawiają zmienić wydawcę, a z zespołu odchodzą Gary i Big John. Kapela podpisuje umowę z Pax Records i dołączają Billy na gitarę i Wayne na bas. Kapela chciała odtworzyć na płycie "Let's start a war" brzmienie z poprzedniej płyty, chyba się nie udało, ale i tak to moja ulubiona płyta THE EXPLOITED. Płyta nie sprzedawała się dobrze w UK, ale za to zyskała olbrzymią popularność w Europie. Pojawił się spory zgrzyt pomiędzy zespołem a Pushead'em z zespołu SEPTIC DEATH, który narysował okładkę na tę płytę - sławna czaszka z irokezem. Zespół nie zapłacił mu kasy. Wattie tłumaczył się, że zlecili to wytwórni, która się z tego nie wywiązała. Niesmak pozostał...

Po krótkim okresie zawieszenia zespołu, THE EXPLOITED powracają w 1985 roku płytą "Horror epics". W zespole pojawia się nowy gitarzysta Karl Morris. Płyta spotyka się z nieco chłodnym przyjęciem - jest "przedobrzona", zbyt dużo efektów perkusyjnych powoduje, że perkusja brzmi jak elektroniczna. Mimo tego załoga wyrusza na kolejną trasę po Stanach, która jednak nie wypaliła. Wiele koncertów zostało odwołanych i zespół przerwał trasę po bójce na scenie pomiędzy Wattiem i Karl'em. Karl i Wayne opuszczają zespół twierdząc, że Wattie ich wykręcił.

W międzyczasie EXPLOITED wydają koncertowy album "Live at Whitehouse" w Combat Records. Koncert został nagrany w klubie 9:30 w Waszyngtonie, kiedy grali poprzednią trasę. W 1986 roku do zespołu dołączają Nigel - gitara i Deptford John (ex-UK SUBS) - bas i nagrywają 12" "Jesus is dead". Po jednej z tras Deptford John opuszcza zespół. Na amerykańską trasę "Jesus is dead" do zepołu dołącza Wayne, a później na stałe w zespole instaluje się Tony i kapela nagrywa kolejny album "Death before dishonour" w 1987. Płyta inna od poprzednich - więcej tutaj hardcore i crossover, które to style stawały się coraz popularniejsze. Na EXPLOITED wpłynęły zespoły, na które oni mieli wcześniej wpływ - SLAYER, METALLICA, D.R.I.

Kolejna zmiana składu w kapeli - wypada Tony, a zastępuje go Smeeks znany jako Mark Smellie. THE EXPLOITED wydają 12" "War now!" z kawałkami z sesji na "Death before dishonour" w 1988 roku. Po kolejnym tourne w 1988 roku zespół opuszcza Willie i Nigel, pojawia się nowy członek Gogs i powraca Tony, by zagrać na najszybszym i najlepiej nagranym metalowym albumie THE EXPLOITED "The massacre" w 1990 roku. W 1991 roku za perkusję wraca Willie i kapela wyrusza na pierwszą trasę po Japonii.
Skład THE EXPLOITED zmienia sie tak często, że nie ma sensu nagrywać żadnej płyty. W 1992 roku SLAYER i ICE T. nagrywaja trzy covery THE EXPLOITED: "War" i "UK 82" (ten pt. "LA 92" - o zamieszkach w L.A.) i "Disorder" na ścieżkę dźwiękową do filmu "Judgement night". Były członek THE EXPLOITED Big John dołącza do zespołu NIRVANA, na scenie pojawia się z nimi tylko raz.

