poniedziałek, 9 marca 2009

DEUTER - Piosenka o mojej generacji

DEUTER to kolejna, choć nieco zapomniana legenda polskiej muzyki punk, wyróżniająca się bezkompromisowymi tekstami o życiu w socjalistycznej ojczyźnie. Zespół powstał pod koniec 1980 r. w Warszawie, założony przez Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego (wokal, gitara, autor tekstów) z FORNITU i Kamila "Blitza" Stoora (perkusja) z KRYZYSU.
W DEUTERZE wielokrotnie zmieniał się skład. Wiosną 1981 r. do formacji dołączyli Darek "Magik" Katuszewski (gitara) z grupy ATAK i Piotr "Czombe" Dubiel (gitara). W roku następnym grupę tworzyli: P. Rozwadowski, P. Dubiel oraz Tomasz "Żwirek" Żmijewski (gitara basowa; później ARMIA) i Bedzior (perkusja).

W 1982 roku DEUTER udaje się w trasę koncertową Rock Galicja wraz z DEZERTEREM i TZN XENNĄ. DEUTER, przywiązujący dużą wagę do widowiskowości swych koncertów i wzbogacający je innymi formami sztuki, wykorzystał wówczas film zrobiony na taśmie 8 mm. W tym samym roku zespół odbył krótkie tournee z REPUBLIKĄ oraz wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie u boku m.in. TZN XENNY oraz BANKU i MECHU. Stałym miejscem występów grupy były warszawskie Hybrydy.
Po rocznej przerwie, spowodowanej występami Rozwadowskiego w formacji IZRAEL (której był założycielem wspólnie z Brylewskim), w roku 1984 DEUTER powraca na scenę z nowym repertuarem, w składzie, Kelner (gitara ,wokal), Beata Pater (wokal), Tomasz "Kciuk" Jaworski (gitara basowa) i Piotr Nalepa (gitara; syn Tadeusza Nalepy). Nowy repertuar będący pomieszaniem wielu stylów muzycznych, po raz pierwszy przedstawiono na festiwalu Róbrege w Warszawie, którego jednym z pomysłodawców był sam P. Rozwadowski (na Róbrege Deuter wystąpił jeszcze w 1987 r.).

Ten okres udokumentował singel "Średniowiecze" / "Złe myśli". Trzy lata później zespół - w którym teraz grali: Kelner, Pater, Tadeusz Kaczorowski (gitara basowa), Piotr "Fala" Falkowski (perkusja) i Piotr "Samohut" Subotkiewicz (flet, inst. klawiszowe; Kultura, Izrael) - nagrał w Rzeszowie, przy współudziale P. Dubiela i R. Brylewskiego pierwszą płytę - "1987". Album został wydany w połowie następnego roku. Niestety, nie był on udany. Płyta nie oddała istoty muzyki DEUTERA, który skorzystał z okazji do jeszcze większego niż na singlu mieszania stylów, zapominając o swoich korzeniach czyli punk rocku. "1987" ponadto zaszkodziło łagodne brzmienie rozmywające przekaz i koncertową energię muzyków. W tej sytuacji album nie mógł się dobrze sprzedać.
Ostatni koncert grupy odbył się w 1989 r. na festiwalu w Jarocinie. Udział w nim wzięli Kelner, Fala, Kaczorowski i gitarzysta Robert Sadowski (ex-MADAME). Prócz wspomnianych muzyków, z Deuterem okazjonalnie grywali Aleksander Korecki (saksofon) i Milo Kurtis (inst. perkusyjne). W 1995 r. ukazała się bardziej interesująca niż "1987" wspomnieniowa kaseta "Ojczyzna dumna 1981-1986", zawierająca zmiksowane przez R. Brylewskiego nagrania z sesji w warszawskim klubie Remont (1981), wspomnianej trasy z DEZERTEREM i TZN XENNĄ (1982) oraz koncertów w Hybrydach (1984) i Łodzi (1986). W tym samym roku Deuter w składzie z ostatniego występu w Jarocinie podjął próbę reaktywacji, lecz nie skończyła się ona powodzeniem. Również w tym samym roku P. Rozwadowski zaśpiewał na płycie DEZERTERA - "Deuter", wypełnionej nowymi wersjami starych utworów DEUTERA. Kelner wziął też udział w trasie koncertowej DEZERTERA.
Do reaktywowania DEUTERA doszło w połowie roku 2000. W zespole prócz Kelnera znaleźli się Magik, Sławomir "Dżu - Dżu" Wróblewski (gitara basowa; eks-IZRAEL), Dariusz "Dynia" Dynowski (perkusja; eks-TZN XENNA) i Kostek Plewicki (inst. klawiszowe). Pierwszy występ zreorganizowanej grupy miał miejsce 2. 11. 2000 r. podczas koncertu w Teatrze Nowym. W maju 2001 r. Deuter dał dobrze przyjęty koncert w warszawskim klubie CDQ, a potem zaczął przygotowywać nową płytę.
Ponadto w 1990 r. P. Rozwadowski napisał sztukę teatralną "Droga do nieba, droga do piekła", która kilka dni przed premierą została zdjęta przez dyrektora Akademii Ruchu. Niektóre teksty z niedoszłego przedstawienia wykorzystano na utrzymanej w stylu techno płycie "Techno Terror" (1992), nagranej przez Kelnera i R. Brylewskiego jako Max i Kelner.
Wydawnictwa
Średniowiecze/ Złe myśli 7"EP (Tonpress 1985)
1987 - LP (Polskie Nagrania 1988)
Ojczyzna dumna 1981-1986 - CD (Intersonus 1995)
Deuter - CD (Polton 1995) - płyta Dezertera przypominająca najważniejsze utwory Deutera nagrana z "Kelnerem" jako wokalistą.
Bootlegi:
Rock Galicja - MC (1982)
Róbrege 1984 - MC (1984) (znane też pod tytułem Live '84)

5 komentarzy:

 1. Lubie Deutera ,ale wokal Kelnera z ta rocknrollowa maniera mnie wkurwia, jesli mam byc szczery

  OdpowiedzUsuń
 2. please translate me on english i love deuter very much

  OdpowiedzUsuń
 3. mam nagrania z sesji studyjnej Deutera z 2000-może odezwie się jakiś wydawca?

  OdpowiedzUsuń
 4. Z sesji 2000? Po tym co Kelner robił pod koniec lat 80-tych, to nie wiem czy ten materiał jest na tyle dobry, żeby go wydać. Może najpierw trzeba by było posłuchać, bo bazować tylko na nazwie, to troszkę słabo...

  OdpowiedzUsuń
 5. Obok daje linka do deutera jesli to tosamo co piszesz to nie jest najgorzej
  grzesiek

  OdpowiedzUsuń