niedziela, 15 marca 2009

GAUZE - City rockers


Japoński zespół GAUZE powstał pod koniec 1981 roku. Mieli olbrzymi wpływ na scenę japońską i kapele hardcore na całym świecie. Założyciel zespołu, basista Shin postanowił grać tak szybko, jak tylko się da. Teraz może się wydać to śmieszne, ale pamiętajmy, że był to początek lat 80-tych i w Japonii grały wtedy takie punk rockowe zespoły jak THE STALIN, SS, G-ZET, ABURADAKO. GAUZE jako jedni z pierwszych postawili na hardcore.
Pierwsze numery GAUZE można znaleźć na składance "City rockers" w 1982 - zamieścili tam m.in. cover DISCHARGE "No TV sketch", ale pod własnym tytułem "Anti-machine". Byli wtedy pod dużym wpływem brytyjskich zespołów. Kolejny składak na którym można ich usłyszeć, to "Outsider" również z 1982 roku.

W 1984 roku wydali swój pierwszy pełnometrażowy album "Fuckheads", który zapoczątkował późniejszy styl GAUZE - mocny, surowy hardcore.
Kolejne wydawnictwo ukazało się w 1986 roku i była to 12" "Equalizing distort". Po pięciu latach grania GAUZE w końcu odnaleźli swój własny styl, który przez lata inspirował zespoły na całym świecie. Ta płyta stała się jednym z kamieni milowych światowej sceny hardcore.

Na następną płytę musieliśmy czekać aż do 1989 roku, kiedy to wyszedł krążek "Genkai wa doko da" (What's the limit?) - jedna strona to nagrania studyjne, druga to koncertowe utwory, które zagrali w Szkocji.
W 1991 roku zespół obchodził dziesięciolecie istnienia - zagrali z tej okazji koncert, który składał się z trzech części - trzy okresy, które przeszli przez 10 lat. Zagrali na tym koncercie 51 utworów!
W 1996 roku zagrali typowo japońskie tournee po USA - trzy koncerty w Chicago, Berkeley, Minneapolis. Na tej trasie nagrali też 7"EP, która wyszła w Prank Records, krótko po trasie.
W 1997 roku nagrali kolejną 12" "Kao o aratte denaoshite koi" (Go wash your face and come back), która jest chyba najlepsza płytą, jaka nagrał hardcorowa kapela w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Naprawdę mocny materiał.
GAUZE to: Fugu - wokal, Momorin - gitara, Shin - bas, Hiko - perkusja.

Dyskografia
Fuckheads LP (ADK, 1984)
Equalizing distort 12" (Selfish, 1986)
Genkai wa doko da LP (Selfish, 1989)
Low Charge 7"EP (Prank, 1996)
Kao o aratte denaoshite koi 12" (XXX, 1997)
Binbou yusuri no rizumu ni notte 12" (2007)
City rockers LP boot (utwory ze składanki)

Kompilacje
City rockers LP (City Rocker, 1982)
Outsider LP (City Rocker, 1982)
Thrash til death LP (Selfish, 1986)
A farewell to arms LP (Selfish, 1986)
Shoudoku gig LP (Selfish, 1987)

1 komentarz:

  1. Totalny killer!!. Obok Lip Cream, Gai i Systematic Death to mój kolejny ulubiony japoński zespół. Wkurza mnie jak w co drugim japońskim zespole słyszę gówniane brzmienie Motorhead...W tych zespołach tego nie słyszę i to jest super! Japoński trashcore rzadzi!

    OdpowiedzUsuń