czwartek, 30 lipca 2009

M.D.C. - No war, no KKK, no fascist USA!

M.D.C. znani również jako Millions of Dead Children, More Dead Cops czy More Dead Children powstali w 1979 roku pod nazwą THE STAINS i zagrali pierwszy koncert w kwietniu 1980 roku. M.D.C. byli jednymi z trzech pionierów hardcore w Austin w Teksasie, obok THE DICKS i BIG BOYS. Pod nazwą THE STAIN nagrali w 1981 roku singla z dwoma utworami "John Wayne was a nazi" i "Born to die". Obydwa utwory zostały później nagrane jeszcze raz na pierwszym albumie M.D.C.
W 1982 roku zespół przenosi się do San Francisco w Kaliforni. Po zadymach z policją na wspólnym koncercie z BLACK FLAG zmieniają nazwę na M.D.C. Skłotują opuszczoną fabrykę piwa, znaną jako The Vats i zamieszkują tam razem z członkami THE DICKS, D.R.I. i VERBAL ABUSE.

Angażują się bardzo mocno w powstająco scenę hardcore i wydają swój pierwszy krążek "Millions of dead cops", który wydają we własnej wytwórni R Radical, a w dystrybucji pomaga im Alternative Tentacles. Płyta stała się już punkową klasyką - utwory przeciwko policji, kapitalizmowi, homofobii i amerykańskiej kulturze, a wszystko to z dużą dawką ironii i sarkazmu.

Latem 1982 roku kapela łapie się na trasę Rock Against Reagan. Podczas tej trasy dochodzi do konfrontacji pomiędzy wokalistą M.D.C., Davem Dictor'em a wokalistą BAD BRAINS H.R.. Poszło o to, że H.R. coraz bardziej wkręcony w rastafarianizm nazwał Randy'ego Turnera z BIG BOYS pedałem. Pewnego razu zostawili też kartkę dla BIG BOYS z hasłem "spłoń w piekle zastrupiała cioto". W odpowiedzi na homofobiczną postawę BAD BRAINS, chłopcy z M.D.C. zrobili kawałek "Pay to come along".
Rok 1982 dla M.D.C. zakończył się trasą z DEAD KENNEDYS po Europie, co dało kapeli mocną pozycję na scenie punk, szczególnie poza granicami USA. W kolejnym roku kontynuowali trasę Rock Against Reagan wraz z THE DICKS, CRUCIFIX i D.R.I. , a po powrocie nagrali singiel "Multi-Death Corporations". Singiel ten był rozprowadzany w Europie przez Crass Records. Teksty na tej płycie są mocno polityczne, skierowane przeciwko kapitalizmowi i multi-korporacjom oraz ingerencji siłowej przeciwko rozwijającemu się komunizmowi w Centralnej Ameryce. W tamtym czasie Dave Dictor był jednym z nielicznych wokalistów, którzy poruszali tematy walki o prawa gay'ów i homofobii.

W 1984 roku M.D.C. wydają kolejny singiel "Millions of Dead Children", znany również jako "Chicken Squawk" - tym razem zespół porusza tematy związane z wegetarianizmem i wykorzystywaniem zwierząt.
W 1984 roku Dave Dictor wydaje w swojej wytwórni R Radical jeden z najważniejszych międzynarodowych składaków w historii punka - "P.E.A.C.E.".

Drugi pełnometrażowy album M.D.C. wychodzi w 1986 pod tytułem "Smoke signals" - na tej płycie pojawia się gitarzysta Gordon Fraser. Krążek ten odbija nieco od poprzednich dokonań - więcej tu rockowych zagrywek, ale to wciąż świetny kawał punka. Kolejny album wydają w 1987 "This blood's for you". Wracają do czadowego hardcore'a oraz raczą nas kolejną porcją tekstów przeciwko administracji Ronald'a Reagan'a i o interwencji w Centralnej Ameryce.
W 1988 grają trasę po Europie i wydają płytę "Elvis - in the Rhineland" z koncertu w Berlinie. Rok później wydają kolejną płytę "Metal Devil Cokes".
W lata 90-te M.D.C. wkraczają w nieco zmienionym składzie - Bill Collins - gitara i Matt Freeman - bas (ex-OPERATION IVY). W 1991 roku wydają płytę "Hey Cop! If I had a face like yours...", a następnie w 1993 "Shades of Brown" zrealizowaną w USA przez New Red Archives, a w Europie przez We Bite. W trasie promocyjnej płyty zahaczają o Rosję - są pierwszym amerykańskim zespołem punk grającym w Rosji. Grają jeszcze dwie trasy po Europie i kilka po USA do 1995 roku. Mała aktywność zespołu, brak nowego materiału plus kilka osobistych problemów powoduje rozpad zespołu. M.D.C. powracają w nowym składzie w 2000 roku. W 2004 roku nagrywają nową płytę "Magnus Dominus Corpus". Organizują ogólnoświatową trasę z okazji 25-lecia działalności zespołu i grają ją w oryginalnym składzie. Po śmierci Mikey'a Donaldson'a w 2007 roku koncertują po Stanach i Europie w składzie Dictor - wokal, Posner - gitara, Smith - bas i Schvitz - perkusja. Obecnie zespół M.D.C. rezyduje w Portland w Oregon.
W 1997 roku Dave Dictor wraz z Tom'em "Pig Champion" Roberts'em z POISON IDEA nagrywają "An anvil will wear out many a hammer" ze swoim zespołem THE SUBMISSIVES.

Dyskografia
John Wayne was a nazi 7" (R Radical, 1981)
Millions of dead cops LP (R Radical, 1982)
Multi-Death Corporations 12" (R Radical, 1983)
Millions of Dead Children 12" (R Radical, 1984)
Smoke signals LP (We Bite, 1986)
This blood's for you LP (R Radical, 1987)
Elvis - in the Rhineland LP (German Destiny, 1988, live in Berlin)
Metal Devil Cokes: It's the real thing LP (R Radical, 1989)
Live in Maribor LP (Sephamore, 1990)
Hey Cop! If I had a face like yours... LP (R Radical, 1991)
Shades of brown LP (New Red Archives, 1993)
MDC/CAPITALIST CASUALTIES split 7" (Slap a Ham, 1994)
V.M.L. Live 7" (VML, 1996)
MDC/REPEAT OFFENDERS split 7" (Honest Don's, 1998)
Now more than ever (Anthology 1980-2000) LP (Blackened Distribution, 2000)
Magnus Dominus Corpus (2004)

Wznowienia
More dead cops LP (R Radical, 3 pierwsze single i nagrania z kompilacji)
Millions of dead cops/More dead cops CD (MDC, cztery pierwsze wydawnictwa)

Kompilacje
Not so quiet on the western front 2xLP (Alternative Tentacles, 1982)
Rat music for rat people vol. 2 LP (CD Presents, 1984)
P.E.A.C.E. 2xLP (R Radical, 1984)
Painful haircut tape (1984)
What doesn't hurt us makes us stronger LP (Destiny, 1985)
Babylon: Bleibt fahren LP (Babylon Bleibt Fahren, 1985)
Suburban voice 15th Anniversary compilation CD (Suburban Voice, 1998)

1 komentarz:

  1. slyszalem, ze MDC wystapili w Polsce - bodajze na poczatku lat 90. XX w.
    prawda li to?

    OdpowiedzUsuń