poniedziałek, 16 marca 2009

RATOS DE PORAO - Crucificados pelo sistema

RATOS DE PORAO (Basement Rats) powstali na początku lat 80-tych w São Paulo i do dzisiaj są w światowej czołówce. Zespół był pod dużym wpływem brytyjskich zespołów DISCHARGE, G.B.H., VARUKERS i skandynawskiej sceny z zespołami ANTI-CIMEX czy KAAOS. Byli w tamtym czasie najostrzej grającym zespołem w Brazylii, tym bardziej, że zespoły takie jak COLERA czy GAROTOS PODRES grały raczej punk rock niż hardcore.
Pierwszą i do dzisiaj kultową płytę "Crucificados pelo sistema" wydali w 1984 roku w Ataque Frontal. Bardzo mocny i brutalny hardcorowy album, który zaznaczył pojawienie się RATOS DE PORAO na światowej scenie punk. Płytę nagrali w składzie João Gordo - wokal, Mingau - gitara, Jabá - bas i Jão - perkusja. Krótko po nagraniu płyty zespół się rozpadł, a było to spowodowane głównie upadkiem sceny w São Paulo (walki punkowych gangów) oraz oskarżeniami, że zespół się sprzedał i członkowie RATOS DE PORAO słuchają metalu (!) - Gordo paradował w koszulce VENOM.
W 1985 zespół powraca, ale już w innym składzie i z nieco inną postawą. Do swojej muzyki dodali sporo elementów thrash metalu. Zafascynowani podobnymi zespołami łączącymi metal i punk jak D.R.I., ENGILSH DOGS, AGNOSTIC FRONT. W 1986 roku wydają płytę "Descanse Em Paz" w Baratos Afins.
RATOS DE PORAO dalej drążą temat metalu i występują wspólnie z thrashowymi hordami SEPULTURA, KORZUS, ANTHARES. W 1987 roku wydają kolejny album "Cada Dia Mais Sujo e Agressivo" w Baratos Afins Records. Płyta ta wychodzi również w wersji angielskiej "Dirty and Aggressive".
Dzięki Igorowi Cavalera z SEPULTURY zespół w 1989 roku podpisuje kontrakt z wytwórnią Roadrunner i jedzie do Niemiec nagrywać nową płytę. Album pod tytułem "Brasil" stał się jedną z najpopularniejszych (obok D.R.I. "Crossover") płyt crossover! Thrashowe, techniczne riffy, d-beatowa perkusja i agresywny wokal Gordo wzniosły R.D.P. na kolejny wyższy poziom.
W 1990 kapela wraca do Niemiec i nagrywa kolejny świetny album "Anarkophobia" w składzie Gordo, Jão, Jabá and Spaghetti. W połowie 1991 roku zespół opuszcza perkusista Spaghetti, a jego miejsce zajmuje Boka z innego brazylijskiego zespołu crossover PSYCHIC POSSESSOR. W 1992 roku zespół wydaje płyte koncertową "Ao vivo" i debiutuje swoim utworem "Aids, Pop, Repressão" w programie Furia metal na MTV.
W 1994 roku zespól wydaje "angielski" album "Just another crime nn Massacreland" - niestety płyta jest słabej jakości i z braku dobrej promocji źle się sprzedaje. Ponadto z zespołu odchodzi Jabá, a w kapeli pojawia się problem z narkotykami...
W 1995 roku zespół zmienia basistów jak rękawiczki, ale nie przeszkadza im to nagrać dwóch świetnych płyt! Nagrywają same covery hardcore-punk i wydają to na płycie pt. "Feijoada acidente?" - jest to żart z płyty GUNS'N'ROSES "The spaghetti incident?" Feijoada to tradycyjna potrawa brazylijska składająca się z wieprzowiny i fasoli. Ta płyta ma dwie wersje; na jednej R.D.P. coverują tylko zespoły brazylijskie takie jak OLHO SECO, LOBOTOMIA, GAROTOS PODRES. Druga płyta to kawałki tuzów światowego punk rocka i hardcore'a - G.B.H., BLACK FLAG, ANTI-CIMEX, MINOR THREAT, RATTUS i wiele innych. W między czasie basistą zostaje Walter Bart, wcześniej grający w punkowej kapeli NAO RELIGIAO.
RATOS DE PORAO wracają do hardcorowych korzeni i śpiewania po portugalsku i w 1997 roku wydają kolejną świetną płytę "Carniceria tropical". Gordo zaczyna pracować jako VJ w MTV Brasil.
W 1999 ponownie zmienia się basista - Cristian Fralda z punk rockowej kapeli BLIND PIGS. Zespół postanawia nagrać jeszcze raz swój pierwszy album "Crucificados pelo sistema". Oryginalny krążek z 1984 roku wydany był w małym nakładzie i nigdy nie był wydany za granicami Brazylii. Posiadam re-press tego winyla z 1989 roku, który też miał mały nakład i też był wydany tylko w Brazylii. Widziałem oryginał chodzący na e-bayu w cenie około 150 dolarów!Płyta wychodzi pod tytułem "Sistemados pelo crucifa".
W 2002 roku R.D.P. wydają płytę "Onisciente coletivo" na której ponownie pojawia się crossover. Zespół opuszcza Cristian Fralda, by dołączyć do reaktywowanej legendy LOBOTOMIA. Na jego miejsce wskakuje Paulo Júnior z hardcorowego bandu DISCARGA i gra z RATOS DE PORAO do dzisiaj.W 2006 RATOS DE PORAO nagrali kolejna płytę "Homem inimigo do homem".

Dyskografia
Crucificados pelo sistema LP 1984 Ataque Frontal
Ao vivo split LP w/ CÓLERA 1985 Ataque Frontal
Descanse em paz LP 1986 Baratos Afins
Cada dia mais sujo e agressivo/Dirty and aggressive LP 1987 Cogumelo
Brasil LP 1989 Eldorado
Anarkophobia 12" 1991 Roadrunner
Ao vivo LP 1992 Eldorado
Just another crime in massacreland 1994 Roadrunner
Feijoada acidente? LP - covery brazylijskich kapel 1995 Roadrunner
Feijoada acidente? LP - Covery kapel z całego świata 1995 Roadrunner
Carniceria tropical LP 1997 Paradox/Alternative Tentacles
Sistemados pelo crucifa LP 2000 Peculio/Alternative Tentacles
Guerra Civil Canibal LP 2001 Peculio/Alternative Tentacles
Onisciente coletivo CD 2002
Homem inimigo do homem CD 2006

Kompilacje
O começo do fim do mundo LP 1982
Sub LP 1982 Estúdios Vermelhos
World class punk Tape 1984 ROIR
Ataque sonoro LP 1985 Ataque Frontal
South America In Decline LP 2000

Wznowienia
Periferia 1982 LP 1999 Gravações sem Qualidade - nagrania demo z 1981 i 1982
So crassico CD 2000 Fonográfia/Sky Blue Music

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz