środa, 25 marca 2009

HERESY - Network of friends

Brytyjski zespół HERESY (obok RIPCORD i NAPALM DEATH) rozpoczęli w UK nową falę hardcore-thrash. Powstali w Nottingham - Reevsy i Kalv założyli kapelę pod nazwą PLASMID, w 1985 roku dołączył do nich kuzyn Reevsy'ego, Steve i zmienili nazwę na HERESY. Steve - perkusja, Kalv - bas i Reevsy - gitara i wokal. W 1986 roku wydali pierwszy winyl "Never healed" - ukazał się na flexi w zaczynającej swoją działalność wytwórni Earache.
Rok póżniej wydali split LP ze swoimi kumplami z miasta - CONCRETE SOX. Zaangażowali również nowego wokalistę, który szybko opuścił zespół przed planowaną z CONCRETE SOX trasą. HERESY wypełnili lukę wokalisty pożyczonym z CONCRETE SOX perkusistą Johnem. John został na stałe w zespole i stał się jednym z najwyżej skaczących na scenie wokalistów w historii hardcore'a.
Reevsy opuszcza HERESY i zastępuje go gitarzysta Mitch z zespołu UNSEEN TERROR. Kapela wraz z liczną załogą gra trasę "Network of friends" wraz z RIPCORD, CONCRETE SOX, STUPIDS i B.G.K. i innymi. W tym czasie nagrywają świetny singiel "Thanks!" i łapią się na pierwszą sesję z Peelem w Radio 1.
Kapelę opuszcza wkrótce Mitch, a zastępuje go Baz z RIPCORD. W tym składzie nagrywają album "Face up to it" - najbardziej znana i chyba najgorsza płyta HERESY. Zespół nazywał tę płytę "Face up to it - it's shit". Utwory na tej płycie są dobre i interesujące, ale sama jakość nagrań kompletnie do dupy! Płyta brzmi słabo i płasko i brak na niej tego kopa z którego znany był zespół. Poza tym HERESY objawiają nam swoją fascynację amerykańskim hardcorem, grając covery SIEGE i YOUTH OF TODAY, dodając również elementy funky?!
Nastepna płytka "Whose generation?" 7"EP jest znacznie lepsza - zespół dodaje więcej metalu, ale to wciąż żywiołowy speed-core. Ostatnia płyta to album o głupkowatym tytule "13 rocking anthems" z 1989 roku, na którym znajdują się nagrania z dwóch sesji u Johna Peela. Naprawdę dobry kawał hardcore-thrasha!
Jak większość zespołów punk HERESY rozpadli się u szczytu swojej popularności. Ostatni koncert zagrali w grudniu 1988 roku w Leeds.
Kalv i Steve założyli thrashową kapelę pod nazwą 666DEAD, która wydała singla i rozpadła się. Steve bębni w zespole WOLVES OF GREECE. Baz wraz z byłymi członkami RIPCORD założył kapelę DUMBSTRUCK.
Lost And Found wydali dwupłytowy CD "Voice your opinion" z utworami z "Face up to it", "Thanks", "Never healed" oraz "Visions of fear" z utworami z "Whose generation?" i "13 rocking anthems". Plik HERESY "1985-1987" zawiera utwory z demo, "Never healed", "Thanks" i nagrania koncertowe.
Wydawnictwa
Never healed flexi 7"EP (Earache, 1986)
HERESY/CONCRETE SOX split LP (Earache, 1987)
Thanks! 7"EP (1987)
Face up to it LP (In Your Face, 1988)
Whose generation? 7"EP (In Your Face, 1989)
13 rocking anthems LP (In Your Face, 1989)
Live in Leeds 7" (Open, 1990) - trzy utwory z ostatniego koncertu HERESY

Wznowienia
Never slit thanks CD (Toys Factory, 1990)
Voice your opinion CD (Lost & Found)
Visions of fear (Lost & Found)
1985-1987 CD

Kompilacje
Future now 7"EP
Diminished Responsibility LP
God save us from the USA LP
North atlantic noise attack 2xLP (Earache, 1989)

3 komentarze:

 1. Warto wspomnieć o płycie split LP Heresy / Meatfly, która wyszła tylko w.... Polsce, w NNNW w 90/91; a z kapel post-Heresy chyba najlepsze było Force Fed (mam 2 LP i 2 EP-ki), wspomniane trochę słabsze Meatfly, no i najważniejsza - obecnie działąjący Geriatric Unit, który jest zajebisty i ma już kilka wydawnictw na koncie. Polecam!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyobraź sobie, że w informacjach o HERESY nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji o tej płycie? Płyta jest zajebista i po prostu wypadła mi z głowy!
  Dzięki za sprostowanie!
  A FORCE FED to kolejna mocna grupa - myślę, ż epojawi się równiez na blogu.
  Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto dodac, ze bebniarz Steve i wokal - John grali na początku lat 90-tych w Can't Decide, niedoscenianej kapeli, która nagrała 2 płyty i nawiązywała do wczenego SNFU, choć moim zdaniem grali o wiele lepiej...
  Bocian.

  OdpowiedzUsuń