wtorek, 3 marca 2009

RADEGAST - Něco není v pořádku

RADEGAST to chyba najmocniejsza kapela hardcore, która grała w Czechosłowacji w latach 80-tych. Powstali w roku 1982 pod wpływem takich kapel jak MINOR THREAT, YOUTH BRIGADE, BATTALION OF SAINTS. W składzie Milan Jonšta na gitarze i wokalu, Jaroslav Sonek na perkusji i Miroslav Stanek na basie, zaczęli grać pierwsze koncerty.
Skład zmienił się około 1984 roku, gdy Jiři Bobes wskoczył na bas, Pavel Kaniok na perkusję, a Dana Kalousova wraz z Milanem przejęli wokale. W tym składzie ponownie zaczęli koncertować, mimo tego, że koncerty były bardzo często przerywane przez policję.

Pierwsze demo nagrali w 1986 roku, które wypuścił basista w swoim wydawnictwie Rytmicka Mladež. Nagrania na tej taśmie, to najostrzejszy i najsurowszy materiał RADEGAST - krótkie utwory z agresywnym żeńskim wokalem i przesterowanymi gitarami.
Krótko po nagraniu demo od zespołu odchodzą Dana i Pavel i zespół zawiesza działalność na jakiś czas. W końcu znajdują bębniarza i zespół startuje ponownie jako trio: Milan Jonšta na gitarze i wokalu, Jiři Proks na basie i Josef Jano na perkusji. RADEGEST gra sporo koncertów w tym czasie, a najbardziej pamiętny koncert dają w 1988 wraz z H.N.F., gdzie na sali więcej było milicjantów niż punków.

W 1989 roku nagrywają drugie demo, które również zostaje wydane przez Rytmicką Mladež. Zespół na tej kasecie jest wciąż w formie - grają szybko, intensywnie i przyznają się do fascynacji CORROSION OF CONFORMITY, NAPALM DEATH i CRYPTIC SLAUGHTER. Teksty zespołu mówią o sytuacji Czechosłowacji.
W 1992 roku wsadzają swoje utwory na składankę "Fuck off major labels" LP, ale te nagranie nie są już tak surowe i czadowe, jak w poprzednich latach. W tym samym roku zespół wydaje swój pierwszy LP "Otravena generace", znajdują się tu nowsze wersje starych utworów, ale bardzo wygładzone brzmieniowo i nie tak szybkie jak stare nagrania. Mimo tego płyta nie jest zła.
W 1992 roku, krótko po nagraniu LP zespół przestaje istnieć.Czołówka czechosłowackiej sceny hc-punk obok H.N.F., F.P.B., A-64, KEČUP. Dla mnie to najlepszy zespół czeski z tamtych lat, szczególnie zabójczo brzmią nagrania z roku 1986. Polecam.

Wydawnictwa
Homo Novus Demo 1986 (Rytmicka Mladez)
Live Rockfest 1988 Tape
Demo 1989 (Rytmicka Mladez)
Nikomu never Tape 1991 (Second Front Tapes)
RADEGAST/SKIMMED - Live 1990 Tape 1991 (Barak)
Otravena generace LP 1992 (self-released)

Compilations
Fuck off major labels LP 1992 (Malarie)

4 komentarze:

 1. Hi man,

  Your demo from 1986 isn't complete, last track is cut. I've got it from a "true" tape version.

  Do you have more by them (Early stuffs).

  Check my blog :
  http://vile76.blogspot.com/

  Check my site : http://membres.lycos.fr/ultrahc/

  Bye VILE76.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hello!
  Cheers mate! I know that last track is cuted, but I have only that version. It's really hard to find old punk stuff from East-Europe:(
  Thank you again!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. I've checked out your site. Amazing!!! You've got a lot of a rare stuff for example from Poland! I'm very interested - can you contact with me by e-mail? That's my: pablo7213@o2.pl
  Cheers mate!

  OdpowiedzUsuń