poniedziałek, 9 marca 2009

LÄRM - Extreme noise

Holenderski LÄRM to jeden z prekursorów szybkiego grania w Europie - lewicowo zorientowani członkowie kapeli byli również mocno zaangażowani w scenę DIY oraz wszyscy wyznawali filozofię straight edge. Swój styl gry nazwali extreme noise - szybko, krótko i z przesterem na maxa!
Trzech chłopaków założyło zespół pod nazwą SEXTONS z którego około roku 1984 wyewoluował LÄRM.
W składzie Olav - perkusja, Paul - gitara, Jos - bas i Dorian na wokalu założyli zespół TOTAL CHAOZ, po dojściu drugiego wokalisty Menno zmienili nazwę na LÄRM. Na pierwszym koncercie nagłośnieniowiec zapytał chłopaków, kiedy naprawią wzmacniacz i zaczną grać swoje kawałki. Kiedy chłopcy odpowiedzieli, że takie brzmienie im odpowiada i właśnie zagrali trzy utwory, nagłośnieniowiec wyłączył wzmacniacze i poszedł coś zjeść...
Krótko przed nagraniem split LP z zespołem STANX kapelę opuścił Dorian. Na okładce płyty pojawił się rysunek szalonej krowy i hasło "Campaign for musical destruction". Szalona krowa została z zespołem na lata jako swoista maskotka.
W 1986 roku pojawił się singiel "No one could be that dumb", który zespół wydał własnym sumptem. W tym samym roku wyszła też płyta "Straight on view" z nagraniami studyjnymi i koncertowymi. LP wydała amerykańska firma One Step Ahead Records z San Francisco, która wypuściła w 1987 roku również składak "End the warzone" na którym też znalazł się LÄRM.
Ostatnim wydawnictwem zespołu był singiel 7"EP "Nothing in this World is hard if you dare to scale the heights".
Zespół stał się bardzo popularny na scenie, szczególnie po wydaniu LP i koncertach z brytyjskim zespołem HERESY. Członkowie zespołu źle się czuli jako gwiazdy hardcore i po czasie zauważyli, że coraz bardziej apolityczna scena hardcore ignoruje ich pozytywny przekaz o rewolucji, prawach zwierząt, osobistych wyborach, a bardziej fascynuje się szybka muzyką graną przez LÄRM. Zawiesili działalność i założyli nowy zespół, już bez Menno, pod nazwą SEEIN' RED. Zespół istnieje do dzisiaj, gra koncerty, wydaje płyty...
Firma Colalition wypuściła dwupłytowy album i CD pt. "Extreme noise - Discography" z wszystkim co LÄRM wydał. Na płycie znajdują się: split LP LÄRM/STANX, "No one can be that dumb" 7"EP, "Straight On View" LP, "Nothing in this World is hard if you dare to scale the heights" 7"EP.

Wydawnictwa
Campaign for musical destruction split LP w/STANX (Er is hoop/Melkboer strikes back/Eenheidsfront, 1984)
No one can be that dumb 7"EP (self-released, 1986)
Straight On View LP (One Step Ahead, 1986)
Nothing in this World is hard if you dare to scale the heights 7"EP (Definite Choice, 1987)

Wznowienia
Extreme noise 2xLP/CD (Coalition, discography)
Extreme noise terrorism 7"EP (Coalition, live from 1985)

Bootlegi
Destroy sexism 7"EP (Wicked Witch, rehersal recordings)

Składaki
Holland hardcore Tape (Er is hoop, 1983)
Babylon: Bleibt fahren LP (Babylon Bleibt Fahren, 1985)
End the warzone 7"EP (One Step Ahead, 1987)

1 komentarz:

  1. Jak bylem maly to sluchalem Larm bardzo czesto. Teraz trudno mi przetrwac caly singiel. ;) Troche przesadzam choc w perspektywy czasu to byl niezwykle wazny zespol dla Euro-hardcore'a.

    http://theessencehc.blogspot.com/2009/02/biegnaca-krowa.html

    OdpowiedzUsuń