niedziela, 1 marca 2009

ABADDON - Wet za wet!

ABADDON powstał w 1982 roku w Bydgoszczy, na gruzach kapel STADTGUERILLA, REMONT i AZYL. Najpierw grali pod nazwą PARTYZANTKA MIEJSKA, by wkrótce zmienić nazwę na ABADDON. Skład zespołu: Wolf - wokal, Bernard Beniu Szarafiński - gitara, Tomasz Lutek Frost - gitara basowa i Tomek Perłka Dorn - perkusja.
Pierwszy większy koncert zagrali na festiwalu w Jarocinie w 1983 roku. Dwa dnie przed Jarocinem 1984, po koncercie w Poznaniu, wokalista Wolf postanawia opuścić zespół, by skupić się na studiach. Na wokal wskoczył przyjaciel zespołu Waldek Kiki Jędyczowski. Miał być wokalistą do czasu, aż zespół nie znajdzie kogoś odpowiedniego, ale tak się stało, że Kiki został przy mikrofonie aż do rozpadu zespołu.

W tym składzie ABADDON zagrał jeszcze koncert na festiwalu w Jarocinie 1985 i stał się jednym z najpopularniejszych zespołów hardcore-punk w naszym kraju. Ich utwór "Kto?" nagrany w Jarocinie w 1984 roku pojawił się na legendarnej składance "Fala" w 1985 roku.

Na koncercie w Żninie chłopcy spotykają jugosłowiańskiego dziennikarza, Petera Barbariča, który organizuje ABADDONOWI 6-dniowa trasę po Jugosławii. Zagrali koncerty w Zagrzebiu, Izoli, Belgradzie i dwa koncerty w Ljubljanie.

Zarobione pieniądze zespół zainwestował w Ljubliana's Borutcine Studio, w którym w maju 1985 roku nagrali materiał na jedną z najlepszych polskich płyt. Album "Wet za wet" wypuściła francuska wytwórnia New Wave Records w 1986. Niestety w tamtych czasach płyta była praktycznie niedostępna dla polskich punków, krążyła więc przegrywana z kasety na kasetę. Dwa utwory z jugosłowiańskiej sesji trafiły na składankę LP "Jak punk to punk" wydana w 1986 roku.

W 1987 roku zespołem targają konflikty - część zespołu chce grać ciężki hardcore, a część chciałaby zmierzać w stronę melodyjnego punk rocka. ABADDON rozpada się...
W 1989 perkusista Perełka dołącza do bydgoskiego zespołu nowo-falowego VARIETE.
W 2001 roku Perełka reaktywuje ABADDON wraz z Kikim na wokalu i dwoma nowymi członkami Władkiem Reflingiem na basie i Zwierzakiem na gitarze. Zespół koncertuje po Polsce i Niemczech, a latem 2003 roku graja koncert w Nowojorskim CBGB oraz dwa koncerty w Chicago. Planowana była płyta z tymi koncertami, ale chyba nic z tego nie wyszło...
Za to w 2004 roku ABADDON wydaje nowa płytę "Godzina krzywd" nakładem Lou & Rocked Boys Records. W kwietniu 2005 roku zespół ponownie zawiesił działalność.

Wydawnictwa
Wet za wet LP 1986 New Wave Records
Godzina krzywd CD 2004 Lou & Rocked Boys

Wznowienia
Wet za wet Tape 1991 Melissa
Wet za wet CD 2001 Pop Noise
Bootlegs
Walcz o swoją wolność 7"EP 1996 Bydłoszcz
Nie do Poznania 7"EP 1999 HC PZPR

Kompilacje
Fala LP 1985 Polton
Jak punk to punk LP 1986 Tonpress

7 komentarzy:

 1. Abbadon w Jarocinie83 gral z Wolfem na vokalu.To przed Jarocinem 84 wszedl Kiki

  OdpowiedzUsuń
 2. ten abaddon ''live85'' to jest niepelny jarocin84.brakuje czterech tytulow.
  pozdrawiam i powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 3. radio bydgoszcz to raczej jakiś koncert niż studio

  OdpowiedzUsuń
 4. Umm... a ja teraz rok temu poznałam wokalistę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chodzi mi o Kikiego :]

  OdpowiedzUsuń
 6. Hahaha - ja kiedyś, na początku lat 90-tych pracowałem w Niemczech w firmie Benka - gitarzysty ABADDON:) Miał zajebistą różową gitarę...

  OdpowiedzUsuń
 7. byłem z abaddonem na koncertach w toruniu włocławku i w żninie na basie grał mój instruktor Tomek lutek Frost było zaj.......

  OdpowiedzUsuń