czwartek, 26 marca 2009

A-64 - Já nemám šajn

A-64 czeska legenda punk rocka istniała od listopada 1983 roku do listopada 1984 roku - równy rok. Nie zagrali aż tak wielu koncertów, ale okazali się bombą roku 1984 na czeskiej scenie. Nazwę wzięto od nazwy maści do rąk A-64. Marcel Průcha - wokal i Radek Šimon Šimůnek - gitara, wraz z dwoma dziewczętami debiutowali w punkowym zespole RED DEVILS. Dołączył do nich Tonda Hlávka - gitara basowa, a nieco później Jan Limburák Limburský - perkusja, były frontman innej praskiej legendy KEČUP. W ciągu tygodnia przygotowali cały materiał i wystąpili z nim na koncercie w Libeňském Ostrově pod nazwą PLASTELÍNA. Po tym koncercie zespół zamknął się na całą zimę w sali prób i szlifował materiał.

Od początku roku 1984 do czerwca, już pod nazwą A-64 wystąpili ponad 10 razy w różnych miejscach - praskich klubach Na Chmelnici, Barča i Parnik czy w Brnie. Z zespołem gościnnie występowali saxofonista Martin Klapper i Mikoláš Chadima, lider zespołu MCH Band.

A-64 zrobili latem przerwę w koncertach i zaczęły się problemy... Część zespołu chciała nadal grać punk rock, ale Šimůnek i Průcha chcieli totalnie zmienić charakter granej muzyki. Jesienią zagrali dwa koncerty w Kladnie, na które zjechali punkowcy niemal z całej Czechosłowacji.
A-64 grali covery SEX PISTOLS, THE EXPLOITED i DEAD BOYS, ale i również sporo swoich własnych utworów, ale chyba najbardziej znany numer, to przeróbka PETER AND THE TEST TUBE BABIES "Banned from the pub" w ich własnej wersji "Já nemám šajn". Utwór ten pojawił się na kilku składankach, a głównie jest znany z kompilacji wydanej przez ROIR "World class punk".

Po rozpadzie zespołu za granicę wyjechali Průcha, Šimůnek, a także saksofonista Klapper. Hlavka założył industrialno-alternatywny zespół VESELÍ FILIŠTINOVÉ, który zmienił później nazwę na STŘEDNI EVROPU. Limburák "zasłynął" bębnieniem w praskiej kapeli skinowskiej ORLÍK.
Skład A-64 to Marcel Průcha - wokal, Radek Šimon Šimůnek - gitara, Tonda Hlávka - gitara basowa, Jan Limburák Limburský - perkusja.
Do posłuchania koncert A-64 z 1984 roku oraz składanka "World class punk" m.in. z A-64, RATOSE DE PORAO, DEZERTER, SOLUCION MORTAL,MOTTEK, BASTARDS i innymi.
Dyskografia
Live 1984 (koncert z kwietnia 1984)
Live (1984)
World Class Punk Comp. Tape (1984, ROIR)
Czech! Till Now Tape (1986)
Hrubý punkový hláska Tape (1987 Ukrutnost)

2 komentarze:

  1. "CZECH! TILL NOW YOU WERE ALONE" to nie jest kaseta, ale regularny winyl LP, mam go akurat w swoich zbiorach, sporo nagrań z niego znalazło sie na wydanej w Polsce kasecie "Barikady Nowe Fronty" przez Makena chyba pod koniec `80-tych...Więcej tam jest dziownych jazd, punkkowe są chyba ze dwa zespoły, wersja "Ja ne mam sajn" różni sie od wydanej na "World Class Punk"

    OdpowiedzUsuń
  2. te płytę słuchałem po raz pierwszy w jedynej chyba regularnej adycji z muzą punk cały ten rock - Marka Wiernika,to były czasy

    OdpowiedzUsuń