wtorek, 14 lipca 2009

D.R.I. - CrossoverDIRTY ROTTEN IMBECILES powstali w maju 1982 roku w Houston w stanie Texas w składzie Spike Cassidy - gitara, Kurt Brecht - wokal, Eric Brecht - perkusja i Dennis Johnson - bas.

Zespół miał próby w domu rodziców Kurta i Erica. Kiedy ich ojciec wrócił z pracy i otworzył drzwi powaliła go 120 decybelowa nawałnica! Stary wrzasnął: "You bunch of dirty rotten imbeciles!". Stąd nazwa zespołu.

2 lipca 1982 roku D.R.I. zagrali swój pierwszy koncert w Houston, a w listopadzie nagrali pierwszy materiał na singiel "Dirty rotten" - 22 utwory w 18 minut! Wyszło tylko 1000 egzemplarzy tego singla, a następnie wydano go na 12" w 1983 jako "Dirty rotten" LP.

W 1983 D.R.I. ruszyli do San Francisco, gdzie zamieszkali w vanie. Dennis Johnson postanowił wrócić do domu, więc został zastąpiony przez Sebastiana Amoka i kilka miesięcy później D.R.I. ruszają na trasę z DEAD KENNEDYS pod nazwą "Rock Against Reagan". Po trasie Amoka zastępuje Josh Pappe.

Następne wydawnictwo zespołu to 7"EP "Violent Pacification" wydane w 1984 roku. Po trasie latem 1984 roku od zespołu odchodzi Eric Brecht, a na jego miejsce wskakuje Felix Griffin.

Kolejny pełnometrażowy album D.R.I. pojawia się w 1985 pod tytułem "Dealing with it" i zespół gra mnóstwo koncertów promując płytę. W czasie nagrywania płyty z zespołu odchodzi Josh. Do nagrania albumu werbują Mikey'a Offendera z zespołu OFFENDERS, utwory których nie zdążył nauczyć się Mikey gra Spiky.

Utwory D.R.I. stają się coraz bardziej metalowe, chociaż to wciąż mocny hardcore. Zespół staje się coraz popularniejszy, czego przykładem była, chociażby wypowiedź Dave'a Lombardo ze SLAYER, który deklarował się jako zagorzały fan D.R.I.

W kwietniu 1986 roku nagrywają swój koncert w Olympic Auditorium w Los Angeles i wydają video zatytułowane "Live At The Olympic". Trzeci lonplej zatytułowany "Crossover" wydają w 1987 roku - świetne określenie muzyki D.R.I. - ostry metalowy thrash, dłuższe i wolniejsze kawałki. Od tej płyty, można powiedzieć, że zaczął się styl crossover - połączenie metalu, punka i hardcore. Na koncerty D.R.I. przychodzili punkowcy, metalowcy, skinheadzi uprawiając nagminnie stage diving.

W czerwcu 1987 roku został nagrany na video ich koncert w Nowym Jorku podczas promocyjnej trasy płyty "Crossover". Także w 1987 roku ich kawałek "Snap" pojawił się na składance "P.E.A.C.E."

W lutym 1988 roku D.R.I. instalują się w studio i nagrywają kolejną płytę "Four of a kind". Brzmienie jest coraz bardziej metalowe, a produkcja albumu na bardzo wysokim poziomie. D.R.I. grają trasę po Europie, a po powrocie do Stanów z zespołu odchodzi do GANG GREEN Josh Pappe, a jego miejsce zajmuje John Menor. Zespół nagrywa "Thrash zone" oraz kręci dwa video clipy do "Beneath the Wheel" i "Abduction". Z zespołu odpada Felix Griffin, a wskakuje Rob Rampy.

W 1992 kapela wydaje "Definition" w wytwórni Rotten Records, otwierają koncerty przed zespołem TESTAMENT, a następnie realizują płytę koncertową "Live", która wychodzi w 1994. John Menor opuszcza D.R.I., a zastępuje go stary przyjaciel zespołu Chumly Porter.

W 1994 D.R.I. koncertują po Stanach i Kanadzie, a w 1995 nagrywają kolejną płytę "Full speed ahead".
D.R.I. byli jednym z najbardziej inspirujących zespołów, które zmiksowały thrash metal z postawą hardcore-punk, zjechali z koncertami cały świat i nadal grają, nagrywają i koncertują.

Dyskografia
Dirty rotten 7"EP/LP (Dirty Rotten, 1983)
Violent Pacification 7"EP (R Radical/Dirty Rotten, 1982)
Dealing with it LP (Death/Metal Blade/Restless, 1985)
Crossover LP (Death/Metal Blade, 1987)
4 of a kind LP (Metal Blade/Enigma, 1988)
Thrashzone LP (Metal Blade/Enigma, 1989)
Definition LP (Rotten, 1992)
Live LP (Rotten, 1994)
Full speed ahead CD (Rotten, 1995)

Wznowienia
Dirty rotten CD (Rotten, dwie pierwsze płyty plus kilka bonusów)

Składanki
P.E.A.C.E. 2LP (R Radical, 1984)
Cottage cheese from the lips of death LP (Ward-9, 1983)
Rat music for rat people vol. 2 LP (CD Presents, 1984)
What doesn't hurt us makes us stronger LP (Destiny, 1985)
Eastern front vol. 3 2LP (Restless/Eastern Front, 1986)
Complete death LP (Metal Blade/Death, 1986)

2 komentarze:

  1. Dirty Roten lp plus ta ep'ka to ich najlepsze dokonania. Reszta już dużo słabsza..

    OdpowiedzUsuń