W 1996 roku THE EXPLOITED nagrywają nową płytę "Beat the bastards" - w innym składzie nagrywają płytę i w zupełnie innym grają koncerty promocyjne. Wielu fanów okrzyknęło zespół kapelą metalową nie mającą już nic wspólnego z punkiem. Ale to nie prawda - w końcu każdy zespół powinien się rozwijać, a że metalowe riffy pojawiają się w muzyce zepołów punk i hardcore od połowy lat 80-tych, to chyba każdy wie.
Grają kolejną trasę po świeice i milkną na jakiś czas, sporadycznie pojawiając się na punk festiwalach, takich jak "Holidays in the sun" czy grając trasę "Social chaos" po Północnej Ameryce w 1999 roku.
W 2003 roku wydają dwa albumy "Noise annoys" i "Fuck the system", a w 2004 "25 years Of anarchy and chaos".
Dyskografia
Army life 7" (Exploited, 1980)
Exploited barmy army 7" (The Exploited Record Company, 1980)
Dogs of war 7" (Secret, 1981)
split z ANTI-PASTI 7" (The Exploited Record Company, 1981)
On stage LP (Secret, 1981)
Punk's not dead LP (Secret, 1981)
Dead cities 7" (Secret, 1981)
Attack/Alternative 7" (Secret, 1982)
Troops of tomorrow LP (Secret, 1982)
Computers don't blunders 7" (Secret, 1982)
Rival leaders 7" (Pax, 1983)
Let's start a war... LP (Pax, 1983)
Horror epics LP (1985)
Live at the Whitehouse LP (Combat Core, 1986)
Jesus is dead 12" (Music for Nations, 1986)
Death before dishonour LP (Rough Justice/Music For Nations, 1987)
Live and loud LP (Link Records, 1987)
War now! 12" (Rough Justice/Music For Nations, 1988)
The massacre LP (Triple-X/Rough Justice, 1990)
Beat the bastards LP (Triple-X/Rough Justice, 1996)
Noise annoys LP (Spitfire, due March 2003)
Fuck the System (2003)
25 Years Of Anarchy And Chaos (2004)

Wznowienia
Punk singles & rarities CD (Captain Oi - utwory z singli 1980-83 plus kawałki z kompilacji)Totally Exploited: The best of The Exploited CD (Taang!, 2001)

Kompilacje
Oi! The Album LP (EMI, 1980)
Back staege pass LP
Punk and disorderly vol. 3 LP (Anagram, 1983)
Britannia waives the rules 12"

13 komentarzy:

 1. To jeszcze do opisu bylo dodac ze w 2008 w Madrycie Wattie dostaje wpierdol od antify za 30 lat 'propagowania nazizmu' haha

  OdpowiedzUsuń
 2. Wattie w wywiadach wypiera się propagowania takich rzeczy, nawet wypuścili plakat w stylu "exploited anti nazi", ale z drugiej strony widziałem sporo zdjęć Wattie'go z jakimiś naziolami. Kiedyś miał nawet wytatuowana swastykę... Napisałem, że jest głupi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sądzę, aby był jakimś naziolem, jest po prostu idiotą...

  OdpowiedzUsuń
 4. W zasadzie nie chce mi się komentować komentarzy, ale comment no 1 do tego lekko mnie zmusza.
  Modne stało się ostanio plucie na band pt Exploited, wszyscy tego słuchali za młodu a teraz plują bo tak wypada i jest 'trendy'.
  Każdy kto zna jakieś podstway języka angielskiego wie, że tu nie chodzi o żaden 'nazim' tylko o zwykłą prostotę umysłową i horyzonty zawężone do ceny piwa w najbliższym pubie.

  Peter S

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedyś na pytanie-Jakie są twoje najlepsze punkowe kapele? każdy jednym tchem odpowiadał;exploited,sex pistols,dead kennedys.póżniej inni dodawali gbh i uk subs,ale nie ulega to faktowi że exploited był najbardziej kultową kapelą w kraju i nie chrzańcie głupot o jakimś debiliźnie (nietolerancja jest cechą głupców...)

  OdpowiedzUsuń
 6. THE EXPLOITED byli bardzo popularnym i wręcz kultowym zespołem na całym świecie i temu się nie da zaprzeczyć. Płyty takie jak "Troops of tomorrow", "Let's start a war" czy "Death before dishonour" to mistrzostwo świata. Teksty dobre, społeczno-polityczne (może oprócz "Punk's not dead"). Ale, ale... Wystarczy poczytać kilka starszych wywiadów i wypowiedzi Wattiego, aby stwierdzić, że gość ma lekką skrzywkę... Poza tym poszperajcie na internecie a znajdziecie fotki Wattiego z debilami "hajlującymi" albo z gośćmi z kapel nazistowskich. To nie fotomontaż. Masz rację - nietolerancja jest cechą głupców, ale czym jest tolerowanie głupoty czy kryptonazizmu?

