czwartek, 23 lipca 2009

FLUX OF PINK INDIANS - Not so indian

FLUX OF PINK INDIANS to czołówka ówczesnej sceny anarcho-punk w Wielkiej Brytanii. Powstali w 1980 roku w Bishop's Stortford, Hertfordshire w Anglii. FLUX ewoluował z pośród członków zespołu EPILEPTICS, którzy po otrzymaniu listu od The British Epilepsy Association zmienili nazwę na EPI-X. W nowym zespole znaleźli się Colin Latter - wokal, Derek Birkett - gitara basowa, gitarzyści Andy Smith i Neil Puncher oraz perkusista Sid Ation, który równocześnie był członkiem zespołu RUBELLA BALLET.
Debiutanckiego singla "Nue smell" wydali w Crass Records w 1981 roku. Na singlu znalazły się anty-wojenne i promujące wegetarianizm teksty. Wkrótce zespół opuścił Sid, który poświęcił się swojemu drugiemu zespołowi RUBELLA BALLET. Zastąpił go Bambi, były członek DISCHARGE, a Andy'ego zastąpił Simon Middlehurst. Wkrótce obaj odeszli zakładając swój zespół THE INSANE. Odszedł również gitarzysta Neil. Skład został uzupełniony przez założyciela EPILEPTICS, gitarzystę Kevin'a Hunter'a i perkusistę Martina Wilson'a.
FLUX OF PINK INDIANS zakładają swoją własną wytwórnię Spiderleg Records (która wypuściła kupę świetnych brytyjskich kapel) i wydają debiutancki album "Strive to survive causing the least suffering possible" w 1983 roku. Płyta ta to kontynuacja stylu z pierwszego singla - połamane rytmy do jakich przyzwyczaił nas CRASS oraz teksty anty-religijne i atakujące konsumpcyjne społeczeństwo.
Kolejna płyta "The fucking cunts treat us like pricks" wydana w 1984 roku skupiała się na przemocy pomiędzy kobietami i mężczyznami i bazowała na przeżyciach jednego z członków zespołu, który został seksualnie wykorzystany. Płyta narobiła sporego zamieszania - sieć HMV odmówiła dystrybucji płyty, a właścicielowi sklepu Eastern Bloc skonfiskowano wszystkie płyty FLUX OF PINK INDIANS i wlepiono karę za rozpowszechnianie "obscenicznych artykułów".
W 1986 roku zespół skraca nazwe do FLUX i nagrywa album "Uncarved block". Płyta ta ma bardziej filozoficzny aspekt, w tekstach widać inspirację buddyjskim zen oraz książką Benjamin'a Hoff'a "The tao of Pooh", muzyka punk zmienia się bardziej w klimaty dance'owo-funkowe z bardziej rozbudowanym instrumentarium. Płytę wyprodukował Adrian Sherwood a w nagraniach wzięli udział członkowie On-U Sound Records.
Zespół zagrał swój ostatni koncert w 1986 roku w University of London przedstawiając materiał z ostatniej płyty. Birkett założył nową wytwórnię płytową One Little Indian Records.
Zespół reaktywował się w 2007 roku na jeden koncert, który zagrali w Londynie wraz ze Steve'em Ignorantem z CRASS. Do składu z czasów "Strive to survive" czyli Latter, Hunter i Wilson, dołączył basista Ian Glasper z zespołu DECADENCE WITHIN, zastepując Birkett'a i w 2008 roku FLUX OF PINK INDIANS zagrali trzy koncerty - w Londynie, Bradford i Dijon.

Wydawnictwa
Neu Smell 7"EP (1981, Crass Records)
Strive to survive causing the least suffering possible LP (1983, Spiderleg Records)
The fucking cunts treat us like pricks 2xLP (1984, Spiderleg Records)
Live Statement LP/CD (2002, Overground Records)
Fits and Starts CD (2003, Dr. Strange Records)
Taking a liberty 7"EP (1985, Spiderleg Records)
Uncarved block LP (1986, One Little Indian Records)
Vision 12" (1987, One Little Indian)
Not So Brave LP/CD (1997, Overground)

1 komentarz:

  1. dobrej jakosci koncert flux http://www.mediafire.com/?0jijyyxizkk
    Flux Of Pink Indians - Sherwood Community Centre, Nottingham - 13/11/82 niestety nie moje tylko po necie chodzi

    OdpowiedzUsuń