  OdpowiedzUsuń
 7. EXPLOITED BARMY ARMY. POTĘGA I CHUJ! TAK CZY INACZEJ PREKURSORZY PRAWDZIWEGO CZADU!

  OdpowiedzUsuń
 8. To że w UK na koncercie Damnedów można spotkać Keva z Brutal Attack tzn że Damned to nazisci.Ale te lewusy maja nakukane w głowach .Jedni wszedzie widzą żydów inni nazistów.Jedna banda debili warta drugiej .A Exploited to mimo wszystko najbardziej znany po Pistoletach zespół i tego nawet wielcy działącze "jedynej słusznej drogi" nie zmienią

  OdpowiedzUsuń
 9. Oskarżanie THE EXPLOITED o nazizm to nieporozumienie... Jedyne co zostało powiedziane to, to że Wattie to głupek... Co nie zmienia faktu, że jego zespół grał niezłą muzę i jest popularny i kultowy. Temu nikt nie zaprzeczy! Byłem ostatnio na DAMNED - grają kilka klasycznych kawałków, a reszta to nowofalowogotyckoROCKOWOpopowo, ale oryginalne i fajne:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Siema. Dwa błedy> Pierwsze ep bylo wydane w exploited rec. ale z sama kapela nie mialo nic wspolnego, zwykla zbierznosc i tyle. Taka sama nazwa wytwórni i kapeli. Drugie album "On Stage" jest bootlegiem i dopiero pod koniec 90-tych lub na poczatku tego wieku jest uznawany za oficjalne wydawnictwo kapeli. A co do Wattiego dajcie mu spokoj taki z niego nazista jak ze mnie. Zyjemy w innych krajch i realia sa inne i nie jest to zaden idiota, widzial duzo... a to czsem zmienia ludzi... a z nazizmem to ma niewiele wspolnego. Pozdro. Pure Punk Rock London

  OdpowiedzUsuń
 11. Na większość komentarzy można odpowiedzieć "nie znasz gościa,gówno wiesz o nim,gówno widziałeś i przeżyłeś więc nie oceniaj go po tym kto stoi za jego plecami" ile razy idę na koncert typu Exploited czy innej kapeli zawsze znajdzie się na zdjęciu naziol który będzie hailował.A co ma Wattie z tym wspólnego?sam Wattie mówił wywiadach że nie może mówić ludziom jak mają myśleć i w co wierzyć,on śpiewa to co sam o tym myśli,a o nazizmie i innym gównie ma to w dupie. Kiedyś swastyka była prowokacją,sam Sid nosił koszulkę ze swastyką.Także za przeproszeniem,ale naprawdę pierdolicie - to był prawdziwy agresywny wściekły punk rock a nie kurwa jakiś hippie gówno

  OdpowiedzUsuń
 12. Najlepiej to chyba poczytać teksty THE EXPLOITED - dobre, antysystemowe i często komentujące ówczesną politykę. Czy jest tam cos o propagowaniu nazizmu? Nie ma... A i muzyka dobra, z kopem... Mamy na tyle wolności, że możemy słuchać albo i nie słuchać EXPLOITED. Z drugiej strony pominięcie takiego zespołu na tym blogu byłoby niewybaczalnym niedopatrzeniem... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Owszem kiedyś ich słuchałem ale to kurwa było kiedyś. Pierwsze płyty są ok reszta to kupa gówna. Wattie faktycznie jest zdeka idiotą haha ale to szczegół bo byli i sa gorsi od niego. Poza tym kto by tam sobie teraz zawracał głowę angielskim punkiem..Tacy goście jak Poison Idea Germs GG Allin Dead Boys.. i inni to był punk.. Najlepsze angielskie zespoły punkowe to te mniej znane takie jak abrasive wheels, partisans,varukers i pare innych.

  OdpowiedzUsuń